Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto i Pomorze przyciągają firmy zza wschodniej granicy. Z Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji

OPRAC.: MT
algedroid/pixabay.com
W 2020 roku województwo pomorskie było pierwszym regionem, który zaproponował rozwiązania uzupełniające ofertę rządowego programu "Poland. Business Harbour", wspierającego relokację do Polski pracowników i przedsiębiorstw z branży IT. Objęto nim także Ukrainę, Mołdawię, Armenię i Gruzję.

Come to Pomerania. Inicjatywa dla firm ze wschodu. Na czym polega?

Come2Pomerania, bo tak nazywa się pakiet pomorskich rozwiązań, w ciągu 2 lat z sukcesem osadził w regionie 8 firm. W kolejce czekają następne.

Celem programu Come2Pomerania, realizowanego przez samorządową inicjatywę Invest in Pomerania, jest pomoc firmom i specjalistom w przeniesieniu się na Pomorze.

- W ramach programu oferujemy pomoc w procedurach wizowych i legalizacji za pośrednictwem naszego rzecznika inwestora, a także tymczasową powierzchnię biurową. Wspieramy w działaniach marketingowych, a nawet w procesie rekrutacji, informujemy o dostępnych programach grantowych i innych zachętach inwestycyjnych. Cieszę się z efektów programu Come2Pomerania, który jest bardzo pomocny dla obcokrajowców w przeprowadzce, ponownym uruchomieniu biznesu i rozwoju w regionie — mówi Aleksandra Moszyńska, BSS Promotion Project Manager w Invest in Pomerania.

Pierwszą firmą, która zdecydowała się na relokację na Pomorze za pośrednictwem Come2Pomerania, było Digiteum. Mińska firma zajmująca się kompleksowym tworzeniem oprogramowania, otworzyła swoje trójmiejskie biuro w październiku 2020.

- Jest wiele powodów, dla których wybraliśmy województwo pomorskie na lokalizację nowego oddziału Digiteum. Przede wszystkim chciałbym podkreślić dobrze rozwiniętą i stale ulepszaną infrastrukturę biznesową i prawną w tym regionie, bliskość naszych kluczowych rynków, m.in. skandynawskich i niemieckojęzycznych oraz silne wsparcie ze strony instytucji rządowych i lokalnych. Polska, a w szczególności pomorskie jest po prostu wspaniałym miejscem do bycia — wiele łączy nas z perspektywy historycznej i kulturowej — mówi Katherine Lazarevich współzałożycielka i co-CEO Digiteum.

Strategiczna lokalizacja Gdańska była jednym z czynników najczęściej wskazywanych przez firmy, które zdecydowały się na relokację. Podkreślił to także Andrei Terehin, CEO Agente, firmy specjalizującej się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań programistycznych i niestandardowych aplikacji internetowych i mobilnych.

- Nasza nowa, trójmiejska siedziba zapewniła nam lepszą pozycję dla globalnego rozwoju firmy. Dogodne położenie Gdańska sprawia, że zespół Agente jest bardziej elastyczny i łatwiej dostępny dla swoich klientów. Możemy nawiązać jeszcze bliższe relacje z naszymi europejskimi, a zwłaszcza skandynawskimi klientami – mówi Andrei Terehin.

Trójmiasto dobre na sukces

Pomorze okazało się dla wielu firm nie tylko bezpiecznym portem, ale także idealną lokalizacją dla rozwoju. Dlatego postanowiono rozszerzyć zaproszenie i objąć programem także firmy pochodzące z Ukrainy i innych krajów. Efisco to pierwsza firma spoza Białorusi, która skorzystała z pomocy oferowanej przez Come2Pomerania. Pochodząca z Charkowa firma zajmuje się outsourcingiem procesów IT. Relokacja pozwoliła jej rozwinąć działalność i pozyskać nowych klientów.

- Choć nasze plany na duży wzrost zatrudnienia w ubiegłym roku pokrzyżowała pandemia, a formalności związane z otwieraniem biura i relokacją pracowników momentami dawały się we znaki, koniec końców, było warto — mówi Yana Shaydyuk, Dyrektor Operacyjna Efisco w Gdańsku — jesteśmy bardzo zadowoleni z inwestycji w Trójmieście. Podpisaliśmy nowe umowy z klientami z Holandii, Finlandii i Wielkiej Brytanii, a nasi dotychczasowi klienci poszerzają zakres współpracy. Nie mamy też problemu z przekonaniem pracowników do relokacji na Pomorze. Nie ma lepszego miejsca do zamieszkania dla rodzin wysoko wykwalifikowanych specjalistów z Ukrainy czy Białorusi niż Trójmiasto. Skuteczną zachętą są także pakiety relokacyjne i programy takie jak Come2Pomerania, które ułatwiają im proces relokacji.

CareMeTech, białoruski start-up technologiczny opracowujący mobilne usługi umożliwiające prognozowanie i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia, pojawił się w Gdańsku w marcu 2021.

- Wybór lokalizacji w Polsce nie jest łatwy, ponieważ wszystkie duże miasta rozwijają się bardzo dynamicznie. Bezsprzeczną przewagą Trójmiasta jest jednak wsparcie inicjatywy Invest in Pomerania i jej dedykowanego białoruskim firmom programu Come2Pomerania. To była dla nas ogromna korzyść – mówi Maksim, jeden z założycieli CareMe Tech – w Trójmieście znaleźliśmy idealne warunki rozwoju i atrakcyjne programy dla młodych firm z branży IT takich jak nasza.

Trójmiasto zatrudnia

Duńsko-ukraińska firma InterLogic była jedną z pierwszych, które nawiązały kontakt za pośrednictwem portalu internetowego Come2Pomerania, jednak oficjalne rozpoczęcie działalności firmy w Trójmieście nastąpiło dopiero w listopadzie 2021.

Jak podkreśla Søren Thomsen, współwłaściciel i Dyrektor Sprzedaży InterLogic:

- Dzięki Come2Pomerania otrzymaliśmy wsparcie informacyjne i organizacyjne, którego bardzo potrzebowaliśmy na początku naszej drogi w Trójmieście. Porównując z Danią, biurokracja związana z otwieraniem firmy i relokacją pracowników jest tu bardzo skomplikowana i czasochłonna. Dzięki C2P było nam zdecydowanie łatwiej odnaleźć się w gąszczu formalności. Przy wsparciu inicjatywy udało nam się, chociażby zatrudnić i przenieść na Pomorze informatyków z Białorusi, na czym bardzo nam zależało.

Z kolei SoftServe, kolejna ukraińska firma IT, która skorzystała z zaproszenia na Pomorze, wybrała ten region ze względu na pracowników już w tej chwili obecnych na rynku. Główną przyczyną, dla której firma otworzyła biuro w Trójmieście, był dostęp do specjalistycznej puli talentów — absolwentów pomorskich uczelni.

– Na co dzień pracujemy z najnowocześniejszymi technologiami. Specjalizujemy się w tworzeniu oprogramowania i doradztwie technologicznym opartym o Big Data, Business Intelligence, IoT, Machine Learning, DevOps, Cloud, e-commerce i UX – wyjaśnia Paweł Łopatka, APAC Client Success Lead w SoftServe – wierzymy, że ze względu na wysoką jakość kształcenia i dodatnią migrację Trójmiasto jest najlepszym miejscem na znalezienie ekspertów IT. Widzimy tu ogromny potencjał rozwoju naszej firmy.

Pozycja Trójmiasta na informatycznej mapie kraju dynamicznie rośnie, co stwarza dobre perspektywy dla takich organizacji jak GlobalLogic. Otwierając biuro na Pomorzu, firma będzie z jednej strony angażować się w ciekawe projekty i tworzyć innowacyjne produkty dla obecnych i nowych klientów, a z drugiej rozwijać swoje struktury o specjalistów mieszkających w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i ich okolicach. Na lokalnym rynku nie brakuje zarówno wyspecjalizowanych, jak i początkujących inżynierów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w branży IT.

- Tylko w 2022 roku planujemy zatrudnić stu specjalistów z lokalnego rynku: programistów C/C++ i Java, inżynierów DevOps, programistów aplikacji mobilnych oraz testerów i managerów - mówi Kamil Świadek, Dyrektor Programu w GlobalLogic.

Kolejne firmy zdecydowały się już na wybór Pomorza i są w trakcie procesu relokacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki