Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić domowe pisanki? Sprawdź sprawdzone metody na ozdabianie jajek! Pomysły na wielkanocne pisanki. Przygotuj się do Świąt

Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
Metody na ozdabianie pisanek. Sprawdź! >>>
Metody na ozdabianie pisanek. Sprawdź! >>>123rf
Pisanki - któż ich nie przygotowuje na Wielkanoc? To wspaniały sposób nie tylko na ożywienie świątecznego stołu, ale także na spędzenie czasu z bliskimi. Ozdabianie jaj to długa tradycja. Skąd się wzięła? Jakie są metody ozdabiania pisanek? Sprawdź!

Spis treści

Pisanki wielkanocne - skąd wzięła się ta tradycja?

Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego) zdobionego różnymi technikami. Zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego. Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone bogini Osterze.

CZYTAJ TEŻ: To najlepsze przepisy na wielkanocne potrawy. Jak zrobić mazurka, żurek czy jajka faszerowane? Sprawdź i przygotuj się na Wielkanoc

Na terenie naszego kraju najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na jajach roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika, który nadawał im brunatnoczerwoną barwę (był to wywar z łupin cebuli lub ochry). Ta metoda, choć teraz mniej popularna, nadal bywa stosowana w niektórych domach.

Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Symbolizują rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Pisanki - jakie są ich rodzaje?

Świąteczne jajka mają w Polsce różne nazwy, w zależności od sposobu ich ozdabiania. To między innmi:

  • Pisanki - mogą mieć różnobarwne wzory. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku, który zabarwi wszystko oprócz wosku. Dzięki temu tworzą się wzory.
  • Kraszanki powstają przez gotowanie jajka w kolorowym wywarze. Kiedyś używano do tego wyłącznie barwników naturalnych. Dziś w sklepach można kupić gotowe barwniki przeznaczone specjalnie do tego celu.
  • Drapanki, które powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka,
  • Oklejanki (naklejanki) bywają przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp.
  • Nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim i w okolicach Łowicza. Powstają przez ozdabianie skorupki jajka różnokolorowymi wycinankami z papieru.
  • Ażurki – pisanki ażurowe. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową.

Pisanki na Wielkanoc - jak je pofarbować? Domowe sposoby

Pisanki można przygotować na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest skorzystanie z gotowych barwników i ozdób, ale równie efektowne (i zapewne tańsze) będzie wykorzystanie tego, co mamy w domu. Wiele produktów spożywczych i roślin może zabarwić skorupki jaj na kolorowo.

Jak zafarbować jajka na zielono?
Ugotuj jajka w wywarze z młodego zboża. Sprawdzą się tutaj także szpinak czy pokrzywa.

Jak zafarbować jajka na różowo?
Różowy kolor uzyskasz dzięki sokowi z buraków - im bardziej intensywny, tym ciemniejsze będzie jajko.

Jak zafarbować jajka na pomarańczowo?
Wystarczy wywar z marchwi lub dyni. Koniecznie dodaj kilka łyżek octu.

Jak zafarbować jajka na brązowo?
Wystarczy ugotować jajka w łupinach cebuli. Im więcej łupin, tym jajka będą ciemniejsze.

Jak zafarbować jajka na żółto?
Żółty kolor uzyskasz dzięki wywarowi z kurkumy lub curry.

Jak zafarbować jajka na niebiesko?
Zalej pokrojoną czerwoną kapustę wrzątkiem i dodaj kilka łyżek octu. Nastepnego dnia w tak przygotowanej wodzie ugotuj jajka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ile rośnie rzeżucha? Kiedy wysiać rzeżuchę, by była idealna na Wielkanoc? Jak używać jej w kuchni? Sprawdź, jak przygotować się do Świąt

Inne techniki ozdabiania jajek

Jeśli masz małe dzieci, na pewno świetną zabawą będzie malowanie jajek farbkami lub na przykład kredkami świecowymi, które maluch nosi do szkoły. Możecie też zrobić domowy konkurs, w którym każdy wygra drobną nagrodę. Do ozdabiania jaj sprawdzą się też wycinanki lub naklejki z ulubionymi postaciami z bajek.

Nieco starszych zachęcamy do ozdabiania jajek woskiem. Wymaga to więcej wysiłku, ale efekt jest tego warty. Główką szpileczki wbitej w ołówek nabieraj małe krople wosku. Następnie stwórz nimi wzory na powierzchni jajka (najlepiej jeszcze lekko ciepłego). Pomalowane jajko zanurz w barwniku. Po zafarbowaniu zetrzyj wosk nad świeczką lub palnikiem. Gotowe!

Możesz też zrobić na przykład drapanki. Na skorupce jajka zafarbowanego dowolnym barwnikiem wydrap delikatnie ostrym narzędziem wymarzone wzory.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki