Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Top 5 najczęściej wybieranych krajów wakacyjnych. Gdzie warto zabrać ze sobą gotówkę?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wakacyjne wybory Polaków w tym roku są silnie związane z bieżącą sytuacją pandemiczną i regulacjami wjazdowymi krajów docelowych.
Wakacyjne wybory Polaków w tym roku są silnie związane z bieżącą sytuacją pandemiczną i regulacjami wjazdowymi krajów docelowych. Dariusz Bloch/ Polska Press
Tegoroczne decyzje o wyborze kierunku na wakacje są podejmowane głównie pod wpływem przepisów covidowych. - Najwięcej Polaków poleci samolotem do Grecji, a własnym samochodem pojedzie do Chorwacji- wskazuje Maciej Nykiel, prezes Nekera. Jednocześnie zaznacza, że wiele osób spędzi urlop w kraju. Wyjeżdżając z kraju warto sprawdzić gdzie musimy mieć ze sobą gotówkę.

- Bieżący letni sezon wakacyjny upłynie znowu, podobnie jak w roku 2020, pod znakiem zmieniających się przepisów wjazdowych i wyjazdowych. Najwięcej Polaków poleci samolotem do Grecji, a własnym samochodem pojedzie do Chorwacji. Pomimo szczepień i znaczącego polepszenia się możliwości podróżowania za granicę ważnym punktem na mapie wakacyjnych wyjazdów Polaków pozostanie w tym roku Polska- powiedział Maciej Nykiel, prezes Nekera.

Wakacyjne wybory Polaków w tym roku są silnie związane z bieżącą sytuacją pandemiczną i regulacjami wjazdowymi krajów docelowych. Widać wyraźną korelację pomiędzy liberalizacją przepisów a ilością rezerwacji i wyjazdów. Dodatkowe zamieszanie wprowadziło ubiegłotygodniowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 23.06.21 dotyczące zasad kwarantanny dla podróżnych przybywających spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jak wynika z danych Nekera, o wyborze kierunki wakacyjnego w tym roku decydują przepisy covidowe, a nie tak jak przed wybuchem pandemii COVID- 19, czyli popularności, ceny, pogody czy atrakcji turystycznych w miejscach wakacyjnych.

Największym zainteresowaniem cieszą się cztery grupy kierunków wyjazdowych:

  1. Zagraniczne z przelotem samolotem bez testów i bez kwarantanny po powrocie do Polski: TOP5: Grecja, Hiszpania, Cypr, Albania, Chorwacja
  2. Zagraniczne z przelotem samolotem z prostymi i tanimi testami antygenowymi oraz ze zwolnieniami z kwarantanny po powrocie do Polski dla zaszczepieńców, ozdrowieńców i dzieci poniżej 12 lat: TOP5: Turcja, Bułgaria, Egipt, Tunezja, Malta
  3. Zagraniczne z dojazdem własnym samochodem ze zwolnieniem z kwarantanny po powrocie do Polski: TOP5: Chorwacja, Włochy, Bułgaria, Czechy, Czarnogóra
  4. Polska: wybór wakacyjny ok. 60 proc. Polaków, którzy nie wyjadą zagranicę

Polacy wyjadą na południe Europy

Wskazane kierunki potwierdza analiza eSky.pl, która potwierdza, że na1. pozycji w rankingu najpopularniejszych kierunków znalazła się Grecja, która od lat jest jednym z najczęściej wybieranych krajów w okresie wakacyjnym. Największą popularnością cieszą się Ateny, Heraklion i Korfu. Choć ceny biletów lotniczych do greckich miast w tym roku wzrosły średnio o 38 proc., to nie powstrzymuje Polaków. - Grecja jako jeden z pierwszych krajów w Europie zapowiedział zniesienie restrykcji i jasny plan otwarcia turystyki dla zagranicznych turystów- wskazują eksperci eSky.pl.

Na 2. miejscu znalazła się Chorwacja. Mimo tego, że wielu polskich podróżujących od lat wybierało dojazd samochodem na Chorwację, to w tym roku liczba rezerwacji jest wyższa niż w roku ubiegłym o prawie 20 proc.- wynika z danych portalu. Najczęściej Polacy wybierają Split i Zadar.

Kolejno na liście najpopularniejszych kierunków znalazła się Hiszpania, która była hitem tegorocznej majówki. W tym roku Polacy wyjadą najczęściej na Majorkę, do Alicante, Barcelony i Malagi.

Top 5 najczęściej wybieranych krajów wakacyjnych zamykają Włochy i Malta. We Włoszech Polacy najczęściej wybierają Rzym i Katanię (Sycylia). Zdaniem ekspertów niższe zainteresowanie Włochami w tym roku wynika z utrzymującego się obowiązku przedstawiania testów na koronawirusa nawet dla osób zaszczepionych, jednak zmieni się to już od pierwszego lipca, kiedy unijny certyfikat COVID-19 oficjalnie wejdzie w życie w krajach wspólnoty europejskiej.

Co ciekawe, w tym roku na liście najpopularniejszych krajów znalazła się Malta. Polacy wybierają Maltę częściej niż Portugalię, która w tym roku nieco straciła na popularności.

Jak się okazuje, najwięcej osób deklaruje, że urlop będzie kosztował ich od 2,5 do 5 tys zł.

Wakacje 2021. Ile wydamy w tym roku na urlop i jak chcemy go...

Gdzie na zagraniczne wakacje warto zabrać gotówkę?

Przed wakacyjnymi wyjazdami warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki.

W jednym z najpopularniejszych kierunków- w Hiszpanii, dominują płatności gotówką (53 proc.). Co więcej, w równie chętnie wybieranej Grecji a ponad 7 na 10 wszystkich transakcji to transakcje gotówkowe – wynika z badania Estimate of the share of cash in total POS payment transactions in 38 countries in Europe in 2019. Dla porównania w Polsce udział płatności gotówką wynosi niecałe 50 proc.

Wychodząc poza strefę euro otrzymujemy podobne lub nawet wyższe wyniki. Do Chorwacji, koniecznie musimy być zaopatrzeni w lokalną walutę – kunę chorwacką. To ze względu na fakt, że 73 proc. transakcji zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem fizycznego pieniądza. Jest to równoznaczne z tym, że nierzadko w restauracjach lub lokalnych sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą- wskazują eksperci Tavex Group.

Również w coraz popularniejszej Albanii dominują płatności gotówkowe (87 proc.) Kierując się na wschód natrafimy na kolejne wakacyjne destynacje Polaków – Bułgarię i Turcję. Przygotowując się do wjazdu do państwa ze stolicą w Sofii także musimy udać się do kantoru, ponieważ według badania aż 81,1 proc. ogólnych transakcji jest tam przeprowadzanych za pomocą bułgarskiego lewa. Blisko o połowę mniejszy udział fizycznego pieniądza (48,7 proc.) niż w transakcjach w Bułgarii, napotkamy w codziennym życiu w Turcji.

- Warto również wiedzieć, że w niektórych miejscach nadal można spotkać tzw. niebezpieczne bankomaty, które poprzez specjalne nakładki na klawiaturę, czy „skimmery” umożliwiają sczytanie naszych danych i wypłacenie z konta pieniędzy – tłumaczy Aleksander Pawlak, Prezes Tavex. - Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje. Dlatego zachęcamy do rozsądnego zaopatrzenia się w lokalną walutę przed wyjazdem. Warto jednak podczas naszej wycieczki gotówkę zabezpieczyć i nie nosić wszystkich pieniędzy zawsze przy sobie – dodaje.

Z kolei w Szwecji czy Norwegii, płatności gotówkowe mają mały udział w ogólnej liczbie transakcji. To odpowiednio 12,8 proc. oraz 11,3 proc., co plasuje obydwa kraje w bezgotówkowej czołówce kontynentu.

Okazje

Sprawdżą się podczas upału

Materiały promocyjne partnera

Można otwierać sezon grillowy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Top 5 najczęściej wybieranych krajów wakacyjnych. Gdzie warto zabrać ze sobą gotówkę? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki