Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tour de Pologne Féminin: Jolanda Neff bohaterką historycznego etapu w Zakopanem [ZDJĘCIA]

Arlena Sokalska
Arlena Sokalska
Jolanda Neff wygrała pierwszy etap Tour de Pologne kobiet w Zakopanem
Jolanda Neff wygrała pierwszy etap Tour de Pologne kobiet w Zakopanem Sylwia Dąbrowa
Jolanda Neff w barwach reprezentacji Szwajcarii wygrała pierwszy, historyczny etap Tour de Pologne kobiet. Zawodniczki ścigały się w bardzo złych warunkach atmosferycznych. Najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Ewelina Szybiak z reprezentacji Polski. Szybiak zajmuje obecnie piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Poniedziałkowa czasówka w Krakowie i ostateczne zwycięstwo Tima Welensa to nie był wcale koniec Tour de Pologne. Do Zakopanego zjechały bowiem zawodniczki - na inauguracyjny, pierwszy historii etap kobiecego Tour de Pologne.

Przy trasie znów pojawiły się tysiące kibiców, a nie było im wcale łatwo, podobnie jak kolarkom. W Tatrach bowiem wciąż panują fatalne warunki atmosferyczne. Co prawda widoczność była nieco lepsza niż w niedzielę, kiedy to został odwołany „męski” etap w Bukowinie, a szosą nie płynęły rwące strumyki, ale deszcz lał niemiłosiernie. Na starcie pod Wielką Krokwią stanęło 77 zawodniczek, w tym 25 Polek. Panie miały do pokonania 100 kilometrów na trasie podobnej do tej, jaką przejechali mężczyźni. I trzeba powiedzieć, że to było naprawdę poważne ściganie.

Ataki, inicjowane m.in. przez Paulinę Brzeźną-Bentkowską (MAT Atom Sobótka) i Ewelinę Szybiak (Polska) zaczęły się tuż po starcie. Peleton porwał się na podjazdach pod Ząb i Głodówkę, a 60 km przed metą zaatakowała Jolanda Neff (Szwajcaria). 23-letnia zawodniczka na co dzień jeżdżąca w barwach teamu Servetto Footon do Polski przyjechała jako liderka reprezentacji swojego kraju.
I w Zakopanem nie było na nią mocnych. Szwajcarka, znana bardziej z wyścigów MTB, od kilku lat z sukcesami jeździ na szosie. W Polsce dała z siebie wszystko. Samotnie punktowała na kolejnych premiach, co dało jej prowadzenie we wszystkich klasyfikacjach. W solowej ucieczce nie przeszkodził jej nawet upadek na zjeździe, co prawda straciła tam kilkaście sekund, ale wypracowana wcześniej przewaga była zbyt duża, by dogoniły ją kolejne zawodniczki: Flavia Oliveira (BTC City Lubljana) i Rasa Leleivyte (Aromitalia Vaiano Fondriest).

Neff stanie na starcie kolejnego etapu z przewagą ponad półtorej minuty. - Tour de Pologne jest dla mnie ostatnim elementem przygotowań do igrzysk w Rio. Cieszę się, że mogę być na tym wyścigu - mówiła zziębnięta, ale uradowana Szwajcarka. - Nie spodziewałam się, że tak długo będę jechać sama. Nie byłam pewna czy jechać dalej solo, czy czekać na kolejne zawodniczki. Teraz najważniejsza jest odpoczynek przed kolejnymi etapami, ale ja regeneruję się bardzo szybko - mówiła Neff.

Najwyżej sklasyfikowaną po pierwszym etapie Polką jest Ewelina Szybiak startująca w barwach reprezentacji Polski. Szybiak zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i ma ponad dwie minuty straty do Neff. Polka dojechała w trzyosobowej grupie goniącej liderkę. - Nie jestem sprinterką, więc wylądowałam na piątym miejscu. Dałam z siebie wszystko - mówiła po etapie Szybiak. - Najgorsze dla mnie były zjazdy, bo nie znałam tej trasy. Lepiej szlo mi na drugiej rundzie. Polka zapowiada, że powalczy o wyższe miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zawodniczki będą walczyć jeszcze na dwóch etapach, oba odbędą się w środę. Nie jest to niezwykła praktyka, spotyka się ją również na męskich wyścigach.

Przed południem odbędzie się czterokilometrowa górska czasówka, po południu kolarki ruszą na 78-kilometrową trasę w Bukowinie.
Tour de Pologne kobiet w przyszłym roku zostanie rozegrany na pięciu etapach i znajdzie swoje miejsce w kobiecym World Tourze. Ta klasa wyścigów została utworzona przez UCI w tym roku. Obecność w World Tourze gwarantuje udział najlepszych zawodniczek na świecie.

Klasyfikacja generalna Tour de Pologne Féminin:

  1. Jolanda Neff (Szwajcaria) 3:03:07

  2. Flavia Oliveira (BTC City Ljubljana) 01:31

  3. Rasa Leleivyte (Aromitalia-Vaiano) 02:16

  4. Tetiana Riabchenko (Ukraina) 02:16

  5. Ewelina Szybiak (Polska) 02:16

  6. Ievgenia Vysotska (Ukraina) 02:21
  7. 
Soraya Paladin (Top Girl Fassa Bortolo) 02:39

  8. Paulina Brzeźna-Bentkowska (MAT Atom Sobótka) 02:39

  9. Polona Batagelj (BTC City Ljubljana) 02:39

  10. Alicja Ratajczak (UKS Mróź Colnago Jedynka Kórnik)04:59
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tour de Pologne Féminin: Jolanda Neff bohaterką historycznego etapu w Zakopanem [ZDJĘCIA] - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki