Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 10 deficytowych specjalizacji w Polsce. W jakich branżach jest praca?

Redakcja
Informatyka i programowaniedeficyt: -34%wynagrodzenie brutto na starcie: 6500 zł
Informatyka i programowaniedeficyt: -34%wynagrodzenie brutto na starcie: 6500 zł 123rf
Jakie branże potrzebują pracowników? Work Service przygotował analizę dotyczącą deficytów w poszczególnych zawodach i przygotował TOP 10 branż, które poszukiwac będą największej liczby osób do pracy. Pokazano także, jakie wynagrodzenie brutto można otrzymać na starcie. Wykształcenie wyższe przestało być gwarantem zatrudnienia - pokazują najnowsze statystyki GUS. W styczniu 2015 liczba bezrobotnych absolwentów wyniosła 90,8 tys., co stanowiło ponad 4% ogółu bezrobotnych.

- Od lat obserwujemy zjawisko masowego kształcenia na uczelniach wyższych i niewłaściwie zaplanowanych karier. Abiturienci najczęściej nie są pewni jak ma wyglądać ich przyszłe zawodowe życie. Idą na studia po dyplom, zamiast po konkretną wiedzę czy zawód – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. i dodaje – W efekcie zdobyta wykształcenie często nie znajdują zastosowania w planach pracodawców. Skutek jest oczywisty – utrzymujące się bezrobocie wśród młodych, brak perspektyw na solidną i satysfakcjonującą pracę. Dlatego ważne jest, by przy planowaniu zawodowej ścieżki uwzględniać aktualne trendy i prognozy dotyczące rynku pracy.

Wchodząc na rynek pracy warto rozejrzeć się na rynku pracy, sprawdzić w jakich branżach poszukiwani są pracownicy i na jakim kierunku warto studiować. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało dane, z których wynika, jakie najczęściej kierunki studiów wybierane były w roku akademickim 2014/ 2015. Okazuje się, że największa popularność miała informatyka, potem prawo, zarządzanie, ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość, automatyka i robotyka, psychologia, czy pedagogika. To kolejny rok, w którym te kierunki zyskują największą popularność i wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się nadal. 

Informatyka w najbliższych latach będzie królowała, zarówno w wyborach absolwentów szkół średnich, jak i na rynku pracy.

– Dynamiczny postęp technologiczny znajduje swoje odzwierciedlenie na rynku pracy. Średni deficyt informatyków i programistów sięga w tym roku 34%, a zarobki oferowane na start kariery nawet dwukrotnie przekraczają te, na które można liczyć w pozostałych branżach. Duże zapotrzebowanie dotyczy też fachowców z sektora motoryzacyjnego i nowych technologii - komentuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Sprawdźcie w galerii, jak według Work Service przedstawia się deficyt zawodów na polskim rynku i ile można dostać na start w najbardziej popularnych branżach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki