Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy na koronawirusa w Polsce. GIS zaleca ostrożność podróżującym

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym, co oznacza, że wirus może stanowić zagrożenie nie tylko dla Chin, ale także innych państw, a problem wymaga międzynarodowej koordynacji.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym, co oznacza, że wirus może stanowić zagrożenie nie tylko dla Chin, ale także innych państw, a problem wymaga międzynarodowej koordynacji. pixabay, kolaż Mikołaj Romanowski/PP
Kolejne kraje, w tym Wielka Brytania i Włochy ogłosiły pierwsze, laboratoryjnie potwierdzone przypadki koronawirusa. W naszym kraju pojawiły się już testy weryfikujące nowy patogen, a podróżni z krajów azjatyckich są sprawdzani pod kątem stanu zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym, co oznacza, że wirus może stanowić zagrożenie nie tylko dla Chin, ale także innych państw, a problem wymaga międzynarodowej koordynacji.

Jak podróżować bezpiecznie?

Do tej pory w kilku miastach Polski sprawdzano podejrzenia koronawirusa u podróżnych, którzy przylecieli z regionów azjatyckich. Żaden z przypadków nie został potwierdzony, jednak Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o ostrożność zwłaszcza jeśli jesteśmy w trakcie podróży lub wybieramy się na zagraniczny wyjazd.

- Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu - informuje GIS.

Warto zwracać uwagę na podstawowe zasady higieny. Kichać w rękaw, a nie w otwartą dłoń, którą następnie witamy się z innymi. Starać się nie dotykać okolic twarzy, zwłaszcza nieumytymi rękami.

- Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia - informuje GIS.

Obecnie pasażerowie, którzy wracają z krajów o podwyższonym ryzyku, otrzymują Kartę Lokalizacyjną Pasażera, a w razie objawów są badani jeszcze na terenie terminala lotniczego. Wśród niepokojących objawów wymienia się gorączkę powyżej 380C, kaszel i duszność.

NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

Natomiast pamiętajmy, że w tym momencie zarazić się koronawirusem można jedynie zawlekając patogen bezpośrednio z krajów azjatyckich lub mając kontakt z osobami przyjezdnymi z Chin.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Testy na koronawirusa

Koronawirusy, jako patogeny odpowiedzialne za infekcje oddechowe, są dobrze znane epidemiologom, ale pozostają stosunkowo trudne w hodowli laboratoryjnej. Obecnie, prawdopodobnie tylko jeden ośrodek w Polsce zajmuje się taką działalnością.

Stworzenie testów na obecność nowego rodzaju wymaga czasu, jednak naukowcy już poradzili sobie z tym zadaniem. Do tej pory materiał pobrany od pacjentów z terenu Polski, wobec których podejrzewano infekcję koronawirusem, były wysyłane do niemieckich laboratoriów. Teraz Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że zamówione wzorce genetyczne umożliwiające wykrycie nowego patogenu, trafiły już do Polski.

- Jesteśmy gotowi do diagnozowania osób, które potencjalnie mogłyby być zarażone koronawirusem - powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Koronawirus nCoV. Gdzie odnotowano

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki