MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 10 najlepszych dzielnic w Gdańsku pod względem kosztów życia. Gdzie najlepiej zamieszkać, aby nie wydać wszystkich oszczędności?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Najlepsze dzielnice w Gdańsku pod względem kosztów życia. W których rejonach miasta warto zamieszkać?
Najlepsze dzielnice w Gdańsku pod względem kosztów życia. W których rejonach miasta warto zamieszkać? Pixabay / Canva
TOP 10 NAJLEPSZYCH DZIELNIC GDAŃSKA POD WZGLĘDEM KOSZTÓW ŻYCIA. Po raz drugi w historii jeden z najpopularniejszych serwisów nieruchomości stworzył Ranking Dzielnic Otodom. Badanie przeprowadzono w 12 miastach w całej Polsce, w tym również w Gdańsku. Mieszkańcy mogli przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Tym razem ocenie poddano kryterium kosztów życia. Czy to prawda, że Gdańsk należy do grona najdroższych miast w Polsce? Sprawdź, które gdańskie dzielnice są najbardziej przyjazne dla naszych portfeli!

Ranking Dzielnic Otodom. Co poddano ocenie?

Po raz drugi w historii serwis Otodom postanowił sprawdzić, co mieszkańcy największych polskich miast sądzą o regionie, w którym mieszkają. Rozważaniom poddano kwestię kosztów życia, również w Gdańsku.

Gdańsk od lat posiada łatkę jednego z najdroższych miast w Polsce. Ceny nieruchomości ustępują tu jedynie stolicy. Jak mieszkańcy oceniają koszty życia w Gdańsku? Sprawdź wyniki Rankingu Dzielnic Otodom!

Ranking Dzielnic Otodom. Gdańsk na tle innych miast

W zestawieniu z innymi miastami, mieszkańcy Gdańska nie są zbyt zadowoleni z kosztów życia. Najgorzej wygląda sytuacja w Warszawie, która zdobyła zaledwie 2,43 pkt na 5 możliwych w tej kategorii, najlepiej – w Białymstoku z 2,94 pkt. W kategorii kosztów życia Gdańsk zyskał 2,63 pkt, co zagwarantowało mu miejsce 9. w ogólnokrajowym rankingu.

Gdzie najlepiej mieszkać w Gdańsku pod względem kosztów życia? Ranking dzielnic

Z tegorocznego Raportu Dzielnic OTODOM wynika, że dzielnicą najbardziej przyjazną kieszeni mieszkańców w Gdańsku jest Matarnia, która uzyskała 3,44 pkt w skali 5-stopniowej. Na drugim miejscu znajdują się Stogi (3,28), a podium zamyka Wzgórze Mickiewicza (3,24 pkt). Warto jednak zauważyć, że do zajęcia pierwszego miejsca wystarczyła ocena na poziomie 3,44 punktu na 5 możliwych do zdobycia.

Najlepsze dzielnice w Gdańsku pod względem kosztów życia. W których rejonach miasta warto zamieszkać?

TOP 10 najlepszych dzielnic w Gdańsku pod względem kosztów ż...

Ranking dzielnic. Duży spadek dzielnicy Piecki-Migowo

Podczas pierwszej edycji Rankingu w 2017 roku miano dzielnicy, w której koszty życia były najbardziej przyjazne, zyskały Piecki-Migowo, tym samym wyprzedzając Oliwę i Przymorze Małe. Po trzech latach od ostatniej edycji okazuje się, że dużo się zmieniło, bowiem zwycięzcy pierwszej odsłony rankingu w kategorii koszty życia w drugiej edycji znaleźli się nie tylko poza pierwszą dziesiątką, ale nawet poza pierwszą dwudziestką! W najnowszym zestawieniu portalu Otodom, Piecki-Migowo znajdują się dopiero na 27. miejscu.

Ranking dzielnic. Młyniska na końcu zestawienia

Na końcu zestawienia znalazły się Młyniska z notą zaledwie 2,06 pkt. Choć utrzymanie w tej części miasta, zdaniem mieszkańców, tylko nieco odstaje od średniej, to już ceny nieruchomości na Młyniskach są dla gdańszczan trudne do zaakceptowania. Nieznacznie lepiej wypadła Letnica z notą 2,11 pkt na 5 możliwych.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom! Przypominamy, że poprzednia została opublikowana trzy lata temu. Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS.

W badaniu udział wzięło ponad 120 tys. mieszkańców z 12 miast Polski:

 • Białystok,
 • Bydgoszcz,
 • Gdynia,
 • Gdańsk,
 • Katowice,
 • Kraków,
 • Lublin,
 • Łódź,
 • Poznań,
 • Szczecin,
 • Warszawa,
 • Wrocław.

Ankietowani poddali ocenie różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI.

Tegoroczna edycja rankingu, oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci), uwzględnia także nowe, takie jak:

 • infrastruktura dla zwierząt,
 • dzielnice dla aktywnych sportowo,
 • dostępność imprez i służby zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki