MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Termin ferii 2021 w ogniu krytyki! Rodzice krytykują decyzję, branża turystyczna boi się upadku. „To są ferie? Chyba raczej areszt domowy!”

Monika Jankowska
Monika Jankowska
To już pewne! Ferie zimowe odbędą się w jednym terminie w całej Polsce i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Nie wszyscy są z tego rozwiązania zadowoleni.

Ferie 2020. Termin budzi kontrowersje!

- W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. 27 listopada 2020 Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Skąd taka decyzja? Resort tłumaczy, że przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii - zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów - ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. Intencją rządzących jest, aby w tym roku dzieci nie nie wyjeżdżały na zimowiska, a zostały w domach.

- To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID -19 – mówi Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

Miesiąc wolnego od szkoły. Zajęcia do świąt, potem przerwa i ferie

Dodatkowo do 3 stycznia 2021 przedłużona jest nauka zdalna, ale ponieważ od 23 grudnia obowiązuje przerwa w związku ze świętami Bożego Narodzenia, w praktyce uczniów czeka niemal miesiąc wolnego od szkoły – od 23 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021.

W okresie przerwy świątecznej mają za to funkcjonować świetlice – ale tylko dla dzieci tych rodziców, którzy zaangażowani są na rzecz walki z koronawirusem (lekarze, pielęgniarki, itp.).

Ferie 2020. Rodzice się burzą, nauczyciele rozumieją. Opinie i komentarze

W latach ubiegłych terminy ferii były różne – w zależności od województwa.

Wspólny termin ferii dla wszystkich wielu rodzicom się nie spodobał:

  • „To są ferie? Chyba raczej areszt domowy!”,
  • „Tydzień lub dwa po feriach wzrośnie liczba zachorowań i dalej będzie zdalne nauczanie”,
  • „Dzieci przykute do komputerów powinny mieć możliwość wyjazdu żeby się dotlenić i poruszać”.

Są tez tacy, którzy patrzą łaskawszym okiem - „Dla mnie to w porządku. I tak siedzimy w domu i nigdzie nie chodzimy bo nie chcemy się zarazić. Jak byłam dzieckiem, to ferie spędzało się w okolicy domu” - mówi jedna z mam.

A co na ten temat sądzą nauczyciele?
Agnieszka Papke, nauczycielka „zerówki” i klas 1-3 w SP nr w Gdańsku zauważa, że tak długa przerwa w nauce wpłynie na niekorzyść zwłaszcza małych uczniów:

- Dla nich nauczanie zdalne jest szczególnie wymagające, niesie szereg trudności, a to, że przerwa w nauce będzie trwała miesiąc, sprawi, że dzieci po prostu mogą zapomnieć, czego się nauczyły.

Z kolei Robert Aszyk, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Rusocinie (pow. gdański) komentuje tak:

- Spojrzałbym na to ze strony pandemii. Mimo wszystko zdrowie jest najważniejsze. Te ferie nie są po to, żebyśmy mogli gdzieś wyjechać, mamy być w domu, aby ograniczyć pandemię. Osobiście też nigdzie nie będę wyjeżdżał. Chociaż pewnie tak długa przerwa w nauce wpłynie demotywująco na uczniów. Nie wiem natomiast, czy naciski społeczne nie sprawią, że rząd nie zmieni decyzji w sprawie ferii.

Ferie 2021: co z branżą turystyczną?

Co oznaczają decyzje rządzących odnośnie ferii dla branży turystycznej? Zapytaliśmy Łukasza Magriana, dyrektora biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Turystyka jest jedną z tych dziedzin gospodarczych, która najbardziej odczuwa skutki kolejnych ograniczeń związanych z pandemią – zauważa Magrian. I dodaje: - Ferie zimowe to również czas wzmożonych pobytów i wizyt w obiektach i atrakcjach turystycznych w regionie pomorskim. Na dziś obowiązujące rozporządzenia całkowicie wykluczają turystyczne wyjazdy i trudno jest określić, co wydarzy się z początkiem roku. Jednak fakt, że już teraz planuje się skrócenie okresu ferii do 2 tygodni, a inne rekomendacje odradzają zorganizowany wypoczynek np. podczas zimowisk dla dzieci i młodzieży, powoduje że kryzys w całej branży będzie się nadal pogłębiał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki