„Tlen” Wyrypajewa w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Sztuka o...

  „Tlen” Wyrypajewa w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Sztuka o kondycji współczesnego świata i człowieka [zdjęcia]

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  „Tlen” Wyrypajewa w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Sztuka o kondycji współczesnego świata i człowieka [zdjęcia]
  1/46

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Manasterski/ materiały prasowe Teatru Muzycznego w Gdyni

  Przed laty na scenie Malarnia Teatr Wybrzeże wystawił „Tlen” Wyrypajewa. Reżyserowała wówczas Agnieszka Olsten. Pamiętam, że wyszłam wtedy z teatru wstrząśnięta. Było to przedstawienie ważne i nowatorskie. Teraz z tym tekstem zmierzył się znany reżyser Rudolf Zioło.
  Iwan Wyrypajew aktor, reżyser, scenarzysta - jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się za granicą rosyjskich dramaturgów. Urodził się w 1974 r. w Irkucku na Syberii. Jest laureatem najważniejszych rosyjskich festiwali teatralnych.

  Jego debiutanckie „Sny” wystawił londyński Royal Court Theatre i od tego czasu dramaty Wyrypajewa doczekały się na Zachodzie kilkudziesięciu inscenizacji. - To twórca, który wierzy wbrew modom w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu, umie wydobyć nowy ton z aktora, eksperymentuje z jego scenicznym „ja” - zapewnia krytyk Łukasz Drewniak.

  Zobacz galerię

  Wyrypajew jako reżyser swoich tekstów zadebiutował w 2009 r. monodramem „Lipiec” w wykonaniu żony Karoliny Gruszki w Teatrze Na Woli w Warszawie. Na stronie Teatru Muzycznego w Gdyni czytamy: „Tlen” to „Rapersko - klubowa wersja Dekalogu. Dziesięć kompozycji, dziesięć przykazań na nowy wiek ukazuje stan świata i kondycję współczesnego człowieka”.

  Tytułowy, metaforyczny tlen zdaje się być biologicznym i duchowym warunkiem egzystencji. Jest głodem wolności, miłości, narkotykiem, pragnieniem pełni i istoty życia. Bywa, że w walce o swobodę oddychania przekraczane są granice bluźnierstwa, moralności, prawa”. W spektaklu występują: Katarzyna Wojasińska, Sylwia Wąsik, Iga Grzywacka. Renia Gosławska, Filip Jasik, Patryk Szwichtenberg, Mateusz Deskiewicz i Marcin Sztendel.

  - Proponujemy widzom szczerą rozmowę o kondycji współczesnego świata i człowieka, o zagubieniu młodych ludzi - mówią występujący w nim aktorzy.

  Znany reżyser Rudolf Zioło, w gdańskim Teatrze Wybrzeże zrealizował m.in. takie spektakle jak: „Woyzeck”, „Bash” , „Wesele”, „Nasi najdrożsi” „Noże w kurach” Harrowera (2003 r.), w którym główną rolę (znakomicie) zagrał Igor Michalski.„Tlen” Iwana Wyrypajewa przełożyła Agnieszka Lubomira Piotrowska. Scenografia i kostiumy - Andrzej Witkowski; opr. pracowanie muzyczne Pa-tryk Szwichtenberg.

  Premiera 2 lutego, 19.00. Teatr Muzyczny - Nowa Scena, Gdynia, pl. Grunwaldzki 1, bilety 60-90 zł.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo