Trefl po dwóch meczach: kto mile zaskoczył, a kto rozczarował?

Redakcja
Iwo Kitzinger nie zawodzi
Iwo Kitzinger nie zawodzi P. Świderski
Dwa ligowe mecze mają za sobą koszykarze sopockiego Trefla. Potyczki z Czarnymi i Anwilem przyniosły pierwsze materiały do analiz, m.in. postawy poszczególnych graczy.

Przez cały sezon oceniać będziemy żółto-czarnych za każdy rozegrany mecz, w szkolnej skali 1-6. MVP sopockiego zespołu, czyli zawodnika z najwyższą średnią ocen, poznamy po ostatnim meczu Trefla w sezonie 2009/2010.

6. Paweł Kowalczuk
Statystyki po dwóch meczach - śr. 16 minut, 3 punkty, 2 zbiórki, 2 bloki
Kapitan sopockiej drużyny od lat gra w podobny sposób. Czarna robota, twarda postawa w obronie, a także walka na tablicach - tego oczekuje po nim trener Muiznieks i na razie nie może być zawiedziony. Szkoda tylko, że Kowalczuk mimo świetnych warunków fizycznych tak niechętnie decyduje się na akcje blisko kosza. Rzuty z dystansu póki co mu nie wychodzą (0/5 w dwóch meczach).
Ocena za mecz 1: 3
Ocena za mecz 2: 4

7. Cliff Hawkins
Statystyki po dwóch meczach - śr. 26 minut, 7.5 punktu, 7 zbiórek, 3 asysty, 1.5 przechwytu, 3 straty
Przebywający na okresie próbnym Hawkins z pewnością nie jest rozgrywającym idealnym, niemniej stara się być pożyteczny. Amerykanin gra dla zespołu, walczy o zbiórki i jest niezłym obrońcą. Gorzej, że wobec przeciętnego rzutu i braku umiejętności skutecznej penetracji nie stanowi zagrożenia w ataku. W dodatku we Włocławku w ważnym momencie puściły mu nerwy i w głupi sposób stracił piłkę, po czym próbując zatrzymać kontratak Anwilu popełnił faul niesportowy. Za dyskusje z sędzią otrzymał jeszcze faul techniczny. Jak na doświadczonego gracza zachował się fatalnie. Jego dalszy pobyt w Sopocie jest pod dużym znakiem zapytania.
Ocena za mecz 1: 2,5
Ocena za mecz 2: 3

10. Marcin Stefański
Statystyki po dwóch meczach - śr. 26 minut, 7 punktów, 6 zbiórek, 2 asysty, 2.5 straty
"Stefan" jest niewątpliwie ważnym graczem w wizji trenera. Niezłym i wszechstronnym występ przez 33 minuty w inauguracyjnym meczu przeciw Czarnym pokazał, że w ekstraklasie może odgrywać nie tylko drugoplanowe role. We Włocławku zatrzymała go kontuzja, wskutek czego nie mógł pomóc kolegom w drugiej połowie. Jego waleczność z pewnością przydałaby się wówczas ekipie z Sopotu.
Ocena za mecz 1: 4

13. Gintaras Kadziulis
Statystyki po dwóch meczach - śr. 30 minut, 3.5 punktu, 3 zbiórki, 4 asysty
Na razie duże rozczarowanie. Znany w Polsce Litwin najwyraźniej nie jest jeszcze fizycznie przygotowany do trudów sezonu, przez co szwankuje jego mechanika rzutu. Efektem jest fatalna skuteczność (2/17 z gry w dwóch meczach). Kadziulis ma duże zaufanie trenera, jednak brakuje mu pewności w grze. Jest to o tyle zdumiewające, że w każdym ze swoich dotychczasowych sezonów w Polsce imponował solidnością. Ciekawe, kiedy w końcu się przełamie…
Ocena za mecz 1: 2
Ocena za mecz 2: 2

14. Saulius Kuzminskas

Statystyki po dwóch meczach - śr. 34 minuty, 21 punktów, 9.5 zbiórki, 1 blok
Najjaśniejszy punkt drużyny. Kuzminskas zaskakuje wszystkich i już teraz mówi się, że w Sopocie trafili transfer roku. Imponuje wyszkoleniem, spokojem, a także wytrzymałością. Gdy w pierwszej połowie meczu z Anwilem drużynie nie szło, jedynym sposobem na zdobywanie punktów było dogranie pod kosz do wysokiego Litwina. Kibice już ostrzą sobie zęby na starcia Kuzminskasa z Michaelem Wrightem z Turowa, czy Pape Sowem z Asseco Prokomu.
Ocena za mecz 1: 5
Ocena za mecz 2: 5,5

21. Lawrence Kinnard
Statystyki po dwóch meczach - śr. 20 minut, 5 punktów, 3.5 zbiórki
Po kilku dobrych występach w meczach przedsezonowych, postawa Kinnarda w dwóch pierwszych meczach ligowych pozostawia sporo do życzenia. Amerykanin poznaje dopiero, czym jest zawodowa koszykówka w Europie i z pewnością potrzebuje czasu na zaadaptowanie się do nowych dla siebie realiów. Musi jednak zrozumieć, jak dużo od niego zależy. Jeśli nie zacznie częściej trafiać do kosza (na razie ma skuteczność 3/13 z gry), ofensywa Trefla będzie za mało urozmaicona. Póki co, tylko Kuzminskas dostarcza punktów z okolic pola trzech sekund.

24. Łukasz Ratajczak

Statystki po dwóch meczach - śr. 5 minut, bez punktów, 1.5 zbiórki
W dwóch meczach zagrał łącznie 10 minut i poza paroma pudłami niczym się nie wyróżnił. Czekamy na lepsze zmiany w wykonaniu "Rataja".
Grał za mało, by go oceniać.

33. Paweł Malesa

Statystyki po dwóch meczach - śr. 16 minut, 8 punktów, 2 zbiórki
W drużynie pełni rolę strzelca wyborowego z ławki i póki co nie można mieć do niego zastrzeżeń. We Włocławku jego dwie "trójki" pomogły zespołowi nabrać wiatru w żagle i dogonić Anwil. W Sopocie liczą, że po sezonie na ławce w Słupsku Malesa nabierze pewności siebie i poprawi grę z piłką. Te dwa elementy powinny zwiększyć liczbę jego minut na boisku. Na razie potwierdził swój największy atut - rzut z dystansu.
Ocena za mecz 1: 3,5

49. Iwo Kitzinger
Statystyki po dwóch meczach - śr. 26 minut, 10.5 punkta, 3 zbiórki, 3.5 asysty, 1 strata
Obok Kuzminskasa najpewniejsze ogniwo w zespole. W obu dotychczasowych meczach dawał dobre wsparcie z ławki i w pełni spełniał oczekiwania trenera Muiznieksa. Agresywna obrona, ambicja i gra bez kompleksów - te atuty Kitzingera polscy kibice znają już od kilku lat. Jeśli wyeliminuje błędy w defensywie może być jeszcze lepiej.