Zobaczcie ranking TOP 100 największych firm na Pomorzu. Już po raz 22. prezentujemy ranking największych firm Pomorza. Podsumowujemy wyniki finansowe przedsiębiorstw, porównujemy je z latami poprzednimi. Zastanawiamy się, jakie mogą mieć przełożenie na kolejne lata.

W tym roku, w 100-lecie odzyskania niepodległości, nadarza się wyjątkowa okazja, aby spojrzeć wstecz. Oczywiście tak daleko sięgających danych z lokalnych firm nie mamy, ale dysponujemy na przykład zestawieniami osiągnięć firm od roku 1996. W porównaniu z tegorocznym rankingiem to bardzo ciekawa lektura. Można się z niej dowiedzieć, które firmy nie przetrwały konkurencji na wolnym runku, które zdobyły inwestorów zagranicznych, a które wręcz okazały się najlepsze i pokonały zdecydowanie konkurentów, zwiększając swoje obroty wielokrotnie, z milionów na miliardy.

TOP 100 największych firm na Pomorzu. Kliknij w zdjęcie i zobacz:

Tegoroczny ranking pokazuje, że 2017 rok został wykorzystany przez pomorskie firmy do zwiększenia wyników finansowych. Wzrosły zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zyski. Te drugie pięły się w wyższym tempie, co się przełożyło na wzrost średniej rentowności. Wyższe zyski to większe pieniądze do wydania. Inwestycje w ubiegłym roku rosły w szybszym tempie. Umiarkowanie wzrosło zatrudnienie, co pokazuje chyba, jak trudna jest sytuacja na rynku pracy z dostępem do kadr. Właściwie jedynym wskaźnikiem, który okazał się niższy niż ten sprzed dwóch lat, jest eksport. Jego wartość, na podstawie danych z firm, które mogliśmy porównać, nieznacznie spadła. Możliwe, że powodem jest umacniający się do euro i dolara złoty.

PEŁNE WYDANIE DODATKU "TOP 100" NA PLUS.DZIENNIKBALTYCKI.PL:
Aby pobrać dodatek przejdź do sekcji E-WYDANIE (PDF)
i kliknij przycisk ZOBACZ>>

RANKING TOP 100 największych firm na Pomorzu. Kto po raz pierwszy na liście?
W tegorocznym zestawieniu, w dolnej jego części, mamy kilka firm, które po raz pierwszy pojawiły się w rankingu i mogą się pochwalić dobrymi wynikami. Są to m.in. spółki handlowe oraz spedycyjne logistyczne związane z transportem morskim czy lądowym, jak na region z dwoma największymi portami przystało.

Co dalej z Grupą Lotos?

Czy w kolejnych rankingach nasz flagowy Lotos w ogóle zaistnieje? Być może nie, jeśli zostanie inkorporowany do Orlenu i straci podmiotowość. Przeczytajcie wszystko na temat fuzji Lotosu z Orlenem.

TOP 10 największych firm na Pomorzu - ubiegłoroczny ranking:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: