Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2022. Przepisy na najlepsze pączki i faworki! 24.02.2022 r. [przepisy]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Przepisy na pączki i faworki - kliknij w następne zdjęcia
Przepisy na pączki i faworki - kliknij w następne zdjęcia Archiwum prywatne
Już niedługo tłusty czwartek, w którym nie może zabraknąć aromatycznych pączków, czy faworków. Najsmaczniejsze są oczywiście te wykonane w domu. Nasi Czytelnicy podpowiadają, jak zrobić domowe pączki, by zachwycały smakiem i aromatem. Słodkie kalorie są w tym przypadku kwestią mało istotną... Po najlepsze przepisy zajrzyjcie do naszej galerii.

Tłusty czwartek - 24.02.2022 r.

Tłusty Czwartek to dzień bez liczenia kalorii, dzięki czemu można oddać się słodkiemu łakomstwu z pączkami w roli głównej. W tym roku zapusty przypadają 24 lutego. Zatem czas przygotować się na zapusty!

Ostatnie dni karnawału na Kaszubach dawniej nazywano zapustami. W tym okresie odbywały się spotkania towarzyskie oraz zabawy w karczmach, podczas których śpiewano i tańczono.

- Do najpopularniejszych tańców należały polka, walc, krakowiak, a także szewczyk, kominiarz i miotlarz - mówi Kamila Dombrowska z Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach. - Niektóre z tańców miały przynieść Kaszubom pomyślną wegetację. Przykładem tego był taniec na wysoki len, w którym starano się skakać jak najwyżej, co miało zapewnić wysokie wyrośnięcie rośliny. Zapusty świętowali również kaszubscy rybacy zrzeszeni w maszoperiach. W organizowanych przez nie zabawach brały udział całe rodziny.

Jak podkreślają pracownicy muzeum, zapustne wydarzenia urozmaicały wizyty maszkar. Wśród radosnych przebierańców znajdował się m.in. niedźwiedź, koń, kozioł i bocian. Zabawiali oni mieszkańców wsi tańcami i przyśpiewkami. W dawnym powiecie morskim pochody maszkar nazywano „chodzeniem po plackach”, bowiem w podziękowaniu za wizytę wręczano placki, które smażono i pieczono w czasie zapust.

Przepisy na pączki i faworki

- Popularne współcześnie pączki pojawiły się na kaszubskich wsiach dopiero na przełomie XIX i XX wieku - dodaje Kamila Dombrowska. - Poza słodkościami dbano o to, aby na talerzach nie zabrakło potraw wysokokalorycznych. Kaszubi wierzyli, że spożywanie słodkiego i tłustego pożywienia miało zapewnić im dobrobyt i chronić przed ukąszeniami komarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki