MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby nie zapłacą za pobyt w sanatorium. Kto wyjedzie za darmo do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego? Sprawdź 02.02.2023

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Te osoby nie zapłacą za pobyt w sanatorium. Sprawdź, kto wyjedzie za darmo do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego! KLIKNIJ W KOLEJNE PLANSZE
Te osoby nie zapłacą za pobyt w sanatorium. Sprawdź, kto wyjedzie za darmo do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego! KLIKNIJ W KOLEJNE PLANSZE Marzena Bugała / Polska Press
Te osoby nie zapłacą za pobyt w sanatorium, ale tylko wtedy, gdy otrzymają skierowanie od lekarza z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dokument powinien zawierać konkretne uzasadnienie decyzji, na podstawie którego dobierany jest odpowiedni rodzaj leczenia uzdrowiskowego oraz miejsce pobytu przyszłego kuracjusza. Czas spędzony w sanatorium ma służyć poprawie stanu zdrowia dzięki uczestnictwu w różnych zabiegach oraz zajęciach rehabilitacyjnych. Ponadto, regeneracji służą również warunki przyrodnicze i zasoby naturalne obszarów, na jakich znajdują się uzdrowiska. Górskie lub morskie powietrze, dostęp do wód mineralnych czy liczne ścieżki przyrodnicze to atuty tych miejsc, pełniące bardzo ważną rolę w przypadku leczenia wielu schorzeń lub wspomagania całego procesu. Sprawdź, kto wyjedzie za darmo do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego!

Kuracja w sanatorium jest bardzo korzystna dla zdrowia

Pobyt w sanatorium nie jest skierowany tylko i wyłącznie do osób starszych, ale będących w każdym okresie życia. Rozmaite schorzenia oraz problemy ze zdrowiem dotykają bowiem także dzieci, młodzież i ludzi w średnim wieku. Potrzeba wyjazdu do uzdrowiska może być też związana z procesem regeneracji po odbytych chorobach, wypadkach czy doznanych urazach.

Nieraz chodzi również o poprawę ogólnego stanu zdrowia, które uległo pogorszeniu między innymi wskutek obecności chorób przewlekłych bądź oddziaływania czynników zawodowych – związanych z charakterem pracy lub miejscem jej wykonywania. Są też osoby, które udają się do uzdrowisk profilaktycznie, by wzmocnić swoją odporność, samopoczucie i odpocząć w korzystnym dla zdrowia klimacie. Sprzyjają temu górskie lub morskie powietrze, dostęp do wód mineralnych czy dodatkowo liczne ścieżki przyrodnicze.

Czas spędzony w sanatorium polega przede wszystkim na uczestnictwie w różnych zabiegach oraz zajęciach rehabilitacyjnych, z zastosowaniem na przykład fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, bodźców klimatoterapeutycznych czy borowiny. Kuracjusze mogą skorzystać między innymi z kąpieli leczniczych i ćwiczeń w basenach, natrysków, biczów szkockich, masaży wodnych, kuracji pitnych oraz inhalacji, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii, gimnastyki indywidualnej i zbiorowej, krioterapii, masażu leczniczego czy też zawijań oraz okładów. Czas wolny, spędzony aktywnie podczas spacerów oraz odpoczynek na łonie natury to także bardzo ważne atuty pobytu w uzdrowisku.

Koszty pobytu pokrywamy sami lub Narodowy Fundusz Zdrowia

W zależności od potrzeb i motywacji do skorzystania z pobytu w sanatorium, koszty kuracji pokrywamy indywidualnie lub finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd do uzdrowiska prywatnie, nie trzeba starać się o skierowanie od lekarza oraz weryfikację dokumentu co do zasadności takiej decyzji. Pobyt indywidualny daje możliwość wyboru uzdrowiska, pokoju oraz daty i czasu przebywania w sanatorium. Dla wielu osób jednak czynnikiem ograniczającym taki wyjazd mogą być wysokie koszty.

W związku z tym każdy, kto ubiega się o bezpłatną możliwość skorzystania z kuracji musi otrzymać skierowanie od lekarza z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dokument powinien zawierać konkretne uzasadnienie decyzji, na podstawie którego dobierany jest odpowiedni rodzaj leczenia uzdrowiskowego oraz miejsce pobytu. Kuracjusz jest wtedy zobowiązany wyłącznie do samodzielnego opłacenia zakwaterowania i wyżywienia, przy czym wartość tych wydatków została określona przez Ministra Zdrowia. W niektórych przypadkach pobyt – w tym leczenie oraz zakwaterowanie i wyżywienie – jest całkowicie finansowany przez Narodowy Funduszu Zdrowia.

W załączonej galerii sprawdzisz, kto może przebywać w uzdrowisku za darmo, bez ponoszenia kosztów, a także – które osoby skorzystają z sanatorium poza kolejnością. Zobacz!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki