Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Niż wkracza na uczelnie wyższe

Agata Cymanowska
Można jeszcze zgłaszać się na studia dzienne.
Można jeszcze zgłaszać się na studia dzienne. fot. Tomasz Hawałej
Studia stacjonarne bardziej dostępne. Są jeszcze wolne miejsca na niektórych kierunkach.

Z jednej strony oblegane kierunki - po kilkanaście osób na miejsce. Z drugiej, niewypełnione limity na innych. Pomorskie uczelnie dysponują jeszcze wolnymi miejscami na studiach stacjonarnych. Co więcej, niektóre szkoły wyższe powoli zaczynają odczuwać niż demograficzny - jest mniej chętnych do studiowania niż w latach ubiegłych.

- Oczywiście uczelnia odczuwa niż i włożyła wiele wysiłku w promocję i pozyskanie kandydatów - przyznaje Ewa Andrzejewska, specjalista w prorektoracie ds. kształcenia Akademii Morskiej w Gdyni.

Ogólnie mniej chętnych niż rok temu jest także na Akademię Marynarki Wojennej - przy jednoczesnym dużym zainteresowaniu kierunkami, w których akademia się specjalizuje.
- Matematyka na maturze zrobiła swoje i teraz jest znacznie więcej chętnych na studia techniczne - mówi kmdr ppor. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW w Gdyni. - Spadło za to zainteresowanie studiami humanistycznymi.

Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego, zapewnia, że największa uczelnia na Pomorzu problemu z brakiem chętnych na studia nie ma.
- Niemniej większość kandydatów mieści się w limitach studiów dziennych - dodaje Czechowska-Derkacz.

Na to, że za kilka lat będzie musiała intensywniej zabiegać o studentów, przygotowuje się m.in. gdańska Akademia Sztuk Pięknych, która rozpoczęła wielką przebudowę i modernizację infrastruktury - wszystko po to, by przyciągać kandydatów.

Jeszcze dziś można składać dokumenty w dodatkowym naborze na Politechnikę Gdańską. Wolnych jest 466 miejsc na trzech wydziałach. Uczelnia niżu na razie jednak nie odczuwa.
- Odnotowaliśmy wzrost liczby kandydatów na studia dzienne - wyjaśnia Mariusz Krzyżanowski z Centrum Rekrutacyjnego PG.

W sierpniu i we wrześniu (terminy zależą od kierunku) trwa dodatkowa rekrutacja na studia stacjonarne na UG, AM i AMW.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym dodatkowa rekrutacja przeprowadzana jest na pielęgniarstwo i zdrowie środowiskowe. - Do piątku można ubiegać się również o przyjęcie na wieczorowe studia magisterskie, a od 9 do 13 sierpnia na studia wieczorowe pierwszego stopnia - mówi Anna Kiszka, z-ca kierownika biura rekrutacyjnego GUMedu.

Najpopularniejsze kierunki studiów na rok 2010/2011 (wstępne dane)
Rekordowa liczba 26 osób ubiegała się o jedno miejsce na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. A to i tak o 7 osób na miejsce mniej niż rok temu. Na Wydział Lekarski chętnych było 14,5 raza więcej niż jest miejsc, na farmację 10 razy więcej. Ze studiów licencjackich najatrakcyjniejsza okazała się dietetyka - 9 osób na miejsce. Na UG numerem jeden jest w tym roku pedagogika, specjalność opiekuńczo-wychowawcza - 16,67 osób na miejsce (rok temu pierwsze było dziennikarstwo, na którym w tym roku zwiększono limity). Druga jest psychologia - 16,21 osób na miejsce, a trzecia pedagogika resocjalizacyjna - 14,77 osób na miejsce. Na Politechnice Gdańskiej najwięcej kandydatów zgłosiło się na geodezję i kartografię - 11,80 osób na miejsce. Dwie osoby ubiegały się o jedno miejsce na bezpieczeństwie narodowym (podobnie na bezpieczeństwie wewnętrznym) w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W gdyńskiej Akademii Morskiej najwięcej chętnych było tradycyjnie na zarządzanie i towaroznawstwo i transport - 3,1 osób na jedno wolne miejsce.

Dlaczego niektóre kierunki są tak oblegane? Czekamy na Wasze opinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki