Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To koniec pracy zdalnej? Firmy chcą powrotu do biur. 7 na 10 przedsiębiorstw będzie na to naciskać. "Widzimy, co się dzieje"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Praca w trybie zdalnym dobiega końca. 68 proc. firm chce powrotu pracowników do biur i to najlepiej jeszcze w tym roku. Jak tłumaczy nam ekspertka, pracownicy przyzwyczaili się do tego elastycznego modelu pracy, dlatego oczekują tej elastyczności i możliwości wyboru rodzaju pracy. – Pracodawcom zależy na tym, żeby budować te społeczności, a buduje się je najlepiej w fizycznym otoczeniu – wyjaśnia Małgorzata Niewińska, CBRE. Jednak większość firm Firmy zdecydowanie stawia na wybór, a nie obowiązek.

Z raportu CBRE „EMEA Office Occupier Sentiment Survey” wynika, że czas powrotu do biur odsunął się w czasie. Jeszcze w poprzedniej edycji badania większość firm zakładała, że pracownicy zaczną pracować w biurze w połowie 2021 roku. Ze względu na wariant Omicron było to niemożliwe. Plany przesunęły się na ten rok, ale pozostają aktualne.

Mamy dwie perspektywy: pracownika i pracodawcy

– Mamy dwie perspektywy: pracownika i pracodawcy. Ci pierwsi przyzwyczaili się do tego elastycznego modelu pracy, w związku z tym oczekują właśnie tej elastyczności i możliwości wyboru rodzaju pracy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Małgorzata Niewińska, szefowa działu środowiska pracy i zarządzania zmianą w CBRE.

– Jak pytamy pracowników, to faktycznie pojawia się dużo głosów mówiących o tym, że chcą pracować z domu przynajmniej 50 proc. czasu – dodaje.

Firmy chcą powrotu do biur

Z drugiej strony, ekspertka przyznaje, że pracodawcom zależy na tym, żeby budować te społeczności, a buduje się je najlepiej w „fizycznym otoczeniu”. – Formuła rozproszonej pracy nie do końca wspiera to budowanie kultury czy poczucia przynależności, czyli tego wszystkiego na czym zależy pracodawcom – tłumaczy.

Zdecydowana większość przedsiębiorców (68 proc.) będzie promować regularny powrót do biur i to nawet od połowy tego roku. W przypadku co czwartej firmy ten proces już się rozpoczął, a 45 proc. wdroży go maksymalnie od końca czerwca. 1 na 6 przedsiębiorców nie narzucił ram czasowych, kiedy powrót do biura ma się wydarzyć.

Jest to raczej proces, w którym pracownicy dostosują się do nowego trybu pracy. Istnieje kilka znaczących różnic sektorowych, bo blisko 80 proc. firm finansowych planuje bardziej regularny powrót do biura do połowy roku. Dla kontrastu ponad 1/3 firm technologicznych planuje ten proces, ale bez narzucania sobie określonych ram czasowych.

Jak tłumaczy Niewińska, pojawiła się presja na ściąganie ludzi do biur. Pracodawcy szanują to, że jest ta potrzeba uelastycznienia i oferują takie rozwiązanie zatrudnionym, Zazwyczaj jest rozłożone po połowie, 50 proc. z domu, drugie 50 proc. stacjonarnie. Jednocześnie pracodawcy określają sztywne ramy mówiące o tym, że np. więcej niż 50 proc. czasu nie można pracować zdalnie. Część pracodawców pozwala na większą elastyczność, pozwalając na swobodny wybór formy wykonywania obowiązków.

Jednak podkreśla, że tacy pracodawcy stanowią mniejszość. – Zaledwie 10 proc. pracodawców decyduje się na pełną elastyczność wyboru –mówi. – Pojawiają się również tacy pracodawcy, którzy chcą pełnego powrotu do biur. Wskazuje na to 6 proc. pracodawców – dodaje.

– Nie polecamy takiego podejścia, ponieważ więcej można stracić niż zyskać – dodaje.

Co dalej z pracą zdalną?

– Możemy powiedzieć, że obecnie jesteśmy w innym miejscu. W naszej ocenie nie ma powrotu do „starego” trybu pracy – zaznacza Niewińska. – Widzimy co się dzieje w organizacjach, widzimy czego oczekują ludzie. Kulturowo jesteśmy w zupełnie innym miejscu – tłumaczy. – Nie ma powrotu do tego co było – dodaje.

Jak wyjaśnia, pracownicy oczekują czegoś zupełnie innego, niż jeszcze w 2020 roku. – Oczekujemy jakości relacji, oczekujemy możliwości wyboru, równowagi między życiem prywatnym i zawodowym – dodaje.

– Chcemy niezależności, chcemy wyboru, poczucia wpływu, współodpowiedzialności ,szacunku, zaufania. To wszystko ma ogromne znaczenie. Dlatego nie ma powrotu do tego co było – podkreśla ekspertka.

Jak przyznaje „punkt równowagi” w środowisku pracy jest w innym miejscu. – W jakim miejscu ustabilizuje się ten rynek i ile statystycznie będzie udziału pracy zdalnej, ile będzie tych fizycznych przestrzeni, tego jeszcze nie wiemy – przyznaje. Jej zdaniem, cały czas znajdujemy się w tym procesie transformacji.

– Można powiedzieć, że kulturowo poszliśmy mocno do przodu. Te zmiany w nas się zadziały, a technologia dopiero za tymi zmianami podąża – dodaje. – Same organizacje przechodzą transformacje na wielu różnych poziomach, jednak te zmiany kulturowe stały się takim impulsem do tego, aby zacząć rewidować całą masę różnych zjawisk, które w tych organizacjach istnieją – mówi.

Jak wygląda powrót do biur?

Pandemia na stałe zmieniła rynek pracy i namieszała w priorytetach pracowników. Teraz liczy się dla nich cel, wybór i odpowiednie środowisko pracy. To, że firma ma konkretne cele, do których dąży, i daje swobodę pracownikom trzeba odpowiednio zakomunikować. I to właśnie komunikacja jest w opinii aż 63 proc. firm najważniejszym narzędziem, które ma pomóc w przeprowadzeniu procesu powrotu do biura.

Chodzi tu o przejrzyste i bieżące wiadomości o tym, co i kiedy się wydarzy. Na drugim miejscu według 55 proc. przedsiębiorców znajduje się jasne komunikowanie strategii, a na trzecim zapewnienie takich samych doświadczeń pracy zarówno z domu jak i z biura (48 proc.). Przedsiębiorcy podkreślają również jakość doświadczeń biurowych (39 proc.) jako jeden z kluczowych elementów procesu powrotu do biur.

– To nie jest kwestia wysłania wiadomości e-mail o pełnym powrocie do pracy stacjonarnej. Ponieważ pracownicy oczekują innego sposobu rozmowy – przyznaje. – Pracownicy nie są skłonni, żeby akceptować takie „nakazy”, które nie dają nam możliwości wyboru czy uczestnictwa w dyskusji – dodaje.

Pracodawca, który chce wdrożyć jakąkolwiek nową, systemową procedurę powinien podjąć dyskusję ze swoimi pracownikami. Jak tłumaczy Niewińska, chodzi o dopuszczenie ludzi do informacji, słuchać tego, co mają do powiedzenia, chodzi o ten proces komunikacji z ludźmi przy powrocie do biur jest bardzo istotny.

– Pracownicy chcą wyjaśnień, czym jest spowodowana ta decyzja, czy np. w jaki sposób będzie to wdrażane – wyjaśnia.

Czego natomiast oczekujemy od samego biura, od przestrzeni biurowej, ponieważ funkcje samej przestrzeni biurowej również się zmieniły. – Obecni w zupełnie innym celu przychodzimy do biura. Jeśli mamy duży udział pracy zdalnej, to znaczy, że ona przejęła pewne funkcje, które do tej pory były przypisane do biur – tłumaczy i wymienia tutaj pracę indywidualną, czy spotkania w formule indywidualnej.

– Jednak po to, żeby te nowe funkcje zidentyfikować i w ślad za tym je wdrożyć, to trzeba się dobrze zdiagnozować – podkreśla.

Niewińska przyznaje, że mamy do czynienia z dwoma przypadkami. Po pierwsze są to organizacje, które w czasie pandemicznym zmieniały swoją strategię środowiska pracy i ludzie wracając do biura, wracają w nowe, „zmodyfikowane” środowisko pracy z tymi nowymi funkcjami biura, z konkretną strategią środowiska pracy.

Z drugiej strony mam firmy, które nie zmieniły sowich biur ale zmienił się model pracy. – Tutaj pojawia się problem niekompatybilności – mówi i wyjaśnia, że to biuro w swoim tradycyjnym rozwiązaniu nie wspiera tego w jaki sposób ludzie do tej pory pracowali.

– Tutaj pojawia się pewne wyzwanie – zaznacza.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To koniec pracy zdalnej? Firmy chcą powrotu do biur. 7 na 10 przedsiębiorstw będzie na to naciskać. "Widzimy, co się dzieje" - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki