reklama

Trójmiasto: Szacowanie strat po ataku huraganu

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Nawet kilka milionów złotych strat mógł spowodować w Trójmieście huragan, który szalał w naszym regionie 13 i 14 października. Dobiega już końca wycena szkód wyrządzonych przez wichurę i podtopienia. Z informacji, które uzyskaliśmy w urzędach miejskich oraz spółkach komunalnych Gdańska, Gdyni i Sopotu wynika, że najbardziej kosztowne było usuwanie około 4 400 sztuk powalonych drzew.

Uszkodzonych zostało kilkadziesiąt budynków, samochodów, kilkunastu osobom trzeba było udzielić pomocy lekarskiej. Nadwerężone zostały mola w Sopocie i Gdańsku Brzeźnie, a także pomosty cumownicze w gdańskiej marinie.

Gdańskie służby komunalne już zakończyły wstępne sumowanie strat. Z tych obliczeń wynika, że w majątku miejskim Gdańska, szkody przekraczają ponad 2,1 mln złotych, z tego więcej niż połowę pochłonęło wywożenie wiatrołomów - wynika z informacji, przekazanych nam przez Michała Piotrowskiego z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Gdańska. Uszkodzenia obiektów budowlanych wyceniono w Gdańsku na około 350 tysięcy złotych.

Sporo pieniędzy pochłonęła obrona przed powodzią. Spółka Gdańskie Melioracje ocenia te wydatki na blisko 80 tysięcy złotych. Tyle kosztowała bezpośrednia akcja zabezpieczająca tereny zagrożone zalaniem, zapewnianie drożności koryt cieków itp.

W Sopocie szacowanie strat jeszcze trwa. Z informacji, które otrzymaliśmy od Magdaleny Jachim - rzecznika prasowego Urzędu Miasta Sopotu, wynika, że koszt usuwania skutków wichury, czyli przede wszystkim zniszczonej zieleni i jej odtwarzania wynosi około 200 tys. złotych. Naprawa dolnych pomostów mola będzie kosztować około 200 - 250 tys. złotych. Głowica i ostroga boczna będą odtworzone podczas realizacji projektu budowy przystani jachtowej przy molo.

W Gdyni szkody są szacowane na około ćwierć miliona złotych, Najdroższe jest usuwanie powalonych drzew i uzupełnianie szkód - ocenia Maciej Karmoliński, dyrektor tamtejszego Zarządu Dróg i Zieleni.

Gdańsk

Łączne koszty usuwania uszkodzeń w mieniu komunalnym i akcją zabezpieczenia przed powodzią wyniosły 2.102.617,28 zł.
Atakował nie tylko huragan, ale również Bałtyk.
Cena naprawy mola w Brzeźnie to ponad 33 tysiące złotych.

Sopot
Wskutek silnego wiatru 14 - 15 października uszkodzeniu uległo pięć budynków oraz siedem samochodów. Powalonych zostało około 100 drzew w mieście. Jedna osoba została lekko ranna - w samochodzie, na który przewróciło się drzewo. Straty to ok. 450 tysięcy zł.

Gdynia
14 października od godz. 8 do godz. 7 następnego dnia, było aż 146 interwencji straży pożarnej - wskutek silnych wiatrów i opadów. W 116 miejscach usuwano powalone drzewa i oberwane konary. 19 razy naprawiano naruszone konstrukcje dachów i opierzeń.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie