Tomasz Zielski brązowym medalistą Pucharu Europy

Paweł Kowalski
Tomasz Zielski ma dopiero 16 lat, ale ma już w dorobku dwukrotne zdobycie tytułu mistrza Polski kadetów. W decydującej walce o brąz w wadze 55 kilogramów gdyński judoka pokonał bydgoszczanina Szymon Śmigiela.

Gdyński Puchar Europy juniorów zgromadził w hali Gdynia Arena prawie 300 judoczek i judoków w wieku do lat 20. A że formuła imprezy była otwarta, obok najzdolniejszej młodzieży ze starego kontynentu w szranki stanęli także reprezentanci Japonii i Australii. Najlepsi okazali się jednak Holendrzy, którzy zdobyli aż 12 medali (3 złote, 4 srebrne, 5 brązowych). Polacy wywalczyli na gdyńskiej macie 7 krążków - 2 srebrne i 5 brązowych. Obok Zielskiego medalistami zostali: srebrnymi Julia Kowalczyk z Polonii Rybnik w wadze 57 kg i Paula Kułaga z TDK Trzcianka w kategorii 78 kg, a brązowymi Tomasz Czerniawski (AZS Warszawa, 73 kg), Jakub Ozimek (AZS Warszawa, 90 kg), Kacper Szczurkowski (AZS Gliwice, 100 kg) i Daria Tymann (Czarni Bytom +78 kg). Przegranych przez Polaków walk o brąz było na gdyńskim tatami sześć.

W kategorii ciężkiej juniorek +78 kg doszło aż do czterech bezpośrednich pojedynków Polek z Japonkami, a w walce o brązowy medal w tej kategorii wspomniana bytomianka Tymann pokonała Anitę Formelę z Conrada Gdańsk.

Gdyński Puchar Europy był dla młodych judoków nie tylko sprawdzianem przed wrześniowymi mistrzostwami Europy juniorów w hiszpańskiej Maladze, ale też szansą pokazania się przed startem w niedalekiej przyszłości w stawce seniorów. Tę szansę bardzo dobrze wykorzystuje między innymi wspomniany na początku gdyński medalista Tomasz Zielski z klubu UKS Galeon.