Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toksykolog: "To nie są dopalacze, to są groźne narkotyki" [WIDEO, PORADNIK, NUMERY ALARMOWE]

red./ AIP
wideo: AIP, zdjęcie: Grzegorz Dembiński
"Nazywajmy rzeczy po imieniu. To nie są dopalacze, to są groźne narkotyki" - mówi toksykolog, dr Piotr Burda. Konsultant krajowy w tej dziedzinie opowiada o tym, co to są dopalacze i co mogą powodować.

Od początku roku, z powodu zażywania dopalaczy, w całej Polsce zmarło co najmniej dziewięć osób, a ponad dwa tysiące było hospitalizowanych. Mimo zatrważających statystyk, popularność tych niebezpiecznych substancji nie maleje.

Czym tak naprawdę są dopalacze?

- Staramy się mówić po imieniu, że to są narkotyki. Część działa jak amfetamina, część jak marihuana czy heroina. Wszystkie deregulują pracę mózgu - tłumaczy dr Piotr Burda, konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii. ZOBACZ WIDEO!

Gdzie szukać pomocy? Lista telefonów alarmowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę z numerami telefonów, pod którymi można uzyskać niezbędne informacje, dotyczące zagrożeń związanych z używaniem dopalaczy.

800 060 800bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego.
Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze.
Na infolinię GIS można przekazywać informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Służy dzieciom i młodzieży, którzy potrzebują wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia możliwość wyrażania trosk, rozmowy o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 r. specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci.

To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji na temat przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc, zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem [email protected]. W 2014 r. 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 – 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

Jak pomóc dziecku, które zażyło dopalacze?

- Czasami na takim delikwencie leży czterech policjantów i nie dają sobie rady.

Od początku roku, z powodu zażywania dopalaczy, w całej Polsce zmarło co najmniej dziewięć osób, a ponad dwa tysiące było hospitalizowanych. Mimo zatrważających statystyk, popularność tych niebezpiecznych substancji nie maleje. Jak pomóc dziecku, które sięgnęło po dopalacze? - Wszystko zależy, czy ta osoba jest przytomna i spokojna, czy ma stany lękowe lub jest nadpobudliwa. Zawsze dzwonimy jednak pod numer 112 - tłumaczy dr Piotr Burda, konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki