Trójmiasto. Zapisy do przedszkoli zakończone

Kamila GrzenkowskaZaktualizowano 
W Gdańsku zabrakło miejsc w przedszkolach dla ponad tysiąca dzieci. Takie są pierwsze wyniki rekrutacji elektronicznej do tych placówek.

Zapisy do przedszkoli w Sopocie i Gdyni trwały do wczoraj. Listy przyjętych będą wywieszone dopiero w przyszłym tygodniu. Władze obu miast zapewniają jednak, że miejsc wystarczy dla wszystkich dzieci.

Dane, które podaje Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, dotyczą 66 przedszkoli publicznych i jednego niepublicznego.
- Pozostałe placówki niepubliczne nie prowadziły rekrutacji elektronicznej, w związku z czym nie wiemy jeszcze, ile mają wolnych miejsc - tłumaczy Jerzy Jasiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Przewidujemy, że ostatecznie liczba nieprzyjętych dzieci spadnie co najmniej o połowę.

Powodem jest fakt, że rodzice mogli składać wnioski do trzech przedszkoli. Teraz muszą potwierdzić wybór konkretnej placówki i podpisać z nią umowę. Od kilku lat zapisy do przedszkoli to dla gdańskich rodzin spory stres. W zeszłym roku zabrakło bowiem miejsc dla około 700 dzieci. Mimo to władze Gdańska nie planują utworzenia w tym roku nowego przedszkola publicznego. - Natomiast ciągle pobierane są wnioski o otwarcie przedszkola przez osoby prywatne. Spodziewamy się, że we wrześniu będą nawet trzy nowe placówki niepubliczne - informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W Gdyni nie przeprowadzano rekrutacji elektronicznej. Zapisy w przedszkolach trwały do piątku.
- Gdyńskie placówki są w stanie przyjąć wszystkie dzieci - zapewnia Joanna Grajter, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni. - Zachęcamy jednak rodziców sześciolatków, aby zapisywali swoje pociechy do szkół, bo są przygotowane na ich przyjęcie. Warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby umieścić dziecko w pobliskiej szkole. Można przecież sprawdzić między innymi to, jakie ma zaplecze dydaktyczne.

W Sopocie również nie prowadzono zapisów elektronicznych.
- Miejsc wystarczy dla wszystkich przedszkolaków. W każdej chwili możemy zwiększyć liczbę oddziałów w przedszkolach. Pozwalają nam na to warunki lokalowe - zapewnia Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Sopocie.

Do piątku trwała rekrutacja w Sopocie i Gdyni, w środę wywieszono listy w Gdańsku

Gdańsk
Rekrutacja elektroniczna do przedszkoli zakończyła się 13 maja. Do placówek nie dostało się ponad 1200 dzieci. Władze miasta uspokajają jednak, że ta liczba na pewno się zmniejszy.
W Gdańsku działa 66 przedszkoli publicznych, w tym osiem usamodzielnionych.
Dysponują w sumie 6400 miejscami. Z kolei gdańskie placówki niepubliczne pomieszczą dwa tysiące dzieci.Wykaz ewentualnych wolnych miejsc zostanie przedstawiony 29 maja.
Dodatkowych informacji można też szukać na stronie www.gdansk.pl.

Gdynia
Zapisy do przedszkoli zakończyły się 15 maja. Pierwsza lista przyjętych dzieci zostanie przedstawiona w poniedziałek, 18 maja.
Ostatecznie liczba przedszkolaków i informacja o tym, do których placówek zostały przyjęte, będzie znana pod koniec przyszłego tygodnia. W Gdyni przygotowano w sumie 5 tys. miejsc w 37 placówkach samorządowych. To o 270 więcej niż w roku ubiegłym.
W przyszłym roku szkolnym do przedszkoli publicznych trafi 1470 pięciolatków, 31 pójdzie do zerówki. Natomiast 298 sześciolatków pójdzie do szkoły.

Sopot
Wydział Oświaty jest przygotowany na przyjęcie do przedszkoli co najmniej 700-750 maluchów.
Zapisy do poszczególnych placówek przyjmowano do piątku. Lista przyjętych dzieci zostanie wywieszona 25 maja. W Sopocie działa siedem przedszkoli publicznych i trzy niepubliczne.
Powołano też punkt przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 8, mieszczącej się przy ul. 3 Maja 41.
Wydział Oświaty zapewnia jednak, że jeżeli liczba dzieci zapisanych do placówek samorządowych zwiększy się, zostaną powołane dodatkowe oddziały w konkretnych przedszkolach.

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie