MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Testy linii tramwajowych na alei Pawła Adamowicza zakończone. Możliwe, że pierwsze tramwaje na tej trasie przejadą jeszcze w czerwcu 2020 r.

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Gdańsk, 25.05.2020 r.
Gdańsk, 25.05.2020 r. Fot. Karolina Misztal
16 czerwca 2020 roku zakończyły się przejazdy techniczne tramwajów na trasie łączącej trzy dzielnice - Piecki-Migowo, Jasień i Ujeścisko-Łostowice, w tym także na słynnej alei Pawła Adamowicza. W tym tygodniu na terenie inwestycji pojawić się ma Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jeśli kontrole przebiegną bez zakłóceń, to istnieje szansa, że do końca czerwca na trasie tej pojawią się regularnie kursujące tramwaje.

W drugiej połowie maja 2020 roku rozpoczęły się testy linii tramwajowej na nowej alei Pawła Adamowicza. Kierowcy samochodów mogą poruszać się tą trasą już od blisko pół roku, jednakże na uruchomienie linii tramwajowej przyszło nam trochę poczekać. Kiedy nastąpi otwarcie tego torowiska?

Linia tramwajowa na al. Pawła Adamowicza. Testy techniczne zakończone

Przejazdy techniczne na trasie Piecki-Migowo, Jasień i Ujeścisko-Łostowice trwały trzy tygodnie. Odbywały się one przy wykorzystaniu czterech typów tramwajów, które na codzień zostały oddane do użytku pasażerów. Mowa o pojazdach:

  • Pesa,
  • Dortmund,
  • NGD99,
  • Bombardier

Podczas testów sprawdzano m.in. rozjazdy i dojazdy do przystanków. Uwagę zwrócono także na wysokość peronów. Co istotne, w równoległym czasie prowadzono również odbiory techniczne kolejnych elementów tej inwestycji.

Pierwszy przejazd testowy na wyżej wspomnianej trasie odbył się w poniedziałek, 25 maja.

Kontrola Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Z dostępnych informacji wynika, że już w poniedziałek, 22 czerwca, na alei Pawła Adamowicza zostanie przeprowadzona kontrola przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Warto wspomnieć, że to od jej ostatecznego wyniku zależy, w jakim terminie zostaną uruchomione regularne kursy tramwajów.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji

W ramach tego projektu powstała m.in. dwutorowa linia tramwajowa o długości 2,6 km, która jest przedłużeniem istniejącej już linii tramwajowej - od ul. Bulońskiej w kierunku ul. Jabłoniowej. Podaje się, że na nowej trasie rozmieszczono pięć przystanków komunikacji miejskiej.

Ponadto, przebudowano również odcinki ulic połączonych z aleją Adamowicza.

Ile środków pochłonie budowa Nowej Bulońskiej?

Inwestycja ta jest częścią Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Koordynatorem projektu jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, a wykonawcą prac - NDI S.A. z Sopotu.

Realizacja projektu pochłonie 243 mln zł. Inwestycja ta uzyskała dofinansowanie unijne w wysokości 58,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki