Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten mecz elektryzuje kibiców

Piotr Furtak
Kibice Pogoni Lębork znani są na całym Pomorzu. Nie zawsze z tej dobrej strony
Kibice Pogoni Lębork znani są na całym Pomorzu. Nie zawsze z tej dobrej strony Archiwum
"Cały Lębork ciśnie na stadion Pełna mobilizacja" - plakaty z takimi napisami pojawiły się w całym Lęborku. Na pewno zmobilizowani są lęborscy policjanci. W środę bowiem piłkarze Pogoni Lębork zmierzą się z Gryfem Wejherowo. Mecz został zaliczony do grupy podwyższonego ryzyka, kibice obu drużyn za sobą bowiem nie przepadają.

Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas jednak działaczom Pogoni nie udało się zorganizować odpowiedniej liczby licencjonowanych ochroniarzy. Już wtedy na stronach internetowych Youtube pojawiały się wezwania wejherowian do "najazdu na Lębork". Spotkanie przełożono, ale w jego rozegraniu przeszkodziła zimowa aura.

Dlaczego mecz z Gryfem wywołuje takie emocje?
- Ten mecz traktowany jest przez kibiców niczym derby, a one rządzą się swoimi prawami - mówi Mariusz Tkaczyk, szef biura Pogoni Lębork. - Mamy nadzieję, że będzie spokojnie, tym bardziej że w sprawie tego spotkania bardzo dobrze współpracuje nam się z działaczami Gryfa.
Policjanci wolą jednak dmuchać na zimne.

- Jeśli pojawiają się wezwania do "pełnej mobilizacji", to nie jest zwykłe zaproszenie na mecz - mówi Krzysztof Kobielak z lęborskiej policji. - Zarówno ten mecz, jak i późniejsze spotkanie z Chojni- czanką Chojnice muszą być traktowane w szczególny sposób.
Policjanci nie chcą zdradzać, jak wielu ich będzie pilnowało porządku przed stadionem.
- My powiemy na przykład, że będzie nas stu, a kibice, którzy to przeczytają zorganizują dwukrotnie większą grupę - mówi Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy lęborskiego komendanta policji. - Dlatego przed samym spotkaniem wolimy nie wypowiadać się na ten temat.

Wejść na mecz będzie można jedynie po uprzednim wylegitymowaniu się.
- Jeśli ktoś nie będzie miał dowodu osobistego, legitymacji szkolnej czy innego dowodu tożsamości ze zdjęciem, nie wejdzie na stadion - mówi Mariusz Tkaczyk.
Problemem lęborczan jest również niezbyt szczelny stadion. Może się okazać, że pseudokibice będą próbowali dostać się na obiekt inną drogą niż oficjalną bramą.
Warto zaznaczyć, że wiosną z Gryfem Wejherowo piłkarze Pogoni spotkają się jeszcze raz. Czerwcowy mecz odbędzie się jednak w Wejherowie.
Mecz podwyższonego ryzyka
Za mecz podwyższonego ryzyka uznawane jest spotkanie, podczas którego, jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, może dojść do aktów przemocy. Zgodę na przeprowadzenie takiej imprezy musi wydać prezydent, burmistrz, wójt miasta lub gminy. Posiłkuje się on między innymi opiniami komendantów policji, straży pożarnej, służb ratowniczych... Aby opinia mogła być pozytywna - wniosek organizatorów musi być złożony minimum 2 tygodnie przed planowaną imprezą. We wniosku muszą przedstawić m.in. graficzny plan obiektu lub terenu, na którym ma być przeprowadzona impreza masowa, zawierający oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się publiczności, dróg ewakuacyjnych i dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych, oznaczenie punktów pomocy medycznej, punktów czerpalnych wody do picia i do celów przeciwpożarowych oraz punktów informacyjnych... Każde takie spotkanie musi zostać zabezpieczone przez odpowiednią liczbę licencjonowanych ochroniarzy. Szczególne środki ostrożności wiążą się również z legitymowaniem uczestników danej imprezy.

Pogoń na czarnej liście PZPN
Lęborczanie są zszokowani przygotowaną przez działaczy okręgu pomorskiego PZPN listą spotkań, które w opinii gdańszczan powinny zostać zaliczone jako spotkania podwyższonego ryzyka.
Na dziewięć meczów rundy wiosennej IV ligi, wymienionych przez okręg, aż siedem z nich to spotkania z udziałem Pogoni Lębork. Co więcej, wśród tych spotkań nie wymieniono meczu z Chojniczanką Chojnice, który zostanie rozegrany w Lęborku. A właśnie ten mecz, nawet według osób związanych z lęborską piłką nożną, powinien być zaliczony do spotkań "pod specjalnym nadzorem". Na liście znalazła się natomiast większość spotkań wyjazdowych, które wiosną rozegrają lęborczanie. Jerzy Krygier, przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa i Weryfikacji Boisk pomorskiego PZPN mówi, że wpisanie na listę nie oznacza, że mecz faktycznie będzie wpisany na listę spotkań podwyższonego ryzyka. - Lista była przygotowana przez nas, przy współpracy z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji - mówi Jerzy Krygier.

1400 tylu kibiców jest w stanie oficjalnie pomieścić stadion Pogoni Lębork

100tylu sympatyków Gryfa Wejherowo pojawi się na środowym meczu

7 tyle lat minęło od ostatniego spotkania ligowego Pogoni i Gryfa

5 tyle złotych będą kosztowały bilety-cegiełki uprawniające do wejścia na stadion

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki