MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 10 najlepszych gdańskich dzielnic pod względem komunikacji. Te dzielnice gdańszczanie ocenili jako najlepiej skomunikowane

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Które gdańskie dzielnice wypadają najlepiej pod względem komunikacji? Sprawdź!
Które gdańskie dzielnice wypadają najlepiej pod względem komunikacji? Sprawdź! Pixabay / Canva
TOP 10 NAJLEPSZYCH DZIELNIC GDAŃSKA POD WZGLĘDEM KOMUNIKACJI. Po raz drugi w historii jeden z najpopularniejszych serwisów nieruchomości, stworzył Ranking Dzielnic Otodom. Badanie przeprowadzono w 12 miastach w całej Polsce, w tym także w Gdańsku. Mieszkańcy mogli przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Ocenie poddano m.in. kryterium komunikacji. W tej kategorii zadano mieszkańcom pięć pytań: o łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających gości. Sprawdź, w której gdańskiej dzielnicy panują najlepsze warunki komunikacyjne. Tu nie ma dużych korków!

Po raz drugi serwis Otodom postanowił sprawdzić, co mieszkańcy największych polskich miast sądzą o regionie, w którym mieszkają. Rozważaniom poddano kwestię komunikacji, także w Gdańsku. W tej kategorii było aż pięć pytań: o łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających nas gości. Jak poszczególne dzielnice Gdańska wypadły w tym zestawieniu?

Które gdańskie dzielnice wypadają najlepiej pod względem komunikacji? Sprawdź!

TOP 10 najlepszych gdańskich dzielnic pod względem komunikac...

Gdańsk na tle innych miast

W porównaniu z innymi miastami, komunikacja w Gdańsku wypada dosyć przeciętnie. W ogólnopolskim rankingu stolica Pomorza zajęła 6. miejsce ze średnią 3,51 pkt. W kategorii komunikacji najwyższą średnią odnotowano w Białymstoku, a najniższą - w Łodzi i Krakowie.

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 najbezpieczniejszych dzielnic Gdańska. Te dzielnice gdańszczanie oceniają jako bezpieczne i spokojne! Ranking serwisu Otodom

Korki i brak miejsc do parkowania największym problemem

Chyba nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że Gdańsk - tak jak większość polskich miast - należy do metropolii zakorkowanych. Co więcej, mieszkańcy skarżą się na zbyt małą liczbę miejsc do parkowania - niezależnie od dzielnicy. Właśnie te dwa czynniki stanowią największy problem dla miejscowych, zresztą - nie tylko.

Warto wspomnieć, że wysokie noty otrzymała komunikacja publiczna i transport alternatywny.

Która gdańska dzielnica zdobyła najwyższe noty pod względem komunikacji? Ranking dzielnic

Z tegorocznego Raportu Dzielnic OTODOM wynika, że najlepsza dzielnicą w kontekście komunikacji w Gdańsku jest Brzeźno, które uzyskało 4,28 pkt w skali 5-stopniowej. Względem poprzedniej edycji rejon ten awansował aż o dwanaście pozycji. Mieszkańcy w kontekście Brzeźna docenili brak korków. Na drugim miejscu znajduje się Przymorze Małe (4,01 pkt), a podium zamyka Wzgórze Mickiewicza (3,9 pkt). Warto wspomnieć, że jedynie dwie dzielnice Gdańska uzyskały noty powyżej 4 punktów.

Przez Brzeźno oraz Przymorze Małe przechodzi nadmorska ścieżka rowerowa, którą można dojechać aż do Gdyni. Obie dzielnice dysponują łatwym dostępem do tramwajów i autobusów. Przymorze dodatkowo posiada dostęp do Szybkiej Kolei Miejskiej. Wszystko to przekłada się na komfort podróżowania po tych częściach miasta

- wyjaśnia Sebastian Wielgus, laureat nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w kategorii Pośrednik Roku.

Matarnia i Letnica na końcu zestawienia

Na drugim krańcu rankingu w tej kategorii uplasowała się Matarnia i Letnica. Pierwsza z nich została oceniona na 2,80 pkt, zaś druga na 2,86 pkt. Ankietowani zapytani o te dzielnice skarżyli się tu niemal na wszystko – od korków, przez brak miejsc do parkowania, średnio działającą komunikację miejską po braki w dostępności transportu alternatywnego. Wniosek jest jeden - rejony te muszą włożyć dużo pracy, aby poprawić panujące tam warunki.

Matarnia dysponuje komunikacją autobusową oraz nowo powstałym przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Dostęp do niej nie jest jednak przesadnie wygodny. Odległości, które trzeba pokonać, aby dostać się do przystanków, są dość duże. Letnica zaś w ostatnich latach dynamicznie się rozwinęła. Niestety za tymi zmianami nie nadążył rozwój komunikacji miejskiej, co z pewnością miało duży wpływ na ocenę tej dzielnicy przez mieszkańców

– dodaje Sebastian Wielgus.

Które gdyńskie dzielnice wypadają najlepiej pod względem komunikacji?

TOP 10 najlepszych gdyńskich dzielnic pod względem komunikac...

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom! Przypominamy, że poprzednia została opublikowana trzy lata temu. Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS.

W badaniu udział wzięło ponad 120 tys. mieszkańców z 12 miast Polski:

 • Białystok,
 • Bydgoszcz,
 • Gdynia,
 • Gdańsk,
 • Katowice,
 • Kraków,
 • Lublin,
 • Łódź,
 • Poznań,
 • Szczecin,
 • Warszawa,
 • Wrocław

Ankietowani poddali ocenie różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe, takie jak:

 • infrastruktura dla zwierząt,
 • dzielnice dla aktywnych sportowo,
 • dostępność imprez i służby zdrowia

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 najtańszych ulic w Gdańsku. Ile zapłacimy za 1 m kw. mieszkania w tych częściach miasta? Dane SonarHome

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki