Wycieczki rowerowe w woj. pomorskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. pomorskim, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Nim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda.
🚲 Trasa rowerowa: Śladami Mennonitów
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 121,48 km
- Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 134 m
- Suma podjazdów: 538 m
- Suma zjazdów: 405 m
Max_c74 poleca tę trasę
Krótka i dość bogata w ciekawe miejsca wycieczka prowadziła po płaskich terenach Żuław.
Na początku jechaliśmy wzdłuż Motławy, odwiedzając kolejno miejscowości: Wiślina (dzwonnica pomennonicka), Lędowo (szkoła), Wróblewo (kościół), Grabiny-Zameczek (młyn i dworek krzyżacki). W Krzywym Kole zmieniliśmy kierunek i jechaliśmy wzdłuż Wisły, byliśmy w miejscowościach: Steblewo (ruina kościoła), Giemlice (kościół), Leszkowy (kościół), Kiezmark (kościół), Przegalina (śluza).
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Puszcza Darżlubska i jej skamieniałości
- Początek trasy: Wejherowo
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 65,2 km
- Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 94 m
- Suma podjazdów: 699 m
- Suma zjazdów: 720 m
GR3miasto poleca tę trasę
Puszcza Darżlubska to skarbnica zagadkowych miejsc. Głównym celem naszej rowerowej wizyty było zapoznanie się z wszelakimi skamieniałościami. Na naszej trasie zobaczyliśmy więc liczne głazy narzutowe oraz Kamienny Stół. Szlak doprowadził nas także do tzw. Skałek Połchowskich oraz Grot Mechowskich. Pokonana przez nas trasa niestety nie była łatwa. Przemierzając lasy Puszczy Darżlubskiej trzeba liczyć nie tylko na utwardzone drogi gruntowe, ale także grząskie piachy.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Gorzelniany szlak
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 141,8 km
- Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 131 m
- Suma podjazdów: 832 m
- Suma zjazdów: 811 m
Max_c74 poleca tę trasę rowerzystom
Wycieczka rowerowa na Kociewie. Dzisiejszą wycieczkę zdominowały stare gorzelnie. Często przy nich były dwory, które również warto odwiedzić. Trasa jest łatwa do pokonania, ale dla miłośników podjazdów też coś się znajdzie. Rodzaj nawierzchni mieszany: asfalt i szutry. Polecam tą wycieczkę.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Ciekawa pętelka w otulinie Lasów Otomińskich
- Początek trasy: Gdańsk
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 19,79 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 13 min.
- Przewyższenia: 57 m
- Suma podjazdów: 366 m
- Suma zjazdów: 389 m
GR3miasto poleca tę trasę
Blisko 20 km pętla wiedzie drogami gruntowymi i leśnymi duktami, z dala od wzmożonego ruchu drogowego. To ciekawa propozycja szczególnie dla rodzin z dziećmi, które szukają wytchnienia na łonie przyrody. Trasa wiodąca wśród malowniczych mokradeł otuliny Lasów Otomińskich wielu osobom przypadła do gustu i nic dziwnego wszak okolice te to naprawdę ciekawy rejon nie tylko pod kątem wycieczek rowerowych, ale także i wędrówek. Podczas naszej wycieczki zobaczyliśmy także neolityczną kopalnie bursztynu, która znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody "Bursztynowa Góra".
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Domy podcieniowe na Żuławach Gdańskich
- Początek trasy: Pruszcz Gdański
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 77,64 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 25 m
- Suma podjazdów: 349 m
- Suma zjazdów: 330 m
Rowerzystom trasę poleca GR3miasto
Domy podcieniowe to ostatnie tak cenne zabytki charakterystyczne dla terenów depresyjnych w Delcie Wisły. Podczas jednodniowej wycieczki zobaczymy zarówno ten najmniejszy, jak i najbardziej okazały. Wśród wielu popadających w ruinę są także obiekty odrestaurowane oraz jeden zupełnie nowy. Na Żuławach Gdańskich, oprócz domów podcieniowych pokazujemy najcenniejsze obiekty o konstrukcji ryglowej: liczne kościoły oraz spichrz.
Charakterystyka domów podcieniowych:
Domy podcieniowe, to duże budynki o drewnianej konstrukcji szkieletowej, z pięknie zdobionymi szczytami złożonymi z szachownicy słupów, rygli i zastrzałów wypełnionej układaną dekoracyjnie drobną cegłą, tzw. "holenderką".
Cechą, która stanowi o ich wyjątkowości jest podcień, czyli wysunięte piętro oparte na drewnianych filarach. Podcień początkowo pełnił, jak reszta poddasza, funkcję magazynową. Przechowywano tam najczęściej worki ze zbożem transportowane przy pomocy żurawia przez właz w podłodze bezpośrednio z wozu. Z czasem pomieszczeniom tym nadawano charakter mieszkalny i użytkowano je w cieplejszych okresach, lub w razie podtopień. Domy podcieniowe ustawione podcieniami do drogi, niekiedy na całej długości wsi, tworzyły powtarzającymi się rzędami słupów wyjątkowo efektowną zabudowę. Ilość słupów w podcieniu wynosiła od dwóch do nawet dziewięciu sztuk i świadczyła o zamożności właściciela, a dokładnie o powierzchni posiadanej przezeń ziemi liczonej we włókach [1 włóka = 17,955 ha].
Podcień, jako element architektoniczny zagrody gburskiej funkcjonował na ziemiach żuławskich już od średniowiecza i był przejmowany przez późniejszych osadników. Obecnie najstarszy zachowany dom podcieniowy zwany Lwim Dworem znajduje się w Gdańsku Lipcach. Najmłodszy to nowo pobudowany, dość okazały dom we wsi Osice. Pięknie odrestaurowane domy podcieniowe, które zobaczyć możemy także od środka znajdują się w Miłocinie i Trutnowach. Zaś najmniejszy podcień ponownie mamy w Gdańsku. To XIX wieczna kuźnia wsparta na zaledwie trzech słupach, obecnie kameralna kawiarnia.
Wnętrza domów żuławskich zdobione były piękną, kunsztownie dopracowaną stolarką drzwiową, okienną oraz w postaci schodów i balustrad w sieniach a także szaf w ścianach. Szczególnie piękne były często występujące zespolone drzwi wejściowe do izby z szafą lub oknem tzw. czarnej kuchni jak np.: w Trutnowach. Ściany zdobione były tzw. delftami, czyli płytkami ceramicznymi pochodzenia holenderskiego z ręcznie malowanymi niebieską farbą niepowtarzalnymi wzorami.
Domy podcieniowe, to nie domy mennonickie!
Często spotyka się błędne określenie domów podcieniowych mianem domów mennonickich – podkreśla historyk, miłośnik żuławskiego krajobrazu - Paweł Buczkowski. Faktem jest, że właścicielami niektórych domów podcieniowych były osoby o holendersko brzmiących nazwiskach, nie oznacza to jednak, że byli to mennonici. Nawet domu we wsi Klecie, co do którego jest pewność, że od pokoleń należał do przedstawicieli tej grupy wyznaniowej, nie można nazywać mennonickim. Mennonici owszem mieszkali w domach podcieniowych, może je nawet budowali, ale żeby określić je mianem dziedzictwa mennonitów musieliby wprowadzić ten typ zabudowania na te tereny. Tymczasem domy podcieniowe istniały tu jeszcze przed ich przybyciem i charakterystyczny podcień został przez nich z czasem przejęty.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Po Kaszubskim Parku Krajobrazowym.
- Początek trasy: Kartuzy
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 68,94 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 12 min.
- Przewyższenia: 198 m
- Suma podjazdów: 690 m
- Suma zjazdów: 687 m
Lemur36 poleca tę trasę
Trasa przebiega przez pola, lasy, wsie i miasteczka, wśród wielu przepięknych jezior, po fantastycznych i malowniczych terenach Kaszub. Pagórkowaty krajobraz tylko uatrakcyjnia i dodaje smaczku całej wycieczce.
Z atrakcji turystycznych, które mnie urzekły to: Wierzyca (328,7 m n.p.m) - najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy oraz całego Niżu Polskiego, na którego szczycie znajduje się 35-metrowa wieża widokowa i... Zamek w Łapalicach. Obiekt marzeń właściciela, gdańskiego snycerza, rzeźbiarza i producenta mebli, Piotra Kazimierczaka. W latach 80-tych rozpoczęto z rozmachem jego budowę, jednak po pewnym czasie, z powodu trudności finansowych i natury administracyjnej, wstrzymano tę inwestycję. Wraz z upływem lat zamek w Łapalicach popadał w ruinę i teraz grozi zawaleniem.
Trasa nie należy do najłatwiejszych ze względu na to, że przebiega po szlakach pieszych, po szutrowych i piaszczystych leśnych ścieżkach a nawet bezdrożach :)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
kup teraz

VidaXL, Rower dla dzieci, 18", biało-różowy, dziewczęcy
VidaXL, Rower dla dzieci, 18", biało-różowy, dziew…
kup teraz

Enero, Rower rehabilitacyjny 3-kołowy 24", żółty
Enero, Rower rehabilitacyjny 3-kołowy 24", żółty
kup teraz

Romet, Rower miejski, Art Deco Classic 28", czarny, 2022, unisex
Romet, Rower miejski, Art Deco Classic 28", czarny…
kup teraz

Enero, Rower miejski 3-kołowy rehabilitacyjny, 24", niebieski, unisex
Enero, Rower miejski 3-kołowy rehabilitacyjny, 24"…
kup teraz

VidaXL, Rower dla dzieci, 20", różowo-biały, dziecięcy
VidaXL, Rower dla dzieci, 20", różowo-biały, dziec…
kup teraz

VidaXL, Rower dla dzieci, 24", niebiesko-biały, dziecięcy
VidaXL, Rower dla dzieci, 24", niebiesko-biały, dz…
kup teraz

Banwood, Rower dla dzieci, Classic Navy Blue 16", granatowy, dziecięcy
Banwood, Rower dla dzieci, Classic Navy Blue 16", …
kup teraz

VidaXL Rower dziecięcy z przednim bagażnikiem, 18" czarno-pomarańczowy
vidaXL Rower dziecięcy z przednim bagażnikiem, 18"…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler R7.0 27,5", 2022, Szary, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler R7.0 27,5", 2022, Sza…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler R7.0 27,5", 2022, Szary, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler R7.0 27,5", 2022, Sza…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler R9.1 29", 2022, Niebieski, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler R9.1 29", 2022, Nieb…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler R9.1 29", 2022, Niebieski, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler R9.1 29", 2022, Nieb…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler R9.0 XL 29", Niebieski, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler R9.0 XL 29", Niebies…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler R9.0 L 29", Niebieski, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler R9.0 L 29", Niebieski…
kup teraz

Romet, Rower górski, Rambler, R6.0 Jr 26", Szary, Unisex
Romet, Rower górski, Rambler, R6.0 Jr 26", Szary, …
🚲 Trasa rowerowa: Do Rezerwatu Dolina Strzyży
- Początek trasy: Gdynia
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 41,15 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 48 min.
- Przewyższenia: 139 m
- Suma podjazdów: 1 260 m
- Suma zjazdów: 1 262 m
Rowerzystom trasę poleca Tabrzo
Trasę wymyśliłem już w zeszłym tygodniu, ale dopiero dziś udało mi się ją zrealizować. Co prawda trochę inaczej niż pierwotnie planowałem, ale nic straconego - spróbuję jeszcze raz, bo warto!
Dolina Strzyży jest super! Dzisiaj przejechałem tylko jedną ze ścieżek, ale widoki są przednie (tylko te samoloty nad Rezerwatem jakoś nie pasują).
Plany były takie, że wracam również przez Rezerwat, ale zainteresowały mnie samochody jadące pod Obwodnicą Trójmiasta ... i odkryłem Zbiornik Retencyjny Kiełpinek - naprawdę super zorganizowane miejsce, jeszcze nie do końca zrealizowane, ale widzę w nim potencjał na niedzielny nordic ;)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Rowerowy Szlak Kłodawski
- Początek trasy: Pruszcz Gdański
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,42 km
- Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 11 m
- Suma podjazdów: 43 m
- Suma zjazdów: 44 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca GR3miasto
Rowerowy Szlak Kłodawski liczy 11,5 km i łączy Pruszcz Gdański z wsią Grabiny-Zameczek. Szlak oznakowano w terenie kolorem zielonym i jak sama nazwa podpowiada, w większości wiedzie on wzdłuż rzeki Kłodawy. Największą atrakcją jest tu sama przyroda. Żuławy Gdańskie poprzecinane są licznymi rowami i kanałami wzdłuż których rosną charakterystyczne wierzby, cudne o każdej porze roku. To szlak bardzo łatwy i przyjemny, w szczególności dla początkującego rowerzysty.
Przyroda, to pierwszy powód, dla którego warto udać się tym szlakiem.
Drugi, to ciekawostki historyczne docelowej wsi Grabiny-Zameczek.
Szlak liczy 11,5 km i łączy Pruszcz Gdański z wsią Grabiny-Zameczek. Trasa rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Generała Stanisława Skalskiego i Powstańców Warszawy. Początkowo szlak wiedzie odseparowaną od jezdni drogą rowerową w kierunku Osiedla Komarowo. Niestety po ok.200 metrach ścieżka kończy się i nie pozostaje nam nic innego jak kontynuowanie jazdy ulicą. Jadąc z dziećmi odcinek ten pokonać można także dzielonym chodnikiem. Z informacji planistów tej trasy, dowiedziałem się, że jeszcze w tym roku, na odcinku od skrzyżowania, gdzie rozpoczyna się szlak rowerowy do osiedla ma powstać nowa droga rowerowa.
Na Osiedlu Komarowo, metalowe słupki oraz oznakowania na drzewach wskazują aby odbić w ul Generała Władysława Sikorskiego, która wiedzie do drogi gruntowej – ul. Polskich Kolejarzy. Ta mało uczęszczana, a zarazem bardzo wyboista droga wiedzie wzdłuż trakcji kolejowej doprowadzając turystę do Cieplewa. Przez wieś szlak podąża wzdłuż spokojnej ul. Lotników, która przecina osiedle domków jednorodzinnych. Znajduje się tu także teren rekreacyjny, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Spory plac zabaw, boisko oraz urządzenia do ćwiczeń pod gołym niebem, może być ciekawą przerwą w trasie dla rodziców z dziećmi. Odcinek szlaku z Pruszcza Gdańskiego do Cieplewa, moim zdaniem jest najmniej ciekawy, ale jakoś w końcu z tego miasta trzeba się wydostać.
Za Cieplewem Szlak Kłodawski przez chwilę wiedzie jeszcze wzdłuż torów kolejowych, po czym za wiaduktem zagłębia się w teren pól i łąk wiodąc drogą wyłożoną kaflami betonowymi po wale rzeki Kłodawy. Droga ta uczęszczana jest przez pojazdy tylko w okresie prowadzenia prac rolnych więc ruch jest tu niewielki. Na odcinku tym, aż po wieś Grabiny-Zameczek szlak rowerowy oznakowany jest słupkami z metalowymi tabliczkami. Trasa wije się aż po horyzont lewym brzegiem rzeki przez kolejne 8,5 km.
Zagadką dla turysty podróżującego szlakiem może być ostatni odcinek wału, po którym wiedzie szlak. Otóż na końcu dojeżdżamy do zamkniętej bramy. Jednak bez obawy, można otworzyć ją i przejechać przez teren prywatny przedostając się tym samym na drugą stronę rzeki Kłodawy, a nieco dalej także Motławy. Po pokonaniu obu mostków, szlak doprowadza nas do docelowej wsi Grabiny-Zameczek. Trasa kończy się nieopodal dawnej krzyżackiej posiadłości, przy ul. Rycerskiej.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming
- Początek trasy: Brusy
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 50,46 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 58 min.
- Przewyższenia: 39 m
- Suma podjazdów: 465 m
- Suma zjazdów: 477 m
GR3miasto poleca tę trasę
Projekt Literackiego Szlaku Turystycznego im. Anny Łajming został zainicjowany przez Zbigniewa Gierszewskiego, nauczyciela Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, któremu twórczość pisarki była bliska. Anna Łajminig związana była z ziemią zaborską, dlatego też wyznakowany szlak przemierza najatrakcyjniejsze zakamarki obszarów Zaborskiego Parku Krajobrazowego odkrywając przed turystą jego przepiękną przyrodę. Tereny te wielokrotnie mieliśmy okazję odkrywać: rowerem, pieszo, a także z perspektywy kajaka.
Przebieg szlaku i jego sens:
Według znalezionej w Internecie mapy, Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming rozpoczyna się w Brusach, a kończy we wsi Kaszuba. Niestety nie udało nam się znaleźć ani faktycznej tablicy początkowej, ani też końcowej, a lokalni mieszkańcy w ogóle nie mieli pojęcia o istnieniu takiego szlaku. Na dobrą sprawę, szkoda też, że trasa nie zatacza pętli umożliwiając turyście powrót w to samo miejsce, skąd wcześniej rozpoczął wycieczkę. Najwidoczniej planiści nie mieli za bardzo pomysłu, jak pominąć ruchliwe drogi, by wrócić z powrotem do Brus. Ale od czego w końcu jest dokładna mapa z podziałką 1:50 tys.? Chcąc bezpiecznie wrócić do celu, wycieczkę zaplanowaliśmy tak, że do samego końca wiodła ona drogami gruntowymi i leśnymi duktami, z dala od jakichkolwiek szos.
Oznakowanie szlaku, a przykra rzeczywistość:
Jak się okazuje, już od samego początku trasy, oznakowanie szlaku pozostawia wiele do życzenia. Tablice stoją tylko na głównych skrzyżowaniach w mijanych wsiach, jednak po drodze w wielu miejscach mamy zagwozdkę którędy jechać. Gdyby nie wcześniej wgrany ślad gps w urządzenie nawigujące, nie dotarlibyśmy do celu. Oznakowań szlaku brakuje na nie tylko na rozjazdach dróg gruntowych ale także na całej jego ciągłości, szczególnie na leśnych duktach. Resztki żółto-czarnych oznakowań można spotkać przed wsią Kaszuba, jednak nie są one umieszczone na drzewach frontalnie, jak w przypadku prawidłowego znakowania szlaków pieszych bądź rowerowych. Umieszczenie oznakowania z boku drzewa powoduje, że jest on zupełnie niewidoczny dla poruszającego się po trasie turysty.
Izba Pamięci Anny Łajming „zamknięta jest na cztery spusty”
Niestety pomimo szczerych chęci, nie udaje nam się również odwiedzić sedna szlaku. Izba Pamięci Anny Łajming, znajdująca się w Przymuszewie zamknięta jest na cztery spusty. Telefonu do placówki też nikt nie odbiera, co sprawia rozgoryczenie w przygotowaniach do pokonania tego szlaku. Zastanawiamy się po co więc i dla kogo został stworzony ten szlak. Czyżby dla samej idei?
Trudność w pokonaniu szlaku:
Wycieczka Literackim Szlakiem Turystycznym im. Anny Łajming adresowana jest do osób gustujących w turystyce rowerowej na średnim poziomie. Przejazd szlakiem dedykowany jest głównie dla użytkowników rowerów górskich. Na trasie oprócz odcinków asfaltowych i utwardzonych dróg gruntowych mamy do czynienia z leśnymi duktami. Miejscami występuje także grząski piach, a to z pewnością znacznie utrudnia w jeździe rowerem turystycznym, nie mówiąc już o wyprawie z sakwami, czy przyczepką rowerową do przewozu dzieci.
Miejscowości i Najbardziej atrakcyjne miejsca :
- Brusy: zabytkowy, drewniany dom, naprzeciwko dworca kolejowego ,
- Brusy: wzniesiony w latach 1876-1879 monumentalny kościół pw. Wszystkich Świętych,
- Leśno: drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w latach 1634-1686.
- Wysoka Zaborska: pochodząca z 1900 r. drewniana zabudowa wsi (11 gospodarstw)
- Przymuszewo: Szkoła Filialna z 1904 r., a w niej Izba Pamięci Anny Łajming,
- Sominy: drewniany, zabytkowy kościół filialny pw. MB Królowej Polski Zbudowany z 1756 r.
- Sominy: drewniane, zabytkowe domy i zagroda gburska z XVIII i XIX w.
- Kruszyn: zabytkowe domy, pomnik pamięci koła łowieckiego
- Parzyn: lipa - pomnik przyrody przy leśniczówce nad Zbrzycą,
- Kaszuba: murowany dworek rodziny Kossak-Główczewskich, wybudowany w 1912 roku
- Kaszuba: drewniany młyn wodny nad rzeką Zbrzycą.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Mazury zachodnie vol.1
- Początek trasy: Rumia
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 278,35 km
- Czas trwania wyprawy: 16 godz. i 47 min.
- Przewyższenia: 198 m
- Suma podjazdów: 875 m
- Suma zjazdów: 918 m
Rowerzystom trasę poleca Max_c74
Byliśmy w Elblągu (zamek), Janowie (pałac, zespół folwarczny), Pasłęku (zamek krzyżacki, cerkiew greckokatolicka, brama młyńska, wieża ciśnień), Kwitajnach (pałac XVIII w., folwark, kościół i dzwonnica), Kalniku (kościół MB Szkaplerznej z 1730 r.), Markowie (pałac z XVIII-XIX w. oraz cmentarz Dohnów), Klekotkach (zabytkowy młyn - hotel), Karwinach (ruiny pałacu), Słobitach (pałac) i Marzęcinie (śluza na polu).
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:
- sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
- dopompowanie kół
- wyczyszczenie ważnych elementów
W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.
Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.
Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.
Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!
Co zabrać na wyprawę rowerową?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą