Tłok na pomorskich stokach narciarskich

ATZaktualizowano 
Tłumy na wyciągu w Wieżycy Alicja Zielińska
Miłośnicy zimowych zabaw od pierwszych dni nowego roku nie mogą narzekać - najpierw przymroziło, potem mocno sypnęło śniegiem. W Pomorskiem jest siedem stoków narciarskich z wyciągami. Warto się wybrać także do Elbląga albo na Górę Krzyżową w rejonie Lidzbarka Warmińskiego. W niedzielę stoki przeżywały prawdziwe oblężenie.

Ujemne temperatury utrzymają się co najmniej do piątku - dowiedzieliśmy się w Biurze Prognoz IMGW w Gdyni. Potem, stopniowo zacznie się ocieplać. Nie oznacza to jednak, że na stokach zrobi się czarno. Właściciele tych terenów są bowiem uzbrojeni w armatki do naśnieżania.

W Trójmieście

Od wczoraj rana czynny jest wyciąg narciarski na Łysej Górze w Sopocie - jedyny w Trójmieście. Został sztucznie naśnieżony, a ostatnie opady jeszcze wzmocniły pokrywę śnieżną. - Jeżeli warunki pogodowe drastycznie się nie zmienią, będzie można tak korzystać z wyciągu nawet jeszcze przez dwa miesiące - mówi Maciej Karol, współwłaściciel. - Urządzenia są oficjalnie czynne od godziny 9 do 22, ale jeżeli będą klienci - nawet dłużej, bo stok jest oświetlany.
Wyciąg w Sopocie znajduje się w rejonie ulic Żeromskiego i Herberta. Dysponuje wypożyczalnią sprzętu.

Wieżyca

Wieżyca to jeden z najbardziej znanych i uczęszczanych stoków na Kaszubach. Wczoraj warunki do szusowania po stoku były idealne.
W Koszałkowie już przed weekendem pracowały armatki, które dośnieżają stok. W ruch poszły także wyciągi orczykowe oraz wypożyczalnia sprzętu zimowego - nart, kijków, butów, snowboardowych desek i butów, a także innych akcesoriów niezbędnych do zjazdów.
Na stoku jest też szkółka narciarska oraz przedszkole narciarskie. Nad bezpieczeństwem czuwa grupa wykwalifikowanych ratowników GOPR.
Podobne warunki gwarantuje stok w Kotlince, który znajduje się niemal w sąsiedztwie, ok. 150 m od Koszałkowa.
- Stok jest oświetlony, więc nie ma problemu, by korzystać z narciarskich uciech do tak późnych godzin, problem raczej w tym, że nie brakowałoby chętnych, by zjeżdżać całą noc - z uśmiechem stwierdza Ireneusz Koszałka, właściciel wyciągów w Koszałkowie. - No i wciąż udręką są kolejki do wyciągów. Tłok rozładowuje ostatnio sąsiedzki stok w Kotlince. Proponujemy też dla dzieci i narciarzy początkujących nieco mniejsze zjazdy na górkach obok.

Przywidz i Trzepowo

Najdłuższy w Pomorskiem stok narciarski z wyciągami znajduje się w miejscowości Przywidz. To zaledwie 20 minut jazdy samochodem od obwodnicy Trójmiasta w kierunku Kościerzyny.
Do dyspozycji narciarzy są tam trzy wyciągi narciarskie. Czynny jest najdłuższy, oświetlony, sztucznie naśnieżany stok główny o długości 600 m i szerokości 100 m, przygotowywany przez ratrak; różnica poziomów: 64 m.

- W tym tygodniu zostaną uruchomione następne dwa, mniejsze - mówi Joanna Krzyżanowska, specjalista ds. marketingu w Centrum Sportu i Rekreacji "Zielona Brama" w Przywidzu. - Istnieje też snowpark, a także trasa dla narciarzy biegowych. Za darmo można korzystać z górki saneczkarskiej. Ofertę uzupełniają: wypożyczalnia i serwis narciarski, licencjonowana szkoła narciarska, karczma, bezpłatne i płatne parkingi. Osobom towarzyszącym narciarzom i wszystkim chętnym proponujemy kuligi oraz jazdy konne w krytej ujeżdżalni, 200 m od stoku.

Wyciąg narciarski w Trzepowie niedaleko Przywidza też jest często odwiedzany przez mieszkańców Trójmiasta, dla których pokonanie 35 km nie stanowi problemu. W Trzepowie warunki są znakomite. Stok jest dobrze naśnieżony i na bieżąco ratrakowany. Trzystumetrowa trasa nadaje się nawet dla osób, które w narciarstwie stawiają, jeśli można tak powiedzieć, pierwsze kroki. Po zmierzchu można tu zjeżdżać przy sztucznym oświetleniu.

Elbląg później

Elblążanie na zimowe szaleństwo na nartach w swoim rodzinnym mieście mogą liczyć już jutro. Jak informuje na swojej stronie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, wyciąg narciarski na Górze Chrobrego startuje już 6 stycznia o godz. 15.
Wyciąg położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Bażantarnia. To oświetlony stok z jednym orczykiem, dwoma półkilometrowymi trasami zjazdowymi oraz parkingiem.

Gdzie jeździć w naszej okolicy

Wieżyca
- ośrodek Kotlinka
Wyciąg orczykowy dł. 320 m Różnica poziomów: 45 m Najdłuższy zjazd: 320 m Nachylenie: 15 procent
Ceny karnetów: pon.-pt.:
pełnopłatny - 15 zł, ulgowy 10 zł. Sob.-niedz.
pełnopłatny - 20 zł, ulgowy - 15 zł.

- ośrodek Koszałkowo
7 wyciągów orczykowych, najdłuższy 300 m
Różnica poziomów: 40 m
Najdłuższy zjazd: 320 m
Nachylenie: 15 proc.
Ceny - karta terminowa jednodniowa godz. 8-16 - 70 zł, 16-22 - 60 zł, całodniowa - 80 zł (karty ulgowe są o 10 zł niższe).

Przywidz
- Zielona Brama
Trzy wyciągi: orczykowy i talerzykowy, dł. 602 m, mikeska - 80 m
Różnica poziomów: 64 m
Najdłuższy zjazd: 700 m
Nachylenie: 11 procent
W Przywidzu stosowane są karty chipowe zbliżeniowe. 1 przejazd to 15 punktów (w weekend - 20 pkt), a 1 punkt kosztuje 10 groszy (ulgowa stawka: 8 groszy).

Sopot - Łysa Góra
Wyciąg orczykowy długości 286 m. Różnica wysokości - 39 m. Dł. stoku: 300 m.
Średni kąt nachylenia: 12 procent. Pojedynczy przejazd 3 złote (4 pkt)
Karnet na 45 pkt - 20 złotych. 1 przejazd to 2-4 pkt, zależnie od pory i dnia.
Trzepowo
Dwa wyciągi talerzykowe o dł. 300 m
Wyciąg snowtubbingowy dł. 120 m
Różnica poziomów - 30 m
Średni kąt nachylenia - 14 procent
Długość stoku - 400 m
Ceny karnetów:
w dni powszednie: 13 zł/10 zjazdów, w weekendy - 15 zł/10 zjazdów.

Sulęczyno - ośrodek Amalka
Dwa wyciągi orczykowe, dł. ok. 260 m. Różnica wzniesień 33 m. Długość stoku 260 m. Średni kąt nachylenia 16-17 procent.
Ceny karnetów:
Całodniowy (godz. 9-22) - 90 zł (ulgowy - 80 zł).

Elbląg - Góra Chrobrego
Wyciąg orczykowy
Najdłuższy zjazd: 500 m
Ceny karnetów:
Pon.-pt.: w godz. 10-15 - za darmo. Po godz. 15 - tzw. codzienny (od poniedz. do piątku) za 15 zł, na 10 zjazdów
Sob.-niedz. - 20 złotych, również na 10 zjazdów.
(czynny od 6 stycznia).

Lidzbark Warmiński - Krzyżowa Góra
Dwa wyciągi talerzykowe - 330 m
Różnica poziomów - 50 m
Najdłuższy stok - 350 m
Średnie nachylenie stoku - 15 proc.
Cennik: jednorazowy wjazd: pon.-czw. - 2 zł, karnet na 10 przej. - 15 zł; pt.-niedz. - 3 zł, karnet 25 zł.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie