TOP 100 największych firm na Pomorzu. Ranking firm pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 roku

Jacek Klein
Zobaczcie ranking TOP 100 największych firm na Pomorzu. Już po raz 22. prezentujemy ranking największych firm Pomorza. Podsumowujemy wyniki finansowe przedsiębiorstw, porównujemy je z latami poprzednimi. Zastanawiamy się, jakie mogą mieć przełożenie na kolejne lata.

W tym roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości, nadarza się wyjątkowa okazja, aby spojrzeć wstecz. Oczywiście tak daleko sięgających danych z lokalnych firm nie mamy, ale dysponujemy na przykład zestawieniami osiągnięć firm od roku 1996. W porównaniu z tegorocznym rankingiem to bardzo ciekawa lektura. Można się z niej dowiedzieć, które firmy nie przetrwały konkurencji na wolnym runku, które zdobyły inwestorów zagranicznych, a które wręcz okazały się najlepsze i pokonały zdecydowanie konkurentów, zwiększając swoje obroty wielokrotnie, z milionów na miliardy.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Kliknij w zdjęcie i zobacz:

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Sto najlepszych firm p...

Tegoroczny ranking pokazuje, że 2017 rok został wykorzystany przez pomorskie firmy do zwiększenia wyników finansowych. Wzrosły zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zyski. Te drugie pięły się w wyższym tempie, co się przełożyło na wzrost średniej rentowności. Wyższe zyski to większe pieniądze do wydania. Inwestycje w ubiegłym roku rosły w szybszym tempie. Umiarkowanie wzrosło zatrudnienie, co pokazuje chyba, jak trudna jest sytuacja na rynku pracy z dostępem do kadr. Właściwie jedynym wskaźnikiem, który okazał się niższy niż ten sprzed dwóch lat, jest eksport. Jego wartość, na podstawie danych z firm, które mogliśmy porównać, nieznacznie spadła. Możliwe, że powodem jest umacniający się do euro i dolara złoty.

PEŁNE WYDANIE DODATKU "TOP 100" NA PLUS.DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Aby pobrać dodatek przejdź do sekcji E-WYDANIE (PDF)
i kliknij przycisk ZOBACZ>>

RANKING TOP 100 największych firm na Pomorzu. Kto po raz pierwszy na liście?
W tegorocznym zestawieniu, w dolnej jego części, mamy kilka firm, które po raz pierwszy pojawiły się w rankingu i mogą się pochwalić dobrymi wynikami. Są to m.in. spółki handlowe oraz spedycyjne logistyczne związane z transportem morskim czy lądowym, jak na region z dwoma największymi portami przystało.

Co dalej z Grupą Lotos?

Czy w kolejnych rankingach nasz flagowy Lotos w ogóle zaistnieje? Być może nie, jeśli zostanie inkorporowany do Orlenu i straci podmiotowość. Przeczytajcie wszystko na tematfuzji Lotosu z Orlenem.

TOP 10 największych firm na Pomorzu - ubiegłoroczny ranking:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie