Te rośliny to zmora alergików, ich pyłki uczulają w czerwcu. Szczególnie dokuczliwe są trawy. Jak objawia się alergia na pyłki?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dzięki kalendarzowi pylenia łatwiej walczyć z uciążliwą alergią. Uczuleni mogą określić, kiedy unikać drażniących ich roślin.
Dzięki kalendarzowi pylenia łatwiej walczyć z uciążliwą alergią. Uczuleni mogą określić, kiedy unikać drażniących ich roślin. pixabay.com/Darkmoon_Art
Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia. Wszystko wokół zielenieje, słońce coraz częściej zagląda do okien, a ptaki zaczynają radosny śpiew. To czas, gdy drzewa, krzewy i łąki produkują pyłki. O ile dla środowiska są niezbędne, o tyle dla alergików stanowią nie lada problem – są jednym z największych alergenów. Jakie rośliny pylą najbardziej? Na które trzeba uważać w czerwcu? Jak walczyć z alergią na pyłki?

Spis treści

Wiosna cieszy, ale nie alergików. Mówi się, że pierwsze miesiące tej pory roku to najgorsze miesiące, bo intensywnie pylą popularne drzewa i krzewy. W czasie kwitnienia uwalniają pyłki i olejki eteryczne. To substancje, na które wiele osób reaguje alergią. Sprawdź, co pyli w czerwcu.

Jak objawia się alergia na pyłki?

Kalendarz pylenia roślin ma pomóc osobom, które zmagają się z alergią. Dzięki wiedzy na temat tego, co w danym okresie pyli najbardziej i w jakim stężeniu, będzie można choć trochę ograniczyć intensywność objawów. W większości przypadków alergia na pyłki objawia się katarem, kichaniem i łzawieniem oczu. Niekiedy występują też mocne podrażnienie spojówek, astma lub wysypka. Podobnie, jak kurz czy pleśń, pyłki nazywa się wziewnymi alergenami, dostają się przez drogi oddechowe.

Aby ograniczyć intensywność objawów, warto unikać kontaktu z alergenami, stosować odpowiednie leki, wiedzieć, o jakich porach wychodzić na spacer, osłaniać twarz i po przyjściu do domu kąpać się.

Co pyli w czerwcu? Oto lista roślin

Warunki pogodowe sprawiają, że czasem rośliny pylą wcześniej. W tym roku już w lutym zaobserwowano pyłki m.in. leszczyny. W maju szczególnie uciążliwa była brzoza, w czerwcu alergicy muszą uważać na babkę, pokrzywę i trawy.

Wysokie stężenie pyłku traw, alarmuje Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.

W czerwcu szczególnie uciążliwe dla alergików będą:

  • pyłki traw,
  • pyłki pokrzywy,
  • pyłki babki,
  • pyłki szczawiu,
  • zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria.

W tym okresie uczulać mogą również żyto, komosa i czarny bez. Do połowy czerwca potrwa pylenie sosny.

Co wiemy o roślinach pylących w maju?

Babka zwyczajna
Powszechnie znany chwast o wielu właściwościach leczniczych. Porasta przydroża, łąki, jej liście są dość szerokie, a kwiatostan przypomina mały kłos. Najmniejsze pylenie obserwuje się na terenach zimnych, np. w górach czy na Suwalszczyźnie. W innych regionach kontakt z babką zwyczajną jest dość uciążliwy dla nosa i oczu.

Szczaw
Szczaw uważany jest za chwast. Pyłki najbardziej dokuczliwe są na wsiach, gdzie rośliny jest najwięcej. W stężeniu średnim można je jednak spotkać w przestrzeni miejskiej. Choć alergia może mieć charakterystyczne objawy, jak katar, łzawienie, niekiedy wysypka, ten rodzaj spotykany jest jednak rzadko.

Pokrzywa
Pokrzywa, czyli chwast o prozdrowotnej mocy, wszystkim jest dobrze znany. Porasta zarówno wsie, jak i miasta, a parzące włoski w kontakcie ze skórą powodują ból i oparzenie. Uczulenia na jej pyłki nie są jednak tak częste, jak np. na trawy, sosny czy brzozy. Szczyt przypada bardziej na okres wakacyjny. Alergicy skarżą się na swędzenie i pieczenie oczu, a także katar.

Trawy
Czerwiec to okres pylenia traw. W Polsce jest ich ok. 300, ale uczula tylko kilka z nich. Najczęstsze objawy to wodnisty katar, łzawienie i drapanie w gardle.

Zarodniki grzybów pleśniowych
Niektórzy narzekają na zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria. Czas ich pylenia trwa od maja/czerwca do jesieni. Najczęstsze objawy alergii to katar, reakcje astmatyczne i drapanie w gardle. Warto w tym okresie uważać na rośliny doniczkowe w domach, wilgoć, czasem nawet kurz.

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie