Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 15 najczęstszych błędów językowych w internecie. Na pewno, w ogóle i naprawdę w czołówce byków!

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Źle pisane napewno. Wyrażenie "na pewno" wywodzi się od prasłowiańskiej formy przymiotnika rodzaju nijakiego "pewno". Tak jak w przypadku jemu podobnych: na lewo, na prawo, na okrągło, na nowo, obowiązuje pisownia rozdzielna. 16,07 proc. błędów w 2020 roku.
Źle pisane napewno. Wyrażenie "na pewno" wywodzi się od prasłowiańskiej formy przymiotnika rodzaju nijakiego "pewno". Tak jak w przypadku jemu podobnych: na lewo, na prawo, na okrągło, na nowo, obowiązuje pisownia rozdzielna. 16,07 proc. błędów w 2020 roku. Pixabay.com
Polska marka odzieżowa Nadwyraz.com, która promuje poprawną polszczyznę i literaturę polską, przedstawiła nowy raport dotyczący 100 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2020 roku. Okazuje się, że popełniamy wciąż te same błędy. Najczęściej publikujemy je natomiast w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i YouTube. W czołówce źle pisanych słów są: na pewno, w ogóle, naprawdę, na razie czy poza tym.

Najczęstsze błędy językowe w mediach społecznościowych

Wyrażenia przyimkowe są zmorą osób posługujących się językiem polskim. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się - NA PEWNO. Wyrażenie to jest błędnie pisane łącznie, a ze statystycznego punktu widzenia najczęściej używane na Facebooku. Według najnowszego raportu marki Nadwyraz.com to właśnie media społecznościowe są miejscem, gdzie błędów językowych popełniamy najwięcej. Mnożą się one także na Twitterze i w serwisie YouTube.

TOP 15 najczęstszych błędów w języku polskim

Uwaga! Przy każdym przykładzie używamy poprawnej formy, która powinna być wyeksponowana, aby łatwiej dała się zapamiętać.

Zatrważające jest to, że według twórców raportu "100 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2020 r." liczba popełnianych "byków" systematycznie rośnie, zaś te, które znalazły się w czołówce, wciąż nie zmieniają swoich pozycji.

- W pierwszym badaniu za rok 2018 liczba przeanalizowanych błędów wynosiła niemal 4 mln, by w 2019 r. urosnąć do prawie 4,4 mln. W roku 2020 zgromadzony materiał objął niespełna 5,2 mln jednostek, co oznacza, że znacząco pogarsza się jakość języka polskiego używanego w przestrzeni internetowej. Z danych wynika, że błąd pojawia się w Internecie co 6 sekund, a internauci popełniają dziennie 14 188 błędów! To dość gwałtowny przyrost, który pokazuje, że popełnianie błędów staje się powszechnym zjawiskiem - wyjaśniają twórcy raportu o stanie naszej polszczyzny.

TOP 10 najpopularniejszych języków świata - najczęściej używane języki świata

TOP 10 najpopularniejszych języków świata. Najczęściej używa...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki