Tiegenhof retro. Miasto rozwijało się nad rzeką. Nowy Dwór Gdański przed laty [Archiwalne zdjęcia]

Jagoda Bilicka
Zdjęcia pochodzą z książki Tiegenhof/Nowy Dwór Gdanski, Marek Opitz/Grzegorz Gola
Udostępnij:
W czasach Tiegenhof atrakcją były kursy statków po Tudze. Statek był przez wieki bardzo dogodnym środkiem transportu na Żuławach. Z przystani położonej obok gospody Zum Tannenbaum można było popłynąć do Gdańska. W niedzielę urządzano wycieczki Brunhilde - tak nazywał się statek, który kursował wówczas do Kahlberg (Krynica Morska).

Najstarsza nazwa rzeki - Tuja - pojawiająca się w 1247 roku jest pochodzenia pruskiego. Tuga pochodzi od skrzyżowania tej nazwy z niemiecką Tiege i pojawia się w XIX wieku. W 1593 roku miasto Nowy Staw otrzymało przywilej wyłączności eksploatacji drogi wodnej Świętej i Tugi wraz z prawem usuwania przeszkód wodnych.

Już wtedy transportowano droga wodną (a zimą po lodzie) miejscowe produkty do Gdańska, Elbląga i Królewca.

W 1865 roku uregulowano rzekę powyżej Nowego Dworu Gdańskiego, a w latach 1893 - 1896 pozostałe odcinki.
W latach 1845 - 1920 dolny odcinek rzeki był częścią Kanału Wiślano-Zalewowego, który pełnił rolę transportową w zastępstwie zamulonej wówczas Szkarpawy.

Brunhildą do Kahlberg

W czasach Tiegenhof atrakcją były kursy statków po Tudze. Statek był przez wieki bardzo dogodnym środkiem transportu na Żuławach. Z przystani położonej obok gospody Zum Tannenbaum można było popłynąć do Gdańska. W niedzielę urządzano wycieczki Brunhilde - tak nazywał się statek, który kursował wówczas do Kahlberg (Krynica Morska).

Tradycje wioślarskie w Tiegenhof

Ciekawą tradycję posiadało towarzystwo wioślarskie Ruder - Verein Tiegenhof (RVT ), które powstało w roku 1920 (lub 1921) Pierwsze regaty wyścigowe odbyły się w 1922 na rzece Linawie. Szkolny klub wioślarski istniał także przy nowodworskim gimnazjum.

Rozwój miasta wokół rzeki

W okresie międzywojenny miasteczko rozwijało się dzięki swojemu położeniu nad rzeką. Po przejściu wielkiego kryzysu lat dwudziestych wzrasta wielkość handlu zbożem, o czym świadczy ilość wypływających barek po 1928 r z Tiegenhof. Niezły interes stanowiło prowadzenie hoteli i zajazdów wybudowanych w pobliżu rzeki. W mieście działały dwa tartaki, do których drewno, sprowadzane z Polski, dostarczano rzeką. Nad Tugą pobudowano spichlerze do przechowywania zboża. Nad rzeką była również cukrownia i młyn.

Swój dynamiczny rozwój w okresie międzywojennym miasteczko zawdzięcza właśnie swojemu położeniu na Tuga oraz umiejętnemu wykorzystaniu i eksploatacji rzeki jako arterii komunikacyjnej o znaczeniu gospodarczym i rekreacyjnym.

źródło: Tiegenhof / Nowy Dwór Gdański - Marek Opitz, Grzegorz Gola
Tuga - królowa rzek żuławskich, Klub Nowodworski

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie