18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy gimnazjalne 2013 z CKE. Jak przygotować się do egzaminu? [PORADY PEDAGOGA SZKOLNEGO]

Anna Mizera-Nowicka
Jak przygotować się do testów gimnazjalnych 2013? Z Małgorzatą Zauliczną, pedagogiem i anglistą z Gimnazjum nr 29 w Gdańsku rozmawia Anna Mizera-Nowicka

Często o testach gimnazjalnych mówi się "mała matura". Stres tego dnia jest tak duży, jak podczas egzaminów dojrzałości?
Stres tego dnia jest ogromny, a jego efekty zauważalne. Obserwujemy, że niektóre dzieci już na testach próbnych wypadają znacznie gorzej, niż zazwyczaj podczas klasówek czy lekcji. Dlatego w ciągu roku warto prowadzić lekcje wychowawcze, podczas których można nauczyć uczniów, jak sobie radzić ze stresem. Z indywidualnymi osobami, które tego potrzebują, rozmawia również psycholog.

Do tegorocznych egzaminów zostało raptem kilka dni. Jak teraz uporać się z nerwami?

Uczulamy rodziców i naszych uczniów na to, by na dzień czy dwa przed egzaminem maksymalnie zrelaksować dzieci. Zachęcamy więc, by gimnazjaliści wybrali się wtedy do kina czy zrobili coś, co sprawia im przyjemność. Dziewczynkom polecam np. zakupy. Jeśli na testy przyjdą w nowej bluzce, będą się skupiać na tym, jak ładnie wyglądają. Bo ostatnie dni to nie jest już czas na naukę, ponieważ dziecko na pewno znajdzie choć jedno zagadnienie, którego nie pamięta. A to sprawi, iż będzie się skupiało głównie na swoich słabościach i gorzej będzie mu się pracowało w dniu testów.

Co powinien zrobić rodzic rano, tuż przed testami, gdy widzi, ze jego pociecha zbyt mocno przeżywa egzaminy?

Przede wszystkim, choć to może być trudne, rodzic z uśmiechem powinien powiedzieć swojemu dziecku "dasz radę". Ważne jest, by rodzice nie przekazywali swoich nerwów dzieciom. Gimnazjaliści nie powinni wiedzieć napięcia u swojej mamy czy taty, bo będą się denerwowali jeszcze bardziej. Nie wolno również zaprzeczać uczuciom dziecka. Niech rodzic powie: "wiem, że się denerwujesz, bo to ważny egzamin, ale ja wierzę w ciebie". Warto wtedy też wspomnieć sukcesy dziecka, np., że jeśli poradziło sobie z trudną klasówką czy konkursem, to i teraz sobie poradzi.

Jak zwalczyć stres w trakcie pisania?

Gdy uczniowie czują duże napięcie, powinni zrobić sobie parę sekund przerwy, wziąć głęboki oddech czy spojrzeć za okno. Trzeba też pamiętać, że testy są tak skonstruowane, iż każdy gimnazjalista jest w stanie je napisać, a maksymalna liczna punktów nie jest najważniejsza.

A co robić po pierwszym czy drugim dniu testów, gdy przeżyło się już sporo stresu, a następnego dnia znów trzeba się zmobilizować?

Bardzo często dzieci po powrocie z egzaminów od razu sprawdzają odpowiedzi do zadań w internecie. Wtedy rośnie napięcie, bo okazuje się, że uczeń popełnił jakieś błędy. Należy przypomnieć więc dziecku, że arkusze będą sprawdzać egzaminatorzy, którzy wszelkie wątpliwości rozstrzygają na korzyść gimnazjalisty. Nie można skupiać się na niepowodzeniach. Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne.

Testy gimnazjalne 2013 - NIEZBĘDNIK GIMNAZJALISTY

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki