MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Testy linii tramwajowej na alei Pawła Adamowicza w Gdańsku rozpoczną się w połowie maja 2020 r. [zdjęcia]

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Prace związane z budową linii tramwajowej  są już na finiszu
Prace związane z budową linii tramwajowej są już na finiszu DRMG
W drugiej połowie maja 2020 r. rozpoczną się testy linii tramwajowej na nowej alei Pawła Adamowicza, wcześniej nazywanej Nową Bulońską w Gdańsku. Choć kierowcy samochodów mogą jeździć tą aleją już od stycznia, to prace wciąż trwają. Zmierzają ku końcowi.

- Wkrótce ruszą testowe podróże tramwajów. Tak jak obiecywaliśmy, robimy wszystko, aby do końca maja tramwaj pomknął al. Adamowicza, połączył naszą nową szkołę na ul. Lawendowe Wzgórze, właśnie z ul. Bulońską i z Moreną. Testy tramwajów, linii tramwajowej, ruszają w drugiej połowie maja - informuje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W styczniu 2020 r. udostępniono do ruchu przejazd samochodami, po al. Pawła Adamowicza i estakadzie weneckiej nad potokiem Siedlickim. Arteria połączyła ul. Bulońską z Warszawską, południowe dzielnice Gdańska z nadmorskimi.

Pierwsze dwa odcinki trasy Nowa Bulońska Północna w Gdańsku ...

Prace związane z budową linii tramwajowej między dzielnicą Piecki-Migowo a Jasieniem są już na finiszu. Zgodnie z założeniami zakończą się pod koniec maja. Po zgłoszeniu zamknięcia robót na poszczególnych odcinkach rozpoczną się procedury odbioru i pozyskiwanie pozwoleń koniecznych do uruchomienia tramwaju.

- Komunikacja tramwajowa dociera do kolejnych dzielnic Gdańska, dzięki czemu coraz więcej mieszkańców może korzystać z tego typu połączeń. Intensywnie pracujemy nad tym, aby wraz z Nową Warszawską i trasą Gdańsk Południe - Wrzeszcz, nową ramą komunikacyjną połączyć górny i dolny taras. Te połączenia są kluczowe, z punktu widzenia funkcjonowania komunikacji publicznej w naszym mieście - mówi zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

Jeśli wszystkie procedury przebiegać będą zgodnie z założeniami, to po ich pozytywnym zakończeniu linia tramwajowa wraz z układem drogowym zostanie przekazana niezwłocznie do użytkowania. Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem procedury odbioru mogą się przedłużyć.

Testy tramwajowe mogą potrwać kilka dni. Próbne przejazdy mają na celu sprawdzanie linii trakcyjnej pod względem technicznym w zakresie trakcji i napięcia linii trakcyjnych, sprawdzane są także zwrotnice, sygnalizacja i oznakowanie. Przejazdy odbywają się po zakończeniu odbiorów trakcji i biorą w nich udział przedstawiciele m.in. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Gdańskie Autobusy i Tramwaje i Zarząd Transportu Miejskiego.

Prace w obrębie skrzyżowania ul. Jabłoniowej z ul. Warszawską

Z uwagi na konieczność przebudowy odcinka ul. Jabłoniowej, po uruchomieniu linii tramwajowej, prace drogowe prowadzone będą jeszcze w obrębie skrzyżowania ul. Jabłoniowej z ul. Warszawską. W tym rejonie konieczne było wzmocnienie gruntów poprzez palowanie, co wymagało pozyskania dodatkowych uzgodnień i wpłynęło na czas realizacji robót w obszarze skrzyżowania.

Do wzmocnienia gruntu w obszarze ul. Jabłoniowej wykorzystanych zostanie ponad 1000 pali, o łącznej długości ok. 10 100 m. Z uwagi na technologię wykonywania prac związanych z rozbudową odcinka ul. Jabłoniowej roboty w tym obszarze potrwają do końca sierpnia 2020. Ostatnim elementem inwestycji jest winda przy przystanku w rejonie przedszkola i szkoły przy ul. Lawendowe Wzgórze. Z uwagi na opóźnienie w dostawach spowodowane pandemią, zostanie dostarczona na budowę jesienią.

Uroczyste nadanie imienia Pawła Adamowicza nowej trasie na południu Gdańska, znanej dotychczas jako Nowa Bulońska Północna. Trasa jest już przejezdna [13.01.2020]

Nowa Bulońska Północna stała się aleją Pawła Adamowicza. Uro...

budowa Nowej Bulońskiej (al. Pawła Adamowicza)

Wykonawcą prac związanych z budową al. Pawła Adamowicza jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu. Koszt inwestycji to ok. 243 mln zł. Budowa al. Pawla Adamowicz jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki