Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Zakończył się III Festiwal Aktualnej Animacji - Animation Now Festival 2011

Henryk Tronowicz
Kadr z  filmu "Fimfarum 3", Czechy 2011
Kadr z filmu "Fimfarum 3", Czechy 2011 Materiały promocyjne
W programie zakończonej w niedzielę trzeciej trójmiejskiej edycji Festiwalu Aktualnej Animacji pokazano siedem filmów pełnometrażowych z sześciu krajów oraz kilkadziesiąt filmów średnio - i krótkometrażowych z krajów kilkunastu. W przeglądzie dominowała czeska abstrakcja, tak doskonale afabularna, że na opis nie mam słów, a obok niej - absolutnie fenomenalna - twórczość Japończyków, na opis której nie mam miejsca. Silnie reprezentowana była też nowa animacja polska.

Młodzi dzisiejsi artyści uprawiający sztukę kina animacji mają słabość do konwencji onirycznej. Perypetiom bohaterów, którzy często sięgają po lunetę, niemal obowiązkowo przyświeca Księżyc. Poza tym po ekranie prawie w każdym filmie plączą się koty. Co rusz też śmigają i stwory, i stworki wszelakiego sortu. W amerykańskim filmie "Koralina i tajemnicze drzwi" Henry'ego Selicka zabrania się gwizdać, a tytułowa 11-letnia Koralina, której rodzice wiecznie pochylają się nad klawiaturami komputerów, odkrywa lepszy świat - rzeczywistość alternatywną, gdzie trafia na lepszych rodziców, u których magia jest bardziej magiczna, torty bardziej słodkie, a niepokoi tylko jedna z lalek, która jest szpiegiem i wplątuje Koralinę w kłopoty. Szczęściem z opałów dziewczynkę wybawia mówiący ludzkim głosem czarny kot.
W bajaniu o niestworzonych historiach niedościgli są animatorzy ze Studia Pixar (Walt Disney). Przed projekcją znanego już z polskich ekranów fascynującego filmu Andrew Stantona "WALL-E", w kinie Kameralnym wyświetlono krótką powiastkę o króliku i iluzjoniście. Królikowi na widok marchewki ślinka cieknie, a jednak nie na każde głupawe polecenie magika się godzi. Dzieciarnia na widowni solidaryzowała się z królikiem w huraganowych wybuchach dopingu.

W zestawie "Uwaga! Świeżo animowane", na który się składa 10 filmów polskich, perfekcyjną technikę narracji demonstruje w "Linii życia" Tomek Drucki. Z kolei Paulina Majda w filmie "Dwa kroki za..." nie poprzestaje na efektach wizualnych, przywołując w przemyślanej formie refleksję Edwarda Stachury. Malarskim dziełem jednominutowym, wykonanym techniką poklatkową, błysnęła Marta Papierowska w filmie "Pszczoły przygoda", wykorzystując na ścieżce dźwiękowej "Lot trzmiela" Rimskiego-Korsakowa.
Uwagę fanów filmowej animacji, którzy są jednocześnie miłośnikami muzyki Fryderyka Chopina, przyciągnął do kina potężny blok 14 filmów "Świat Latającej Maszyny". Jeden z nich - polsko-norwesko-chiński "Magiczny fortepian" (reż. Martin Clapp), figuruje na liście nominacji do Oscara.

Wszystkie dzieła w tym bloku inspirowane są najsłynniejszymi etiudami Chopina, z Etiudą Rewolucyjną na czele. Większość utworów interpretuje Lang Lang. Wśród znawców pianistyki chiński wirtuoz nie cieszy się uznaniem powszechnym. Jego gra niektórym bardziej przypomina popisy cyrkowe niż muzykę. Trochę podobnie jest z filmowymi impresjami tej "Latającej Maszyny". To nierówna gra. Chopin nie uratuje polskiej animacji.

Popisowe szaleństwo wyzwolonej animacji pokazano w składankowym filmie "Seks i pożądanie", w którym orgia goni orgię i pejczem pogania. Artystów o niczym nieskrępowanej wyobraźni rajcuje seks, w którym dozwolone są wszystkie chwyty. Przykuwały uwagę portugalska pięciominutowa "Baśń o kocie i księżycu", reż. Pedro Serrazina, a także czterominutowa amerykańska "Wanda" reż. Ruth Hayes. Łącząc animację z fotografią i techniką wideo, autorka demonstruje przejawy erotycznej zazdrości swojej bohaterki o... pewnego kocura.

Światowa animacja trzyma widza przy filmowym życiu.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki