Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te kraje omijaj szerokim łukiem. Ministerstwo ostrzega

AP
Ministerstwo Spraw Zagranicznych stale przygotowuje nowe raporty, aby przestrzec Polaków przed niebezpiecznymi kierunkami podroży. Co roku na wakacje za granicę wybiera się ponad 5 mln obywateli. Wśród dziesięciu najczęściej wybieranych kierunków znalazły się cztery o szczególnym stopniu ostrożności. Są to: Egipt, Turcja, Maroko i Tunezja.

Sporządzony przez MSZ przypomina Polakom o zachowaniu ostrożności wybierając się na wakacje poza granice kraju. Niebezpieczeństwo w poszczególnych krajach nie jest jednakowe. Raport ministerstwa wyraźnie zaznacza miejsca częściowo niebezpieczne, a także takie, które powinniśmy omijać szerokim łukiem. Znajdziemy tam dane o sytuacji politycznej danego kraju jak i bieżących strajkach czy złych warunków atmosferycznych.

Tych państw unikaj jak ognia
Na liście krajów szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo znalazły się kraje Afryki: Libia i Republika Środkowoafrykańska. Ministerstwo oznaczyło te miejsca czarnym, najwyższym stopniem alertu ,, Opuść natychmiast!”. Oprócz Afryki ostrzeżenie to dotyczyło również Syrii, Pakistanu czy Jemenu. W przypadku tego ostatniego sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że nie posiada on swojej placówki dyplomatycznej. Są to kraje o szczególnie złej sytuacji politycznej, a MSZ sugeruje jak najszybsze opuszczenie tych terenów.
Ze względu na wzrost aktywności grup terrorystycznych odradza się też podróże do Tunezji. Tam, w szczególnym stopniu
turyści narażeni są na zamachy.

Turcja – nie taka straszna

Wśród opisywanych przez ministerstwo państw znalazły się też takie, do których wyjazd jest częściowo odradzany. W tych wypadkach obszarem niebezpieczeństwa objęte są dane rejonu kraju. Tajlandia czy Wenezuela to kraje, w których ministerstwo nakazuje zachować szczególną ostrożność. W Malezji niebezpiecznie jest tylko na wyspie Borneo, a na Ukrainie w regionach wschodnich. Uwielbiany przez Polaków i co roku najczęściej wybierany cel wakacyjny – Turcja, należy do krajów częściowo objętych nadzorem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że z uwagi na działania zbrojne na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuację również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, stanowczo zaleca się obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo – rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe – zachowanie szczególnej ostrożności.
– przeczytamy w raporcie.

Wynika z tego, że niebezpieczeństwo dotyczy południowo-wschodniej Anatolii, a zatem regionów które graniczą z Syrią i Irakiem, a nie popularnej tureckiej Riwiery. Podobnie Egipt – tam podróżować można tylko w rejony nad Morzem Czerwonym po stronie afrykańskiej: Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam czy lubiane przez wszystkich Sharm el-Sheikh. Pozostałe rejony ministerstwo stanowczo odradza.

Wybierając kierunek tegorocznych wakacji warto sprawdzić, czy obrany przez nas cel jest bezpieczny. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej MSZ w zakładce ,,ostrzeżenia dla podróżujących”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki