Trójmiasto — jaka praca czeka na studentów? Jak i gdzie jej szukać?

Materiał informacyjny Gowork.pl
Studenci często mają do wyboru podjęcie pracy w branży związanej z ich kierunkiem kształcenia lub na stanowiskach niewymagających dużego doświadczenia. Jakąkolwiek drogę wybiorą, Trójmiasto stwarza im wiele możliwości zawodowych. Podpowiadamy, jak i gdzie skutecznie szukać pracy dla studenta.

Student to atrakcyjny pracownik
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Pomorze zajmuje dopiero 11. miejsce wśród województw, w których kształci się najwięcej studentów. Trójmiasto to jednak wciąż duży ośrodek akademicki, w którym na kilkunastu uczelniach wyższych uczą się żacy przybywający z całego kraju i zza granicy.

Obecność studentów wpływa także na lokalny rynek pracy, co widać m.in. w treści ofert z Gdańska: https://www.gowork.pl/praca/gdansk;l lub całego Trójmiasta: https://www.gowork.pl/praca/trojmiasto;l. Spotkamy tu liczne ogłoszenia bezpośrednio kierowane do osób uczących się, które zawierają zapisy takie jak “wymagany status studenta”. Wielu pracodawców chce zatrudniać tylko słuchaczy uniwersytetów, bo jest to dla nich korzystne finansowo.

Osobom młodym ubezpieczenie zdrowotne zapewniają prawni opiekunowie lub uczelnia, a co za tym idzie, nie zawsze musi to robić zakład pracy. Tym samym maleją koszta zatrudnienia takiego pracownika. Choć wiąże się to z tzw. umowami śmieciowymi, studenci na ogół nie narzekają, bo mogą więcej zarobić. Kwota brutto wynagrodzenia staje się dla nich kwotą netto.

W których branżach najłatwiej o pracę dopasowaną do studenta?

Trójmiasto z uwagi na swój nadmorski charakter oferuje mnóstwo możliwości atrakcyjnej pracy sezonowej, także z zakwaterowaniem. Nie tylko studenci poszukują tu pracy latem, m.in. w branży HoReCa.

Zakwaterowania, gastronomia, handel i obsługa klienta, a także sektor rozrywkowy to działalności, w których, z uwagi na zwiększony ruch turystyczny, czeka najwięcej ofert pracy. To również branże, do których stosunkowo łatwo jest się dostać, co ważne dla studentów, bo ci, z oczywistych powodów, nie mogą poszczycić się imponującym doświadczeniem.

Są także dopiero w trakcie zdobywania specjalistycznej wiedzy czy kompetencji twardych. Kolejną kwestią jest elastyczny grafik pozwalający pogodzić obowiązki zawodowe z zajęciami na uczelni.

Niektóre stanowiska, które z powodzeniem mogą zajmować studenci z Trójmiasta to m.in.:

  • kasjer-sprzedawca,
  • barman,
  • kelner,
  • barista,
  • pomoc kuchenna,
  • kucharz,
  • dostawca pizzy i innego jedzenia,
  • pracownik restauracji typu fast food,
  • animator czasu wolnego (dla dzieci),
  • recepcjonista.

Praca dla studenta związana z kierunkiem studiów

Innym zajęciem zarobkowym, podejmowanym przez studentów od dawna, jest również udzielanie korepetycji. To wygodna forma zarabiania, zwłaszcza w dobie upowszechnienia nauki zdalnej. Bycie studentem danego kierunku często umożliwia także wejście do konkretnej branży, jeszcze podczas pobierania nauki.

Mowa o różnych praktykach i stażach kierowanych właśnie do kształcących się w konkretnej dziedzinie. Wiele firm z Trójmiasta posiada praktyczne programy pozwalające poznać studentom dany zawód od środka. Przykładowo kancelarie prawne na asystentów i asystentki zatrudniają najchętniej właśnie studentów prawa, a recepcjoniści lecznic zwierzęcych to również najczęściej studenci weterynarii.

Staże nie zawsze zapewniają jednak wynagrodzenie na takim poziomie, co praca w handlu lub gastronomii. Niektóre są nawet bezpłatne, jednak niosą ze sobą możliwość zdobycia cennego doświadczenia i umiejętności w bardziej specjalistycznej dziedzinie, powiązanej z wybraną ścieżką kariery, a to może przełożyć się na wyższe zarobki, otrzymywane już jako absolwent studiów.

Gdzie szukać ofert pracy dla studentów z Trójmiasta?

Oferty pracy dla studentów z Trójmiasta są zamieszczane w przestrzeniach akademickich, np. tablicach ogłoszeń poszczególnych wydziałów, na stronach internetowych czy w uczelnianych profilach mediów społecznościowych. Na niemal każdym uniwersytecie funkcjonuje także biuro karier, które jest swego rodzaju agencją pośrednictwa pracy dla studentów i konkretnych pracodawców.

Cyklicznie organizowane są również wydarzenia, takie jak Metropolitarne Targi Pracy Pomorza czy Akademickie Targi Pracy Trójmiasta, które są okazją do zapoznania z ofertami pracy i programów stażowych dla każdego studenta z Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic. Szukając pracy dla studenta w Trójmieście, warto również dosłownie rozejrzeć się wokół.

Sklepy, stragany, punkty usługowo-rozrywkowe, restauracje i inne miejsca zawieszają informacje o poszukiwaniu pracownika na swoich drzwiach. Jednak największa i najpowszechniej używana przestrzeń do znalezienia zatrudnienia to oczywiście portale internetowe grupujące lokalne ogłoszenia.

Jak znaleźć pracę, czyli CV i rozmowa kwalifikacyjna studenta

Mało który student może zaimponować pracodawcy doświadczeniem zawodowym, a to cecha najbardziej premiowana na dzisiejszym rynku pracy. W znalezieniu zatrudnienia mogą pomóc jednak także inne kwestie. Jeśli studentowi zależy na zdobyciu dobrej pracy lub stażu, ważne, żeby odpowiednio przedstawił się w swoim CV, a także podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Warto pochwalić się każdą aktywnością podejmowaną już w szkole średniej (np. rolą skarbnika klasowego), projektami dotyczącymi osobistych zainteresowań (np. zdjęciem, które wygrało lokalny konkurs fotograficzny), uczestnictwem w wolontariacie czy podobnymi działaniami. Dobrze także wykazać, np. znajomość języka obcego lub rozwinięte kompetencje miękkie jak choćby pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki