Spis treści
- Leki wycofane z aptek w styczniu 2022. One zagrażają zdrowiu i życiu
- GIF wycofał Bupivacaine Hydrochloride in Dextrose Injection USP
- Najnowsze decyzję GIF o wycofaniu leków z polskich aptek
- GIF wycofał z aptek lek stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń spowodowanych przez bakterie
- GIF wycofał z aptek preparat Fluorouracil Accord
Leki wycofane z aptek w styczniu 2022. One zagrażają zdrowiu i życiu
Do podstawowych zadań Głównego Inspektora Farmaceutycznego należy czuwanie nad jakością produktów leczniczych i ich obrotem, tak by pacjenci otrzymali właściwy oraz pełnowartościowy produkt leczniczy. Podstawowym zadaniem organów Inspekcji Farmaceutycznej jest przede wszystkim działanie prewencyjne, a więc niedopuszczenie do potencjalnej możliwości, w której dojdzie do pozostawienia w obrocie produktów leczniczych niespełniających wymagań jakościowych.
Główny Inspektor Farmaceutyczny po przeanalizowaniu otrzymanej dokumentacji podejmuje decyzję o wstrzymaniu w obrocie na terenie całego kraju produktu leczniczego w związku z potrzebą przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
Zgodnie z dyspozycją art. 108 ust. 4 pkt 2 u.p.f. organy Inspekcji Farmaceutycznej wydają decyzje w zakresie wstrzymania, zakazu wprowadzania, wycofania z obrotu lub stosowania produktów leczniczych w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia, że dany produkt nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym lub został sfałszowany.
GIF wycofał Bupivacaine Hydrochloride in Dextrose Injection USP
10 stycznia 2023 roku GIF wydał decyzję w sprawie wycofania z aptek leku Bupivacaine Hydrochloride in Dextrose Injection USP.
Jest on stosowany do znieczulenia podpajęczynówkowego do zabiegów chirurgicznych (zabiegów urologicznych i na kończynach dolnych trwających 2–3 h oraz zabiegów w obrębie jamy brzusznej trwających 45–60 min).
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęły informacje z różnych województw Polski o stwierdzeniu wystąpienia wady jakościowej produktu leczniczego Bupivacaine Hydrochloride in Dextrose Injection USP, 5 mg + 80 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań, polegającej na braku możliwości standardowego otworzenia leku, kruszeniu się ampułki, a w związku z tym brakiem pewności, czy resztki szkła nie dostały się do jej wnętrza. Na podstawie zgromadzonych danych występuje zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta w związku z brakiem możliwości użycia przedmiotowego środka znieczulającego podczas zabiegu operacyjnego, a użycie go grozi możliwością podania pacjentowi leku zawierającego szkło - poinformował GIF.
Kiedy nie stosować preparatu Bupivacaine WZF Spinal 0,5% Heavy - roztwór
Najnowsze decyzję GIF o wycofaniu leków z polskich aptek
Najnowsze decyzje dotyczą następujących leków:
- Allergovit
- Bisoratio ASA
- Rivanol 0,1%
- Cernevit
9 grudnia GIF wycofał z aptek lek Allergovit, stosowany w leczeniu alergii. 10 stycznia 2023 roku GIF wydał kolejną decyzję dotyczącą wycofania innej partii i serii tego leku.
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie od spółki Przedsiębiorstwo Nexter Sp. z.o.o. z siedzibą w Przybyszowicach, prowadzącej hurtownię farmaceutyczną, dotyczące błędnego oznakowania w przedmiotowych seriach produktu leczniczego Allergovit, jednej z dwóch fiolek znajdujących się w opakowaniu. Fiolki o stężeniu A-1000 TU/ml zostały błędnie oznakowane etykietą dla fiolek o stężeniu B-10 000 TU/ml - informuje GIF.
Ponieważ istnieje ryzyko wprowadzenia w błąd personelu medycznego, a co za tym idzie przyjęcia przez pacjenta zbyt wysokiej dawki leku, czego konsekwencją może być zagrożenie życia i zdrowia pacjentów Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowił co następuje. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww.serii przedmiotowego produktu leczniczego - dodaje w uzasadnieniu GIF.
GIF wycofał z aptek lek stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń spowodowanych przez bakterie
17 listopada GIF wycofał z aptek tobramycin B. Braun. Lek służy do leczenia ciężkich zakażeń wywołanych bakteriami wrażliwymi na tobramycynę, jeśli mniej toksyczne leki przeciwbakteryjne są nieskuteczne: szpitalne zakażenia dolnych dróg oddechowych, w tym ciężkie zapalenie płuc, zaostrzenie zapalenia dolnych dróg oddechowych u chorych na mukowiscydozę, skomplikowane i nawracające zakażenia dróg moczowych, zakażenia wewnątrz jamy brzusznej, zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym w przebiegu ciężkich oparzeń.
Powodem wycofania leku jest jego wada jakościowa.
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego B. Braun Melsungen AG o przeprowadzeniu analizy prób przekazanych od klienta w Polsce. Wykazała ona wynik poza specyfikacją w parametrze barwa roztworu. Ryzyko produktu zostało ocenione jako klasa RAS II. W związku z tym podmiot odpowiedzialny B. Braun Melsungen AG
zainicjował proces wycofania. Powyższą informację potwierdzono za pośrednictwem systemu Rapid Alert - poinformował GIF.
W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww.serii przedmiotowego produktu leczniczego.
GIF podjął decyzję o wycofaniu leków stosowanych w leczeniu:
- nowotworów,
- infekcji górnych dróg oddechowych,
- infekcji dolnych dróg oddechowych,
- antybiotyki,
- leczeniu nadciśnienia,
- chorób serca i układu krwionośnego,
- przewlekłych chorób układu oddechowego,
- cukrzycy,
- chorób neurologicznych.
GIF wycofał z aptek preparat Fluorouracil Accord
Fluorouracyl jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.
Fluorouracyl wskazany jest w leczeniu niżej wymienionych nowotworów złośliwych i chorób:
- w leczeniu raka jelita grubego z przerzutami,
- jako leczenie uzupełniające raka okrężnicy i odbytnicy,
- w leczeniu zaawansowanego raka żołądka,
- w leczeniu zaawansowanego raka trzustki,
- w leczeniu zaawansowanego raka przełyku,
- w leczeniu raka piersi zaawansowanego lub z przerzutami,
- jako leczenie uzupełniające pierwotnego, operacyjnego, inwazyjnego raka piersi,
- w leczeniu nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego raka płaskonabłonkowego głowy i szyi u pacjentów wcześniej nieleczonych,
- w leczeniu raka płaskonabłonkowego głowy i szyi z przerzutami lub miejscowo nawracającego.
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła dokumentacja z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Szczecinie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Gorzowie Wielkopolskim dotycząca zgłoszeń z aptek szpitalnych podejrzenia wady jakościowej dla produktu leczniczego Fluorouracil Accord o nr serii P2108035 w związku z wykryciem zanieczyszczeń w fiolkach - poinformował o swojej decyzji GIF.
Główny Inspektor Farmaceutyczny po przeanalizowaniu otrzymanej dokumentacji podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego w związku z potrzebą przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
Jakie leki jeszcze wycofano z aptek? Sprawdźcie w naszej galerii!
Nie przeocz
- Majster płakał jak remontował. Polska myśl budowlana w krzywym zwierciadle
- To nawiedzone miejsca na Śląsku. Przerażające jęki, cichy płacz, krzyki...
- Najlepsi ginekolodzy na Śląsku - lista TOP 20. Sprawdź zestawienie specjalistów
- To 10 najbardziej luksusowych hoteli w Beskidach. Co oferują, ile trzeba zapłacić?
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najpiękniejsze Ślązaczki na Instagramie. Zobaczcie te gryfne frelki ZDJĘCIA
- Te miejscowości w Śląskiem niedługo przestaną istnieć! Sprawdźcie, co się zmieni
- Zakupy 20 lat temu na Śląsku. Tak kupowaliśmy w latach 2002-2006. Zobaczcie zdjęcia
- Katowice w PRL-u. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia Katowic z lat 60., 70. i 80. XX wieku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Odżywka ochładzająca kolor włosów 200ml
Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. Zginęło kierownictwo MSW Ukrainy