Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto "smart metropolią"? Inteligentne struktury dla ludzi ROZMOWA

Kazimierz Netka
archiwum DB
Z Wiesławem Bielawskim, zastępcą prezydenta Gdańska, rozmawia Kazimierz Netka

W listopadzie w Gdańsku odbędzie się międzynarodowy kongres "Smart Metropolia". "Smart" to inaczej inteligentny. Jakie ma znaczenie to słowo w odniesieniu do wielkich miast czy aglomeracji?

Pojęcie smart w sferze planowania i zarządzania jest takim samym pojęciem, robiącym międzynarodową karierę, jak pojęcie: zrównoważony rozwój. To idea, mająca związek z funkcjonowaniem miasta w oparciu o nowoczesne technologie, które pomagają w mieście, szczególnie w dużym, a szczególnie w metropoliach lepiej żyć.

Jakiś przykład?

To na przykład różne systemy informujące o ruchu w mieście, jego natężeniu, jego miejscach wrażliwych, zakorkowanych, po to by mieszkaniec, codzienny użytkownik tego miasta, mógł szybko zareagować i wybrać alternatywną trasę. To też szukanie wszelkimi sposobami możliwości obniżania kosztów funkcjonowania dużego miasta, sięgania po energooszczędne technologie, na przykład związane z oszczędnym oświetleniem. To też kwestia wymiany informacji, nie tylko dotyczących relacji między ludźmi. Tak w największym skrócie możemy mówić o pojęciu "smart".

Dotyczy ono miast rozwiniętych, nowoczesnych.

Kategoria "smart" ma bardzo silny związek z nowoczesnymi technologiami, z przekazywaniem informacji, także z wykorzystywaniem różnych portali internetowych czy po prostu telefonów komórkowych. Rozwiązaniem typu smart jest np. powszechnie znany Yanosik, który pomaga kierowcom w poruszaniu się na dużych odległościach, informując o kolizjach i blokadach.

Dlaczego zdecydowaliście się na przygotowanie i przeprowadzenie takiej konferencji? Obrady na podobne tematy odbywały się już nie jeden raz.

Organizujemy tę konferencję, niejako kontynuując kongres z roku ubiegłego, które odbywało się pod hasłem "Miasto Plus - zarządzanie metropoliami XX wieku". Na tegorocznym międzynarodowym kongresie "Smart Metropolia" zamierzamy poruszać tematykę dotyczącą sfery planistycznej w kategoriach "smart". Będziemy próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest smart w planowaniu przestrzennym.

A czym jest?

Będziemy się zajmować przede wszystkim problemami zarządzania, a więc będziemy zastanawiać się, jak powinien wyglądać dialog władzy ze społecznością lokalną. Jeden z paneli dyskusyjnych związany będzie z problematykę rozwiązań energooszczędnych.
Kongres "Smart Metropolia" jest organizowany wespół z marszałkiem województwa, który ma swój pomysł na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, związanych ze sferą psychologii biznesu.

Co ten kongres wniesie do Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta?

Kongres jest adresowany do różnych środowisk, przede wszystkim jednak do tych, które działają w sferze urbanistyki i planowania przestrzennego, a także do tych, którzy podejmują decyzje, projektują na co dzień. Z myślą o nich został zorganizowany panel planistyczny.
Kongres jest też adresowany do samorządowców, zwłaszcza Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Spodziewamy się, że w wielu panelach związanych czy z zarządzaniem, czy z poszukiwaniem form nowoczesnego dialogu ze społeczeństwem udział wezmą samorządowcy spoza Gdańska, z różnych miejscowości znajdujących się w granicach GOM, od Tczewa po Lębork.

Panie prezydencie, wielu gości ma przyjechać także z zagranicy. Kogo możemy się spodziewać?

Wstępnie potwierdził swą obecność na kongresie jeden z amerykańskich ekspertów z zakresu energetyki. Spodziewamy się, że przyjedzie Job Cohen, były burmistrz Amsterdamu. On pragnie opowiedzieć o doświadczeniach typu "smart", jakie wyniósł ze swego miasta. Carlo Ratti będzie mówił, czym jest "smart" w sferze funkcjonowania dużego miasta. Brian Evans opowie o tym, jak opracowuje strategię dla Moskwy. Wszystkich zachęcam do udziału w kongresie. Warto posłuchać tych ludzi ze świata, którzy podzielą się z nami swymi doświadczeniami.

A co mogą z tego mieć mieszkańcy? Kiedy kongres przyniesie odczuwalne pożytki?

Uczynienie metropolii inteligentną, czyli typu "smart", jest trudne. Zapewne nie zauważymy tego momentu, ale stopniowo zaczniemy odczuwać poprawę. Zwiastunem może być "Tristar" - system sterowania ruchem w dużych miastach, obecnie wdrażany w Trójmieście. Kiedy metropolia stanie się "smart", czyli inteligentna - to jest pytanie o coś, czego nie da się wskazać palcem. Trzeba myśleć o pewnych efektach długofalowych. Będziemy sami szukać rozwiązań, które są najlepsze na świecie i pomagają żyć w dużym mieście.

To zagadnienia skomplikowane, dyskutowane dziś w całym świecie.

W metropolii powstają układy bardzo złożone pod względem urbanistycznym; to nie jest struktura miasta, liczącego 30 tysięcy mieszkańców, gdzie z jednego końca miasta przejedzie się na drugi w 20 minut, gdzie nie ma transportu publicznego, gdzie się wszyscy znają i w większości przypadków można z dnia na dzień podejmować decyzje. W dużym mieście wszystko to wygląda zupełnie inaczej.

Także u nas.

Mówiąc: gdańska metropolia - myślimy o terytorium co najmniej od Tczewa do Wejherowa, a na obrzeżach są jeszcze Lębork, Malbork, Puck, Władysławowo - one też faktycznie znajdują się w granicach metropolii.
Idea "smart" to też zagadnienie zapewnienia partycypacji publicznej w podejmowaniu różnych decyzji. To jednak nie oznacza - co się często z partycypacją myli - dyktatury mas.

Skąd weźmiemy pieniądze na uczynienie z Trójmiasta "smart metropolii"?

Niewątpliwie korzystać będziemy między innymi z unijnego wsparcie. Unia będzie popierać takie działania, jak oszczędzanie energii, usprawnianie ruchu, rozwój zbiorowego transportu publicznego. Cześć pieniędzy będzie pochodziła od biznesu.

Czy są na świecie inteligentne metropolie?

Są. Amsterdam jest uznawany za jedną z najlepszych "smart metropolii". Wiele dobrego można powiedzieć o Kopenhadze. Azjaci poszukują tych idei funkcjonowania, bo takie struktury jak Szanghaj, Hongkong to są molochy. Tam szuka się sposobów na ułatwianie życia mieszkańcom.

Rozmawiał Kazimierz Netka

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki