MKTG SR - pasek na kartach artykułów

TOP 10 najbardziej zadbanych dzielnic w Gdańsku. Te dzielnice gdańszczanie uważają za najschludniejsze! Ranking Otodom

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
TOP 10 NAJBARDZIEJ ZADBANYCH DZIELNIC W GDAŃSKU. Po raz kolejny jeden z najpopularniejszych serwisów nieruchomości, opublikował Ranking Dzielnic Otodom. Badanie zostało przeprowadzone na 120 tys. osób w 12 miastach w całej Polsce, w tym także w Gdańsku. Mieszkańcy poszczególnych rejonów mogli przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Poprzednio ocenie poddano kryterium bezpieczeństwa, jednakże teraz przyszła kolej na zupełnie inne aspekty! Mowa o wyglądzie zewnętrznym i kwestii dbałości o dzielnice. Sprawdź, w której gdańskiej dzielnicy jest najschludniej!

Po raz drugi w historii serwis nieruchomości Otodom postanowił sprawdzić, co mieszkańcy największych polskich miast sądzą o regionie, w którym mieszkają. Rozważaniom poddano m.in. kwestię dbałości i wyglądu zewnętrznego dzielnic, także w Gdańsku. Czego możemy się spodziewać?

Jak powszechnie wiadomo czystość, estetyka i porządek otoczenia odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu, bowiem mają duży wpływ na nastrój, dają poczucie bezpieczeństwa oraz sprawiają, że przyjemniej przebywa nam się w danym rejonie. Z tego też względu znany serwis nieruchomości Otodom zapytał mieszkańców, czy w ich sąsiedztwie jest czysto - nie ma porozrzucanych śmieci na ulicach oraz czy służby na bieżąco sprzątają i opróżniają kosze. Co więcej, zbadano także poziom zadowolenia z dbałości o ulice i budynki.

Sprawdźmy zatem, która dzielnica Gdańska została oceniona najwyżej.

Gdańsk w gronie najbardziej zadbanych miast

Z informacji udostępnionych w ramach sporządzonego Rankingu Dzielnic Otodom wynika, że Gdańsk należy do grona najbardziej zadbanych polskich miast. Miasto to oceniono na 3,71 pkt, co sytuuje je tuż za podium, czyli na 4. miejscu. Warto wspomnieć, że pomiędzy 3. a 4. miejscem nie ma dużej przepaści, bo jest to zaledwie 0,01 pkt.

Przypominamy, że na pierwszym miejscu znalazł się Białystok, a na kolejnych dwóch - Gdynia i Lublin.

W uznaniu mieszkańców w Gdańsku są dzielnice, w których należy przyłożyć większą wagę do czystości, ale na szczęście są to marginalne przypadki. W zdecydowanej większości dzielnic panuje ład i porządek.

Które gdańskie dzielnice są najbardziej zadbane? Ranking Otodom

Z tegorocznego Raportu Dzielnic OTODOM wynika, że najbardziej zadbaną dzielnicą w Gdańsku jest bezkonkurencyjnie Brętowo, które uzyskało 4,35 pkt w skali 5-stopniowej. Warto wspomnieć, że dzielnica ta uzyskała 5. miejsce w rankingu ogólnopolskim. Według ankietowanych - to właśnie ta część miasta jest najschludniejsza. Na drugim miejscu znajduje się VII Dwór (4,18 pkt), a podium zamyka Ujeścisko-Łostowice (4,14 pkt).

VII Dwór w ostatnim czasie przeszedł dużą ilość remontów infrastruktury drogowej. Powstały tu m.in. nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe. Ze względu na atrakcyjność lokalizacji domy w złym stanie technicznym bardzo szybko znajdują nowych właścicieli, którzy są zainteresowani tchnieniem w nie nowego życia

- tłumaczy laureat nagrody Lider Nieruchomości Otodom w kategorii Pośrednik Roku, Sebastian Wielgus.

Warto wspomnieć, że oprócz podium jeszcze trzy dzielnice uzyskały oceny na poziomie wyższym niż 4.

TOP 10 najbardziej zadbanych dzielnic w Gdańsku. Te dzielnic...

Duży spadek zwycięzcy pierwszej edycji

Wyniki drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom zaskoczyły niemalże każdego! Wszystko to za sprawą zmian, które nastąpiły w wielu kategoriach - w tym także w odniesieniu do czystości i dbałości o dzielnice.

Niestety tylko jednej dzielnicy udało się utrzymać w pierwszej trójce - mowa o Brętowie, które w pierwszym zestawieniu zajmowało zaszczytne 3. miejsce. Jak wiadomo zaszły spore zmiany, bowiem na pierwszym miejscu w obecnej edycji nie znajduje się Oliwa, a Brętowo! Dzielnica słynąca z pięknej zieleni i zapierającego dech w piersiach parku - spadła z pierwszego na... dziewiętnaste miejsce!

Letnica a na szarym końcu

Na końcu zestawienia znalazły się Letnica, Nowy Port i Młyniska. Według respondentów to właśnie w tych rejonach przykłada się najmniejszą uwagę do ładu i porządku.

Najwięcej zastrzeżeń co do czystości na ulicach i stanu budynków budzi Letnica, która uzyskała notę zaledwie 2,3 pkt na 5 możliwych. Tym samym została uznana za najbardziej zaniedbany rejon Gdańska.

Ranking Dzielnic Otodom 2020. Na czym polega?

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom! Przypominamy, że poprzednia została opublikowana kilka lat temu. Badania te zostały przeprowadzone na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS.

Jak wspomnieliśmy wyżej, w badaniu udział wzięło ponad 120 tys. mieszkańców z 12 miast Polski:

 • Białegostoku,
 • Bydgoszczy,
 • Gdyni,
 • Gdańska,
 • Katowic,
 • Krakowa,
 • Lublina,
 • Łodzi,
 • Poznania,
 • Szczecina,
 • Warszawy,
 • Wrocławia

Ankietowani poddali ocenie rozmaite aspekty życia w swojej okolicy. Badanie zrealizowanoo przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI.

Warto wspomnieć, że w tegorocznej edycji rankingu oprócz znanych już kategorii - bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci - postanowiono przyjrzeć się bliżej nowym aspektom:

 • dostępność imprez i służby zdrowia,
 • dzielnice dla aktywnych sportowo,
 • infrastruktura dla zwierząt

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 najbezpieczniejszych dzielnic Gdańska. Te dzielnice gdańszczanie oceniają jako bezpieczne i spokojne! Ranking serwisu Otodom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki