Trójmiasto stawia na wiedzę

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
W obrębie gdańskiego obszaru metropolitalnego zostaną wyznaczone tereny, na których mogłaby się rozwijać gospodarka oparta na najnowszych zdobyczach nauki. Patronuje temu Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

W samym Trójmieście może powstać kilka "dzielnic wiedzy" - na wzór istniejących już np. w Helsinkach, Turku, Newcastle czy Berlinie. Gdańsk, Gdynia i Sopot mają do tego bardzo dobre, prawie naturalne warunki: posiadają bowiem uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa innowacyjne, olbrzymi potencjał intelektualny, coraz lepsze skomunikowanie z resztą kraju i zagranicą.

Inicjatorem takiego rozwoju gdańskiej aglomeracji jest dr hab. inż. Tomasz Parteka, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Historia projektu "metropolia wiedzy" liczy już kilka lat, ale teraz nabiera coraz większego znaczenia. Może stać się bowiem "motorem" wzrostu konkurencyjności Pomorza jako regionu - wobec gospodarek innych krajów w Europie.

- Niestety, włodarze chętniej oddają tereny inwestycyjne deweloperom (zakładającym osiedla) niż na potrzeby nauki - mówi dr hab. Tomasz Parteka, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, autor koncepcji metropolii wiedzy. - Jak więc widać, interes budżetów gmin i troska o wiedzę nie zawsze idą w parze. Trzeba jednak przyznać, że przynajmniej częściowo współpraca między samorządami jest wymuszana bliskością i współzależnością jednej gminy od pozostałych.

W najbliższy czwartek - kolejne spotkanie poświęcone tej problematyce. Na temat metropolii wiedzy rozmawiać będą prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska oraz rektorzy trójmiejskich uczelni. Omówiony zostanie plan działań rozwoju metropolii wiedzy w gdańskim obszarze metropolitalnym.

Obszary nauki i gospodarki

Według dyrektora Tomasza Parteki, metropolię wiedzy mogą tworzyć:
- Tereny rozwojowe PG, AMG i UG, Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu
- Strefa rozwoju nowoczesnych technologii w Klukowie i Kokoszkach Przemysłowych
- Gdynia - Akademickie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej AMG i rejon Pomorskiego
Parku Naukowo-Technologicznego.

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie