Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Too Good To Go" - nowa aplikacja działa już w Trójmieście. Jedzenie z restauracji i barów można kupić taniej i przy okazji ratować planetę

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
fot. materiał prasowy
W Trójmieście zadebiutowała właśnie duńska aplikacja "Too Good To Go". Umożliwia kupienie jedzenie, którego w ciągu dnia nie udało się sprzedać restauracjom i barom. Dzięki aplikacji przed koszem na śmieci w Polsce uratowano już ponad 65 tys. posiłków, co ograniczyło emisję dwutlenku węgla o ponad 162 ton.

Marnowanie żywności stało się jednym z najczęściej nagłaśnianych tematów ubiegłego roku. Nie bez przyczyny. Szacuje się, że na całym świecie do śmieci trafia około 1/3 całego wyprodukowanego jedzenia. Jeśli przełożyć to na ilość uwalniającego się dwutlenku węgla, to zmarnowana żywność byłaby, po Chinach i USA, trzecim światowym trucicielem.

Dane lokalne o tym, ile produkujemy, kupujemy i wyrzucamy również nie przestają szokować. Polska plasuje się na 5. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej, marnując co roku 9 mln ton jedzenia, co daje średnio 247 kg na osobę. By rozwikłać tak złożony problem potrzebne są zarówno rozwiązania systemowe, takie jak obowiązująca już ustawa o przeciwdziałaniu marnowania żywności, oraz indywidualne działania.

Do 18 lutego 2020 roku przedsiębiorstwa o powierzchni powyżej 250 m. kw., których sprzedaż żywności stanowi co najmniej połowę przychodów, miały obowiązek podpisania umów z organizacjami pozarządowymi. Do tej pory przepisy obowiązywały tylko sklepy wielkopowierzchniowe.

Dobra wiadomość jest też taka, że zwykli obywatele mogą wesprzeć starania ONZ, angażując się teraz w proste, ale przynoszące wymierne efekty działania. Z pomocą przychodzi im aplikacja Too Good To Go, która swoich użytkowników angażuje w codzienną walkę z marnowaniem żywności, która właśnie objęła swym zasięgiem Trójmiasto. W samym tylko Gdańsku rocznie na wysypisku ląduje 110 tys. ton żywności, w całym województwie pomorskim - ponad 500 tys. ton rocznie, ale od tej pory mieszkańcy Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic mogą dołączyć do grona 140 tys. świadomych konsumentów, którzy codziennie ratują żywność przed koszem.

Jedzenie z odzysku

W aplikacji udostępniane są paczki-niespodzianki z niesprzedanym danego dnia jedzeniem z restauracji, kawiarni, sklepów i cukierni w całym Trójmieście, które w innym przypadku musiałyby zostać wyrzucone. Można wykupić je za symboliczne kwoty. Przykładowo paczkę o wartości 40 zł ze Starbucka można nabyć już za 13. Wewnątrz znajdziemy pyszne muffinki, ciasta, kanapki lub zestawy lunchowe.

Każda paczka z odzysku to 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2, która powstała w łańcuchu produkcji - od posadzenia, przez transport, po domową lodówkę.

Chociaż w Polsce aplikacja działa dopiero od 7 miesięcy, dzięki niej uratowano już ponad 65 tys. posiłków, co odpowiada 162,5 tony CO2. Dokładnie tyle powstałoby ze spalenia 376 beczek ropy.

Restauracje, które dołączyły do rewolucji

Wśród miejsc, które dołączyły do konsumpcyjnej rewolucji znalazło się już ponad 50 lokali, m.in. Klatka B, Wantburger, Leń, Głodny Niedźwiedź, Drukarnia, Morze Kawy, Kofeina Gdynia Coffee House, WypiekAna, WatKamChu, Składak, Bio Piekarnia Ziarno, Marmolada Chleb i Kawa, Mamy Wypieki, Minuta Osiem, Kurhaus, Kawana Palarnia Kawy, Vegan Port, Cafe Antidotum, a także sieci Starbucks, Pizza Hut, North Fish i wiele innych.

Aplikacja Too Good To Go to łatwe w obsłudze narzędzie dostępne dla każdego użytkownika smartfona, mające realny wpływ na poprawę kondycji planety. Można pobrać ją za darmo ze sklepów Google Play oraz App Store.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki