Trójmiasto: Władze miast walczą z dużymi reklamami

  Trójmiasto: Władze miast walczą z dużymi reklamami

  Anna Werońska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trójmiasto: Władze miast walczą z dużymi reklamami
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marcin Szneider

  Gdańsk i Gdynia walczą z wielkoformatowymi reklamami, które zasłaniają budynki i zabijają charakter miast, na Facebooku tysiące osób popiera ogólnopolską akcję, która ma pokazać korporacjom, że zasłanianie banerami okien nikomu się nie podoba, ale wszystko wskazuje na to, że w Trójmieście w pierwszej kolejności należałoby upomnieć największe instytucje kultury - Teatr Muzyczny w Gdyni i gdańską Operę Bałtycką.
  O ile ta druga kilkumetrowe plakaty wiesza na własnym gmachu i nie zasłania go w całości, teatr reklamuje się na elewacji wielkiej przedwojennej kamienicy przy ul. Piłsudskiego w centrum Gdyni, zasłaniając cztery piętra budynku.

  - Rozumiem, że mieszkańcom zasłonięcie okna siatką reklamową może nie przeszkadzać, bo prawdopodobnie są nawet zadowoleni, gdyż jako wspólnota dostają część zysków z wynajęcia elewacji. Ale korzyści płyną do wąskiej grupy gdynian, podczas gdy traci jakość przestrzeni publicznej - mówi oburzony sytuacją pan Marcin i dodaje, że w tej sprawie dzwonił już nawet do Teatru Muzycznego. Usłyszał jednak, że skoro zwrócił uwagę na tę konkretną reklamę, to znaczy, że cel marketingowy został osiągnięty.

  Czytaj także: Gdańsk walczy z nielegalną reklamą na placach i budynkach

  - Od instytucji publicznej, a zwłaszcza instytucji kultury, wymaga się znacznie wyższych standardów niż od koncernu farmaceutycznego, firmy odzieżowej czy telefonii komórkowej reklamujących się na każdym skrawku przestrzeni - denerwuje się pan Marcin. - Wysokie oczekiwania dotyczą również sposobu promocji. Wszak kulturalny odbiorca, widz Teatru Muzycznego, potrafi filtrować informacje docierające do niego różnymi kanałami. Myślę, że te szpecące miasto szybko odrzuci.
  Ponad 3,5 tysiąca Polaków już powiedziało "nie" tym, którzy zasłaniają budynki przy największych ulicach największych miast, popierając na Facebooku akcję "Co ja pacze? Korporacjo, mam prawo do widoku za oknem".

  - Pokażemy reklamodawcom, że wieszanie wielkich siatek reklamowych w centrach miast sprawia, że tracą w naszych oczach. Nie zgadzamy się na wielkoformatowe reklamy na ulicach miast. Chcemy uświadomić reklamodawcom, że ich działania są nielegalne i świadczą o braku poszanowania dla prawa i wspólnej przestrzeni publicznej - piszą organizatorzy akcji, a gdańscy urzędnicy z Referatu Estetyzacji Miasta przyznają, że takie inicjatywy popierają.

  Czytaj także: Koniec reklamowej samowoli w Gdańsku

  - Zasłanianie całych fasad, w tym okien budynków mieszkalnych, jest najbardziej ordynarną formą reklamy - mówi Michał Szymański z Referatu Estetyzacji Miasta Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Podobnie jak inicjatorzy akcji "Co ja pacze?" zachęcam do piętnowania firm, które z takiej reklamy korzystają. Trudno jednak zachęcać do niekorzystania z kultury. W takich sytuacjach należy wywierać presję i uświadamiać, jaką szkodę ponosi miasto, którego charakter ginie pod siatkami reklamowymi.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak niżej.

  Alicja (gość)

  Marcin, brawo!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech miasto zacznie od siebie

  esteta (gość)

  i rozwiąże umowy na postawione (na betonowych podstawach) wielkie bilbordy na terenie Gdańska. Zdjąc z elewacji budynków (na śródmieściu) wszystkie szmaty reklamowe!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za te małe też się weźcie

  Pipi (gość)

  jest ich pełno i są równie paskudne, a w dodatku często nielegalne.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo