MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To zaszczyt nagradzać ludzi, którzy są budzicielami patriotyzmu wśród młodych

Mariusz Szmidka, redaktor naczelny
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" Przemysław Świderski
Cieszę się ogromnie, że są tacy ludzie jak laureatka naszej najbardziej prestiżowej nagrody Człowiek Roku 2018 „Dziennika Bałtyckiego” - Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska - 95-letnia sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Osoba niezwykła, charyzmatyczna, pełna werwy, poświęcenia, odpowiedzialności za kraj, która dzieli się w szkołach swoim doświadczeniem, przeżyciami i przekazuje swoją wiedzę następnym pokoleniom. Uświadamia im, że wolność to skarb narodowy, o który trzeba dbać, bo nie jest nam dany raz na zawsze. Dla mnie, ale też dla członków naszej kapituły, która przyznała jej ten tytuł, jest wzorem do naśladowania.

Często narzekamy, że nie ma w Polsce autorytetów albo z drugiej strony ich nie uznajemy. A takich ludzi jak nasza laureatka, która jest budzicielką postaw patriotycznych wśród młodych - trzeba dostrzec, docenić i hołubić. Bo te jej lekcje o Polsce są ważne dla kształtowania świadomości młodych ludzi.

Choć niektórym dorosłym także warto przypominać, dlaczego komunizm w Polsce upadł. Młodych nauczać, że wolność to zdolność i możliwość wyboru wartości i opowiedzenia się za nimi. Wyraża się ona w życiu zgodnym z własnym sumieniem. A wszyscy razem powinniśmy w Polsce wyciągać wnioski z przeszłości z korzyścią dla przyszłości. Najbardziej dotyczy to polityków, którzy myślą wyłącznie w perspektywie jednej kadencji parlamentu. A przecież po jej zakończeniu życie będzie się toczyć dalej.

Serce moje rośnie, że mogłem przyczynić się do uhonorowania tak niezwykłej i charyzmatycznej osoby jak pani Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska

To wszystko nabiera szczególnego znaczenia w tym osobliwym roku 2019 - roku 30-lecia polskiej demokracji. Serce moje rośnie, że mogłem przyczynić się do uhonorowania tak niezwykłej osoby jak pani Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska i wręczyć jej statuetkę Człowiek Roku. Ale też raduję się bardzo, że udało nam się w redakcji DB ustanowić i przyznać nagrodę specjalną Ludzie Wolności i Solidarności.

Na naszej poniedziałkowej gali urodzinowej miałem zaszczyt i honor ogłosić, że nagrodę tę przyznajemy stoczniowcom - wszystkim odważnym uczestnikom strajków z Sierpnia 1980 roku, często anonimowym i cichym bohaterom przemian społeczno-politycznych w Polsce. Nagrodę tę otrzymali reprezentanci stoczniowców związanych ze Stocznią Gdańsk - Jan Trzaska, Wojciech Bojanowski i Bogdan Oleszek. To oni - stoczniowcy Gdańska, Gdyni, Szczecina - swoją postawą, zaangażowaniem, poświęceniem, robotniczym sprzeciwem wobec władzy totalitarnej wpłynęli na zmianę ustroju i obrazu Polski, poprawę poziomu życia mieszkańców, odzyskanie wolności i rozwój demokracji. O ich legendarnych przywódcach - Lechu Wałęsie, Bogdanie Borusewiczu, Annie Walentynowicz, Andrzeju Gwieździe, Jerzym Borowczaku - powiedziano już niemal wszystko. O stoczniowcach, którzy za nimi stali, często zapominano. My naszą nagrodą chcemy wyrazić im wdzięczność za to, że kosztem utraty pracy, zdrowia, a nawet życia wywalczyli dla nas wolność i demokrację. Wolność słowa, wolność zrzeszania się, wolność podróżowania, wolność gospodarczą i wolność w edukacji.

W imieniu całego zespołu „Dziennika Bałtyckiego” pięknie dziękuję wszystkim stoczniowcom za ich poświęcenie dla kraju, za to, że zachowali się przyzwoicie. Bez Was, bez Solidarności nie byłoby wolności i demokracji w Polsce! Radość moja jest wielka, iż jesteśmy pokoleniem, które żyje w wolnej Polsce. Sami stanowimy o sobie. Nie wolno nam tego zmarnować. To jest nasze Westerplatte.

ZOBACZ TAKŻE:

Decyzją Kapituły „Dziennika Bałtyckiego”, prestiżowy tytuł Człowieka Roku 2018 otrzymała Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska – sanitariuszka Powstania Warszawskiego - za piękną lekcję patriotyzmu oraz szacunku do historii, człowieka i życia. W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów, jury zdecydowało także o przyznaniu stoczniowcom nagrody „Ludzie Wolności i Solidarności”.

Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska Człowiekiem Roku 2018. Stocz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki