Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj na ul. Długą w Gdańsku jednak nie wróci

Maciej Pietrzak
Prawdopodobnie zachowane zostaną płyty balastowe, które zarówno zdaniem ekspertów, jak i mieszkańców, nadają Drodze Królewskiej wyjątkowy charakter
Prawdopodobnie zachowane zostaną płyty balastowe, które zarówno zdaniem ekspertów, jak i mieszkańców, nadają Drodze Królewskiej wyjątkowy charakter Przemek Świderski
Poznaliśmy pierwsze, ramowe założenia przebudowy Drogi Królewskiej, czyli ul. Długiej i Długi Targ. Zmiany mają być ostrożne, pojawi się m.in. więcej zieleni, która ma nie zasłaniać kamienic.

Powołana w marcu rada programowa przebudowy dwóch najważniejszych gdańskich ulic zaprezentowała właśnie główne wytyczne remontu. Co ważne, ujęte zostały w nich pomysły na nowe oblicze Drogi Królewskiej, jakie na spotkaniach konsultacyjnych i w internetowej ankiecie przedstawiło ponad 1700 gdańszczan.

- Mieszkańcy chcieliby, żeby charakter ul. Długiej i Długiego Targu pozostał taki, jaki jest obecnie, żeby nie było rewolucji, żebyśmy starali się rewaloryzować, ale z poszanowaniem historii. Na pewno część drzew powinna być odtworzona w ramach szpalerów. To są dopiero założenia. Wnioski z konferencji, warsztatów i ankiet będą stanowić załącznik do dokumentacji przetargowej - mówi o pierwszych wynikach prac Rady Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. komunalnych.

Głównym założeniem przebudowy jest ujednolicenie nawierzchni Długiej i Długiego Targu. Prawdopodobnie zachowane zostaną płyty balastowe, które zarówno zdaniem ekspertów, jak i mieszkańców, nadają Drodze Królewskiej wyjątkowy charakter. Nie będzie za to powrotu istniejących tu do II połowy XIX wieku przedproży ani tramwaju (tory zostały zlikwidowane w 1972 r.).

W ramach przebudowy, głównie na Długim Targu, ma się pojawić więcej drzew, najprawdopodobniej lipy drobnolistne, oraz kwiatów. Mają one jednak zostać rozplanowane tak, by nie zasłaniać kamienic. Ujednolicony wygląd mają zyskać także ogródki restauracji funkcjonujących na Drodze Królewskiej.

Prace, na początku dotyczące wymiany nawet jeszcze XIX-wiecznych instalacji podziemnych, rozpoczną się najpóźniej we wrześniu 2018 roku. Szacunkowy koszt przebudowy salonu Gdańska wynosi około 50 mln zł.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki