Trefl Gdańsk sprawił niespodziankę w meczu z mistrzami Polski. Żółto-czarni o jedno zwycięstwo od strefy medalowej!

Rafał Rusiecki
Siatkarze Trefla Gdańsk zadziwili wszystkich ogrywając na wyjeździe mistrzów Polski Magdalena Pasiewicz
Play-offy w PlusLidze 2022. Od zwycięstwa rozpoczęli rywalizację w ćwierćfinałach mistrzostw Polski siatkarze Trefla Gdańsk. Podopieczni Michała Winiarskiego w środę, 13 kwietnia przegrywali na wyjeździe z Jastrzębskim Węglem już 0:2, ale później lepsi byli w trzech kolejnych setach. W rywalizacji do dwóch zwycięstw jest więc 1:0, a kolejny mecz w sobotę w Ergo Arenie.

Jastrzębski Węgiel - Trefl Gdańsk 13.04.2022

Kiedy po jednej stronie siatki jest wicelider Plusligi, półfinalista Ligi Mistrzów i aktualny wciąż mistrz Polski, a po drugiej zespół, który w tym sezonie grał bardzo nierówno i dopiero na finiszu zapewnił sobie grę w play-offach, to wynik konfrontacji wydaje się być sprawą łatwą do przewidzenia. Tyle tylko, że tak wcale być nie musi.

W środę, 13 kwietnia w Jastrzębiu-Zdroju rozegrane zostało pierwsze spotkanie ćwierćfinałowej pary Jastrzębski Węgiel (2. po sezonie zadaniczym) i Trefl Gdańsk (7.). Już w pierwszym secie tego meczu zapachniało niespodziewanym rozstrzygnięciem, kiedy po ataku Mateusza Miki gdańszczanie wyszli na prowadzenie 17:13. W drugiej fazie prowadzili nawet 21:18 i 23:20. Mieli też dwie piłki setowe, ale to mistrzowie Polski wykazali się lepszym finiszem.

A kiedy w drugiej fazie Jastrzębski Węgiel poszedł za ciosem i wyszedł na prowadzenie 2:0 w setach, wydawało się, że jest po meczu. Wówczas w ekipie trenera Michała Winiarskiego doszło do pozytywnej przemiany. Spora w tym zasługa Lukasa Kampy, który zmienił Łukasza Kozuba na rozegraniu. Bartłomiej Lipiński i wspomniany Mika zdobywali ważne punkty. Faworyzowany gospodarz zaczął się mylić. I zrobiło się w setach 2:2.

W sobotę, 9 kwietnia w Ergo Arenie obie drużyny także grały tie-breaka, ale w przełożonym meczu zamykającym fazę zasadniczą. Wówczas ekipa z Jastrzębia-Zdroju wygrała decydującą partię 23:21! W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Trefl wyszedł w tie-breaku na prowadzenie 14:12, a następnie dopełnił dzieła, wygrywając 15:13.

W ćwierćfinałach PlusLigi gra toczy się do dwóch zwycięstw. Drugie spotkanie zaplanowano w Wielką Sobotę w Ergo Arenie. Początek o godz. 14.45 (transmisja w Polsacie Sport).

Jastrzębski Węgiel - Trefl Gdańsk 2:3 (28:26, 25:18, 18:25, 21:25, 13:15)