Telewizja cyfrowa bez lokalnej kablówki

  Telewizja cyfrowa bez lokalnej kablówki

  Jacek Legawski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Interesująca oferta, przykra niespodzianka - tak można najkrócej ocenić ofertę UPC Polska, skierowaną do abonentów telewizji kablowej. UPC zaoferowała od niedawna dostęp do telewizji cyfrowej, gwarantującej naprawdę wysoką jakość odbioru obrazu i dźwięku. Oferta zawiera ponadto kilka ciekawych kanałów więcej.
  Wielu starogardzian już się na nią zdecydowało, gdyż cenowo nie jest o wiele droższa od telewizji analogowej, a tej wielu miało dosyć. Kilka programów jest nadawanych w słabej jakości, denerwuje przede wszystkim zaśnieżony obraz na kanałach ogólnopolskich. Sygnał nadawany w jakości cyfrowej eliminuje wszelkie zakłócenia.

  - Niestety, spotkała mnie przykra niespodzianka, gdyż nie do końca przeanalizowałem ofertę programową - mówi mieszkaniec, który całkiem niedawno przeszedł na odbiór telewizji cyfrowej. - Teraz nie mam dostępu do Starogardzkiej Telewizji Kablowej, a dla mnie to ważne.

  STK jest lokalną telewizją, działającą od 15 lat. Nadaje programy pokazujące najważniejsze wydarzenia w mieście. Ważnym jej elementem jest także telegazeta, gdzie prezentuje się najciekawsze wydarzenia, lokalne reklamy i ogłoszenia. Szczególnie te ostatnie są dla starogardzian atrakcyjne. Odbiorcy telewizji cyfrowej zostali tego kanału pozbawieni i nie mogą pojąć dlaczego.

  - Dla UPC nadawanie lokalnego kanału, który ich zresztą nic nie kosztuje, powinno być czystym interesem - przekonuje abonent. - Powinno przyciągać odbiorców. Ludzie mogą nie skorzystać z telewizji cyfrowej, gdy dowiedzą się, że tracą dostęp do lokalnej telewizji.

  Grażyna Rebelka, szefowa spółki nadającej program Starogardzkiej Telewizji Kablowej, mówi, że nie wypada jej się nawet na ten temat wypowiadać, gdyż cały czas prowadzone są rozmowy. Potwierdza natomiast, że jej kanału nie ma w tej chwili w ofercie cyfrowej UPC dla starogardzian.

  - Sygnał telewizji cyfrowej jest emitowany z Gdańska, a nie jak dotychczas ze Starogardu Gd., stąd nasze, lokalne problemy - przyznaje Grażyna Rebelka. - Chcielibyśmy, aby starogardzianie mieli do nas dostęp także w telewizji cyfrowej.

  STK zainwestowała ostatnio w sprzęt. Lokalna telewizja nie ma wpływu na kształtowanie oferty programowej UPC. Ta ostatnia, co trzeba jej przyznać, nie do końca odcięła odbiorców telewizji cyfrowej od lokalnego kanału. Jakby w prezencie bowiem pozostawiła możliwość odbierania "starego", anologowego pakietu.

  Wystarczy antenę telewizyjną odłączyć od dekodera telewizji cyfrowej i bezpośrednio podłączyć do telewizora. Sprawdziliśmy to i tak rzeczywiście jest. Tylko komu będzie się chciało bawić w przekładanie anteny? To wcale nie musi być takie proste, gdy abonent nie chce mieć tych wszystkich połączeń na wierzchu. Niektórzy sobie we własnym zakresie robią tak zwane rozgałęźniki, ale monterzy UPC przestrzegają przed takim rozwiązaniem, gdyż - ich zdaniem - może pogorszyć się jakość odbioru.

  - Niestety, lokalnej telewizji nie będzie i nie może być w ofercie cyfrowej - mówi Dagmara Krzesińska z UPC Polska. - Nadaje ona w systemie nieprzystającym do wymagań cyfrowego sygnału.

  Umowa podpisana jest na wiele lat, lecz dotyczy wyłącznie sygnału analogowego. UPC zapewnia, że z oferty analogowej STK nie wypadnie.
  - Musimy przeanalizować, czy mamy jakiekolwiek możliwości wsparcia telewizji lokalnej - mówi prezydent Edmund Stachowicz.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie trzeba przełączać anteny

  Mike (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Wystarczy mieć Set Top Box z tradycyjnym wyjściem antenowym, taki np. jakie ma firma Media-System i wtedy można oglądać kanały cyfrowe i analogowe bez przekładania kabli. No ale to już UPC...rozwiń całość

  Wystarczy mieć Set Top Box z tradycyjnym wyjściem antenowym, taki np. jakie ma firma Media-System i wtedy można oglądać kanały cyfrowe i analogowe bez przekładania kabli. No ale to już UPC musiałoby dostarczać takie Set Top Boxy.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mozna dodać kanał lokalny

  Mike (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  do istniejącej oferty telewizji analogowej. Z technicznego punktu widzenia nie ma żadnego problemu. Trzeba jedynie zamienić sygnał analogowy z lokalnego studio, na cyfrowy. Takie urządzenia oferuje...rozwiń całość

  do istniejącej oferty telewizji analogowej. Z technicznego punktu widzenia nie ma żadnego problemu. Trzeba jedynie zamienić sygnał analogowy z lokalnego studio, na cyfrowy. Takie urządzenia oferuje np. firma Media-System.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo