Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnica i magiczne moce sprzed dwóch tysięcy lat. Kamienne kręgi na Pomorzu

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Kamienne kręgi w Odrach.
Kamienne kręgi w Odrach. Andrzej Gurba
Kamienne kręgi w Odrach liczą sobie około dwóch tysięcy lat i są związane z kulturą Gotów. To nie tylko miejsce pochówków, ale także zgromadzeń plemiennych z rytualnymi ucztami i składaniem ofiar, tak ze zwierząt, jak i ludzi. Podobno te konstrukcje mają nadzwyczajną moc, energię. Mogą nas uzdrowić, ale mogą nam też zaszkodzić.

Magiczne moce. Największe w Polsce kamienne kręgi

Odry znajdują się w gminie Czersk. To miejsce z największymi i najlepiej pokazanymi kamiennymi kręgami w Polsce. Od 1958 roku to też rezerwat.

W rzadkim lesie znajduje się 10 całych i 2 fragmenty kamiennych kręgów, z których najmniejszy ma średnicę 15 metrów, a największy 33 metrów. Na obwodnicy kręgów ustawione są kamienie wystające od 20 do 70 centymetrów ponad powierzchnię ziemi. Ich liczba, w zależności od kręgu, wynosi od 16 do 29. W środku kręgu ustawiony jest jeden kamień albo dwa. Poza nimi, na terenie rezerwatu znajduje się około 30 kurhanów z ponad 600 grobami.

Kamienne kręgi. Prehistoryczne zegary, energetyczne miejsca

Według niektórych teorii, kręgi były swojego rodzaju prehistorycznymi zegarami. Jednak największe zainteresowanie i emocje wzbudzają doniesienia o energii takich miejsc. W Odrach jest Elipsa. Według radiestetów, w tym miejscu koncentrują się energia Ziemi i Kosmosu. Badania promieniowania wykazały wartość 120 tysięcy jednostek w skali Bovisa (promieniowanie powyżej 50 tysięcy jednostek uznawane jest za boskie). Wartość promieniowania ciała dorosłego zdrowego człowieka wynosi 6,5 tysięcy jednostek, wyższe ma dobroczynny wpływ na organizm.

Innym ciekawym miejscem w Odrach jest oczko, a w zasadzie lej. Mroczne historie są z nim związane. Odry zasługują na uwagę jeszcze z innego powodu. To naskalne porosty (na powierzchni głazów). Niektóre mają kilka tysięcy lat.

Godziny otwarcia rezerwatu w Odrach

Oficjalnie rezerwat w Odrach czynny jest od maja do końca października, ale po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (601 336 015) można to magiczne miejsce odwiedzić poza tym terminem.

Zobacz zdjęcia kamiennych kręgów w Odrach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki