Tramwaje wodne rozpoczynają sezon!

Paweł RydzyńskiZaktualizowano 
Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wybierać pomiędzy rejsami z Gdańska na Hel, z Sopotu na Hel i z Gdyni na Hel
Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wybierać pomiędzy rejsami z Gdańska na Hel, z Sopotu na Hel i z Gdyni na Hel Tomasz Bołt
To będzie wyjątkowy sezon dla tramwajów wodnych z Trójmiasta na Hel. Pierwsze rejsy już w piątek.

To już czwarty rok, odkąd mieszkańcy Trójmiasta i turyści podróżują tramwajami wodnymi pomiędzy Trójmiastem i Półwyspem Helskim. W najbliższy weekend będą mogli wybierać pomiędzy rejsami z Gdańska na Hel, z Sopotu na Hel i z Gdyni na Hel. Atrakcja jest tym większa, że bilety nie są drogie. Dzięki temu, że tramwaje są dotowane przez samorządy, koszt podróży dla jednej osoby nie przekracza kilkunastu złotych. Przykładowo, bilet z Gdyni na Hel kosztuje 12 zł - o złotówkę mniej niż przejazd na tej trasie pociągiem. Co więcej, rejs tramwajem wodnym na Półwysep Helski trwa krócej niż jazda koleją. Tramwaj z Gdyni na Hel płynie godzinę, pociąg jedzie prawie dwukrotnie dłużej.

- Także dojazd z Trójmiasta na Hel samochodem w tak krótkim czasie jest niemożliwy bez łamania przepisów. Dlatego traktuję tramwaje wodne nie tylko jako wielką atrakcję turystyczną, ale także jako szybki i wygodny środek transportu - mówi Hubert Kołodziejski, przewodniczący Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

Tegoroczna oferta tramwajów wodnych nieco różni się od ubiegłorocznej. Z Gdańska, Gdyni i Sopotu na Hel tramwaje wodne będą pływać we wszystkie majowe weekendy, a od początku czerwca do końca sierpnia codziennie. Inaczej niż w roku ubiegłym, nie będzie rejsów we wrześniu. Cieszyły się nikłym zainteresowaniem.

Podobnie jak w poprzednich latach tramwaje wodne będą docierać także do Jastarni. Ale, także jak w latach ubiegłych, rozpoczną kursowanie dopiero w wakacje. Od 20 czerwca do 31 sierpnia rejsy z Gdyni do Jastarni uruchamiać będzie ZKM Gdynia.

W tym samym czasie ZTM Gdańsk chce uruchomić nowe połączenie między Gdańskiem i Sobieszewem. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na obsługę tej linii. Otwarcie ofert nastąpi 2 czerwca. - Umowa na obsługę linię do Sobieszewa obowiązywać będzie przez rok, gdyż jest to program pilotażowy - zastrzega Alicja Kraska, wicedyrektor ZTM.

Bardzo prawdopodobne jest też, że podczas wakacji kursować będą tramwaje wodne z Gdańska do Nowego Portu (przystanek znajduje się koło zabytkowej latarni morskiej). Linia nie będzie jednak obsługiwana przez ZTM, lecz przez prywatnego armatora. Szczegóły mają być znane w połowie maja.

Gdańsk nie ma w planie, mimo wcześniejszych wstępnych zapowiedzi, uruchamiania tramwaju wodnego na Westerplatte.

Wiele zatem wskazuje, że tramwajów wodnych będzie w tym roku - choć dopiero w wakacje - pływać więcej niż w 2008 r. I będzie tak, mimo iż samorządowcy zdecydowali o likwidacji połączenia Gdańska z Sopotem. Jej dalszemu finansowaniu sprzeciwili się radni z Sopotu. Argumentowali, że spośród linii uruchamianych przez ZTM Gdańsk przynosi ona największe straty. Dzięki likwidacji tej linii Gdańsk i Sopot zaoszczędzą rocznie po ok. 300 tys. zł.

- Szkoda tego połączenia z punktu widzenia turystycznego, ale na pewno nie z punktu widzenia komunikacyjnego - mówi Hubert Kołodziejski. - Tramwaj wodny nie miał przecież szans konkurować np. z Szybką Koleją Miejską, jeśli chodzi o czas przejazdu.
Przewodniczący MZKZG ma też kilka pomysłów dotyczących tego, gdzie w przyszłości mogłyby pływać z Trójmiasta tramwaje wodne. - Marzy mi się rejs do Pucka czy Rewy. Wyobraźmy sobie taką wycieczkę: statkiem na Hel, rowerem przez półwysep i potem do Pucka, powrót do Trójmiasta znów tramwajem wodnym - zdradza Hubert Kołodziejski.

Ważne liczby

4 - na tyle lat ZTM Gdańsk i ZKM Gdynia podpisały, niezależnie od siebie, umowy z Żeglugą Gdańską na obsługę linii z Trójmiasta na Hel i do Jastarni.
0 zł - tyle trzeba zapłacić za przejazd linią 050, kursującą sprzed dworca Gdynia Gł. do przystani gdyńskich tramwajów wodnych. Ten autobus rozpocznie jednak kursowanie dopiero od 20 czerwca.
2,50 zł - o tyle mniej wyda podróżny chcący przepłynąć z Gdyni na Hel i przewieźć tramwajem wodnym rower (zapłaci w sumie 15 zł), niż gdyby chciał przejechać pociągiem osobowym (wyda 17,50 zł).

W maju z Trójmiasta można popłynąć na Hel

1, 2 i 3 maja Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oferuje połączenia w relacji Gdańsk - Hel i Sopot - Hel. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni uruchomi tramwaj wodny w relacji Gdynia - Hel

LINIA F1 Gdańsk - Hel
. Odjazdy z Gdańska 8.30, 13.10 i 17.50, z Helu 10.50, 15.30, 20.10. Rejs trwa 1 godzinę i 50 minut.
Ceny biletów - normalny 18 zł, ulgowy 9 zł, rower 3 zł. Katamaran kursujący pomiędzy Gdańskiem i Helem zabiera na pokład 450 osób i 50 rowerów.

LINIA F2 Sopot - Hel. Odjazdy z Sopotu 9, 13, 17, z Helu 11, 15, 19. Rejs trwa 1 godzinę i 30 minut.
Ceny biletów - normalny 16 zł, ulgowy 8 zł, rower 3 zł. Statek kursujący pomiędzy Gdańskiem i Helem zabiera na pokład 140 osób i 10 rowerów.

Punkty sprzedaży billetów na linie F1 i F2
Gdańsk - Targ Rybny 6 (w sąsiedztwie przystanków tramwajów wodnych). Godziny otwarcia: 30 kwietnia - 3 maja w godz. 7.30-18.30 (przerwa 14-15). Sopot - kiosk przy latarni morskiej, przed molem. Punkt czynny 1-3 maja w godz. 7.30-20.05 (przerwa 11.35-13.35). Hel - bulwar Nadmorski. Punkt czynny 30 kwietnia w godz. 13-19 oraz 1-3 maja w godz. 9.30-20.30. Anulowanie biletu może nastąpić najpóźniej 24 godziny przed rozpoczęciem rejsu, na który został wystawiony bilet.

LINIA 520, Gdynia - Hel. Odjazdy z Gdyni 9.30, 12.30, 16, 19, z Helu 11, 14.30, 17.30, 20.30. Rejs trwa 1 godzinę.
Ceny biletów - normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, rower 3 zł. Katamaran kursujący pomiędzy Gdynią i Helem zabiera na pokład 450 osób i 50 rowerów.

Punkty sprzedaży biletów na linię 520.

Gdynia - nabrzeże Pomorskie (w sąsiedztwie przystanku tramwajów wodnych). Punkt czynny: 30 kwietnia - 3 maja w godz. 8-20.10 (przerwa 13-14). Gdynia - Biuro Obsługi Klienta ZKM, ul. Kilińskiego 16 (róg Władysława IV). Punkt czynny: 30 kwietnia 10-19 i 2 maja 10-15. Hel - bulwar Nadmorski. Punkt czynny 30 kwietnia - 3 maja w godz. 8-20.10 (przerwa 13-14).

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Tak jak się sprawdza autobusy pod względem technicznym, ich stan techniczny powinny byś sprawdzone przez niezależna firmę. Wydaje się, że kadłuby wymagają reanimacji.

Dodaj ogłoszenie