Tereny przyplażowe w Łebie w rękach tej samej firmy przez kolejne 10 lat. Niezgodnie z prawem?

Edyta Litwiniuk, Współpraca (DJA)
Tereny plażowe w Łebie stanowią cenny kąsek dla wielu przedsiębiorców. Dlatego sprawa ich dzierżawy jest istotna. Okazuje się, że wzbudza także ostre kontrowersje.
Tereny plażowe w Łebie stanowią cenny kąsek dla wielu przedsiębiorców. Dlatego sprawa ich dzierżawy jest istotna. Okazuje się, że wzbudza także ostre kontrowersje. Tomasz Bołt
W marcu kończy się umowa na dzierżawę terenów przyplażowych w Łebie, których dzierżawcą jest firma Agados. Ta sama firma dzierżawi też łebskie plaże. Na wczorajszej sesji łebscy radni głosowali nad wnioskiem o przedłużenie dzierżawy terenów przyplażowych w trybie bezprzetargowym na kolejne 10 lat.

Zdaniem prawników, reprezentujących firmy, które zamierzały przystąpić do przetargu na ośmiokilometrowy pas przy łebskiej plaży, uchwała jest niezgodna z prawem. Pod projektem uchwały nie podpisał się też radca prawny Urzędu Miasta, który w tej kwestii wyraził ocenę negatywną.

W uzasadnieniu część radnych przekonywała, że w ich ocenie takie rozwiązanie jest korzystne dla miasta, a dzierżawcy pozwoli w stabilny sposób prowadzić nowe zamierzenia inwestycyjne i modernizować istniejące obiekty. Cała rzecz idzie o tzw. tereny przyplażowe, czyli dojścia do łebskiej plaży. Kto był w Łebie w sezonie, ten wie, że wtedy można tam kupić niemal wszystko: od jedzenia po ręczniki czy olejek do opalania. Teren ten od miasta dzierżawi firma Grzegorza Sojdy. I to on starał się wczoraj o przedłużenie dzierżawy na kolejne 10 lat. Przekonywał, że pozwala to na stabilne działanie i jest w interesie mieszkańców. Zdaniem Sojdy, przetarg powoduje ryzyko, że nowy dzierżawca po roku czy dwóch zrezygnuje, bo stwierdzi, że "nie da rady". - Ja przez te lata poniosłem jakieś koszty, powstały pewne obiekty, nie wyobrażam sobie, że teraz miałbym to rozbierać.

Obecny dzierżawca płaci miastu rocznie 27 tys. zł brutto. Jego zarobki - wedle naszych informacji, to ponad 1,5 mln zł. - Koszty utrzymania plaży wynoszą ponad 1 mln złotych i są udokumentowane w księgach rachunkowych - mówi Sojda. - Ponoszę główny ciężar utrzymania plaż, który wiąże się z zapewnieniem ratownictwa, sprzątaniem, budowaniem wejść itp.
Dzierżawa plaży to biznes. Oprócz obecnego dzierżawcy nie brak więc innych chętnych.

- To jest śmiechu warte. Niespotykana rzecz, żeby tak duży teren dać bez przetargu jednej osobie. Dlaczego miasto nie chce ogłosić przetargu, żeby wyłonić najlepszą ofertę rynkową? - dopytywał Arman Sargesyan z firmy A&C, która też starała się o dzierżawę.

Przedsiębiorcy, którzy chcieli stanąć do przetargu na dzierżawę terenów przyplażowych, na pomoc wezwali prawników. Tłumaczyli, że ustawa o gospodarce nieruchomościami dopuszcza tryb bezprzetargowy, jeśli najpierw z wnioskiem o jego zastosowanie wystąpi burmistrz. Tymczasem burmistrz takiego wniosku nie złożył.

- Rada Miasta Łeby nie ma prawa bez wniosku burmistrza podjąć w tej sprawie uchwały, bowiem zgodnie z obowiązującymi w Polsce ustawami brak wniosku czyni tę uchwałę bezprzedmiotową - mówił na sesji mec. Jaromir Netzel, reprezentujący grupę przedsiębiorców.

Argumenty o bezprawności nie przekonały 9 radnych, którzy opowiedzieli się za podjęciem uchwały. Odrzucono także projekt, przedstawiony przez Komisję Gospodarki i Budżetu rady, by przedłużyć obowiązującą dzierżawę do końca listopada 2014 roku, aż dla terenów przyplażowych przyjęty będzie plan zagospodarowania przestrzennego.

- Głosowałem za wnioskiem o przedłużenie dzierżawy ze względu na interes miasta - mówi przewodniczący rady Krzysztof Szumała. - Ogłoszenie w tej chwili przetargu postawiłoby pod znakiem zapytania funkcjonowanie plaż w przyszłym roku. To jednak burmistrz powinien był zaproponować wcześniej rozwiązanie problemu, a nie czekać z tym do ostatniej chwili.
Zdaniem burmistrza, kwestię dzierżawy terenów przyplażowych można było uporządkować już kilka lat temu. - Zgłaszałem się kilkakrotnie do rady w tej w sprawie, ale bez odzewu - mówi Andrzej Strzechmiński, pokazując pisma, jakie wysyłał do radnych.

Burmistrz twierdzi, że czeka na ostateczną opinię prawną. Jeśli uchwała jest niezgodna z prawem, zaskarży ją do wojewody. Z kolei przedsiębiorcy, którzy zamierzali wziąć udział w przetargu, zapowiadają wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

[email protected]

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dzordz
tak dorabiaj bugaruw buraku z polski patriota
w
wiktor
aktualnie dn.04-08-2014 przebywam w Łebie na urlopie..plaża i tereny przyległe są bardzo brudne..ostatnio byłem tutaj w 2007 roku i było o niebo lepiej..mam wrażenie, że trudno tutaj o uczciwość... właściciele kwater i pensjonatów oszukują "skarbówkę"..trudno "wydębić rachunek czy fakturę..smażalnie oszukują na wadze ryby..firma sprzątająca oszukuje władze miasta..piasek - brud..inna sprawa, że przyjeżdżają też ludzie brudasy i nie wychowani...dla mnie to koniec z Łebą..wracam znowu na bułgarskie wybrzeże..pozdrawiam wszystkich zadowolonych
Ż
Żega
Przede wszystkim, NIE NALEŻY MYLIĆ DOCHODU Z PRZYCHODEM, bo DOCHÓD tj. przychód minus koszty. Jeżeli dotychczasowy DOCHÓD, przy rocznej opłacie dzierżawy 27 tys. wynosił 1,5 miliona zł, to jasne jest, że przy opłacie 600 tys., stanowiącej koszty, zmniejszy się o ( 600 - 27 ) = 573 tys. Takie działanie spowoduje, że dochód przedsiębiorcy, zamiast 1,5 miliona zł wyniesie: 1.500 tys.zł minus 573 tys.zł = 927 tys. zł. W taki sposób będzie - WILK syty i OWCA cała, bo miasto zamiast 27 tys. zł zyska rocznie 600 tys. zł.
Ż
Żega
W stosunku do dochodów, osiąganych przez obecnego dzierżawcę terenów przyplażowych w Łebie, rzuca się w oczy rażąca dysproporcja opłaty za dzierżawę - 25 tys.zł brutto rocznie. Miasto Łeba też ma prawo zarabiać, a nie otrzymywać jałmużnę. W tym przypadku, przy dochodach rocznych dzierżawcy ponad 1,5 miliona zł, opłata za dzierżawę powinna wynosić miesięcznie w granicach 50 tys. zł, co dałoby miastu rocznie 600 tys. zł. I to jest właściwa proporcja, korzystna dla obu zainteresowanych stron. Radni obudźcie się. Przede wszystkim liczy się interes miasta.
Dodaj ogłoszenie