Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To pierwsza taka operacja w Polsce. Trwała 12 godzin. Uczyło się jej 15 specjalistów z całego kraju

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Dwanaście godzin trwał zabieg chirurgii obrzęku chłonnego męskich narządów płciowych autorską metodą dr. Takumi Yamamoto z National Center for Global Health and Medicine w Tokio. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku jest pierwszą placówką w Polsce, w której przeprowadzono taki zabieg. Dotychczas wykonywany był tylko w Japonii.

W środę, 12 kwietnia, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku rozpoczęły się dwudniowe Pomorskie Warsztaty Chirurgii Obrzęku Chłonnego i Chirurgii Płatowej. Bierze w nich udział 15 specjalistów chirurgii onkologicznej, plastycznej i rekonstrukcji z największych medycznych ośrodków w kraju. Inicjatorem jest dr n. med. Daniel Maliszewski, chirurg ze słupskiego szpitala.

- To dzięki współpracy i pomocy merytorycznej dr. Takumi Yamamoto z National Center for Global Health and Medicine w Tokio, w 2019 r. rozpoczęliśmy w Słupsku program diagnostyki leczenia obrzęku chłonnego - najpierw w zakresie kończyn górnych i dolnych, a obecnie w kierunku obrzęku twarzy i narządów płciowych – mówił dr Maliszewski.

od 16 lat

W ramach warsztatów zespół chirurgów, pod kierunkiem dr. Yamamoto, przy wykorzystaniu jego autorskiej metody, przeprowadził zabieg z zakresu obrzęku chłonnego męskich narządów płciowych, który powstał po leczeniu raka prostaty u 53-letniego mężczyzny.

- Pacjentowi usunięta została cała skóra, tkanka podskórna w zakresie moszny, pozostawiono narządy kluczowe. Ubytek jest zamknięty płatem z okolic pachwiny, aby ten obrzęk nie wrócił. Dodatkowo są wykonywane zespolenia limfatyczno-żylne, by zredukować obrzęk kończyny, który powstał po radykalnym leczeniu raka prostaty – wyjaśniał dr Maliszewski. - Zabieg jest wykonywany w obszarze moszny, a więc w newralgicznym miejscu dla mężczyzny, i to w tej operacji jest najtrudniejsze. Zastosowana metoda wymaga radykalnych działań, by zmniejszyć ryzyko nawrotu obrzęku chłonnego, a jednocześnie należy zachować pewne naczynia, struktury kluczowe, które umożliwią rekonstrukcję – tłumaczył chirug.

Co ważne, słupski szpital jest pierwszą w kraju placówką, w której wykonano tak skomplikowany zabieg.

- Do tej pory ta metoda nie była w Polsce stosowana. Obecnie, gdy w obrzęku chłonnym występuje właściwie kalectwo w związku z powiększeniem moszny, nic się pacjentowi nie proponuje albo czasami wykonuje się resekcje częściowe. Wówczas jednak obrzęk wraca. Tutaj nie dość, że jest cała skóra usunięta, to jednocześnie jest zrekonstruowany płat, przeniesiony z nowymi działającymi drogami chłonnymi, więc ryzyko powrotu obrzęku jest minimalne – wyjaśniał innowacyjność tej metody dr Maliszewski.

Operowany mężczyzna będzie mógł opuścić szpital w ciągu tygodnia. Zabieg zdecydowanie poprawi jakość jego życia.

- Ideałem jest, aby pacjent po leczeniu rekonstrukcyjnym wrócił do pełnego komfortu sprzed leczenia onkologicznego - mówił chirurg.

Dr Takumi Yamamoto zaznaczył, że Polska jest pierwszym krajem, w którym przeprowadzana jest operacja metodą, której jest autorem. - W Japonii zostało zoperowanych tą metodą 27 osób. Co ważne, żaden z pacjentów nie miał powrotu obrzęku chłonnego – mówił dr Yamamoto.

Minus jest jeden. Zabieg - póki co - nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W czwartek, 13 kwietnia – w ramach warsztatów onkologicznych – zostanie przeprowadzony drugi skomplikowany zabieg.

- Będzie to pacjent z połowicznym obrzękiem twarzy. Cała prawa strona jest obrzęknięta po leczeniu raka jamy ustnej i radioterapii. Będziemy wykonywać zespolenia limfatyczno-żylne, czyli takie bypassy odbarczające w zakresie zmniejszenia tego obrzęku - mówił dr Maliszewski.

Nowoczesny szpital na skalę kraju

To już kolejne innowacyjne zabiegi, którymi chwali się słupski szpital.

- Program leczenia obrzęków chłonnych, nie byłby był możliwy, gdyby nie nasi wybitni specjaliści i nowoczesny sprzęt, w który cały czas inwestujemy. Mamy m.in. najbardziej czułe USG na świecie. Od 3 lat w ramach programu diagnozowania i leczenia obrzęku chłonnego korzystamy z obrazowania fluorescencyjnego przy użyciu zieleni indocyjaninowej. Na te zabiegi przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski, a także spoza kraju – mówił dr Tomasz Toczyłowski, dyrektor ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. - Do tej pory udało się w Słupsku przeprowadzić 51 zabiegów anastomozy limfatyczno-żylnej z zakresu supermikrochirurgii, mających na celu odbarczenie częściowo niewydolnego układu limfatycznego, kilkukrotnie, dzięki zastosowaniu mikrochirurgii, zaopatrywano ubytki tkanek miękkich u pacjentów, a prawie trzysta razy wykonano rekonstrukcję piersi, z których 50 były rekonstrukcjami opartymi na pełnym zespoleniu naczyniowym – mówił Toczyłowski.

To wysoko specjalistyczne zabiegi.
- Cieszę się, że chirurgia w Słupsku osiąga kolejne stadia nowoczesnej chirurgii. Na najwyższym światowym poziomie jest nasza chirurgia piersi, chirurgia jelita grubego, czy przepuklin. W dziedzinie bariatrii jesteśmy jednym z najbardziej rozpoznawanych ośrodków - mówił Jarosław Feszak, zastępca koordynatora chirurgii ogólnej i onkologicznej w słupskim szpitalu.

Szpital ma w planach zakup robota operacyjnego najwyższej klasy, który umożliwi prowadzenie zabiegów w zakresie chirurgii ogólnej, onkologicznej, ginekologicznej i bariatrycznej. Będzie to kolejny duży krok ku nowoczesnej chirurgii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki