Tomasz Kwiatkowski arbitrem finału. Kontrowersyjny wybór PZPN

Jakub Lisowski
Tomasz Kwiatkowski
Tomasz Kwiatkowski Andrzej Szkocki/Polska Press
46-letni szkoleniowiec z Warszawy będzie sędzią głównym finałowego spotkania Fortuna Puchar Polski pomiędzy Pogonią Szczecin a Wisłą Kraków. Arbiter nie może liczyć na dobre przyjęcie przez szczecińskich sympatyków.

- Arbitrem meczu będzie Tomasz Kwiatkowski z Warszawy – zakomunikował kilka dni temu Polski Związek Piłki Nożnej.

Ta decyzja zaskoczyła fanów Pogoni, bo arbiter źle się im kojarzy. Głównie przez to, co się stało w przedostatnim meczu ligowym poprzedniego sezonu. To właśnie błąd tego arbitra kosztował Portowców kilka milionów złotych.

Pogoń grała w Zabrzu. Potrzebowała zwycięstwa, by utrzymać się na 3. miejscu, a to związane było z większą premią finansową. Ale z Górnikiem Pogoń grała źle, nie tworzyła sytuacji bramkowych. Gospodarze objęli prowadzenie w 78. minucie, a Pogoń szybko wyrównała (Pontus Almqvist). I cisnęła, szukała zwycięskiego trafienia. Była groźna. W końcu kontra, podanie do Marcela Wędrychowskiego w polu karnym, a ten po kontakcie z obrońcami padł na murawę. Sędzia Kwiatkowski kazał grać dalej. Była długa przerwa w grze, arbiter nie chciał sytuacji przeanalizować, choć powtórki były „czyste”. Po wznowieniu gry Górnik zdobył zwycięskiego gola.

Pogoń przegrała i spadła na 4. miejsce. Po meczu Kwiatkowski przeprosił drużynę Pogoni za błędną ocenę sytuacji, przyznał, że powinien podyktować rzut karny.

W obecnym sezonie nie prowadził spotkań szczecinian. Aż do finału.

- PZPN, naprawdę – nie mogli uwierzyć kibice Pogoni na wybór związku.

Czemu akurat ten arbiter? Nie wiadomo. Fani Pogoni pocieszają się, że drugi raz Portowców nie skrzywdzi.

W sezonie 2023/25 sędziował w 15 meczach ekstraklasy. Tylko raz wygrali goście – w meczu Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok. Gwizdał też w dwóch meczach I ligi i… oba spotkania Wisła Kraków wygrała (4:1 z Motorem w Lublinie, 2:0 z Miedzią Legnica). W PP prowadził trzy mecze (2 zwycięstwa gości).

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?