MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te firmy będą rekrutować w 2023 roku. Co z podwyżkami wynagrodzeń dla pracowników?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W roku 2023 należy oczekiwać uspokojenia nastrojów w skali całego rynku pracy – wynika z Raportu płacowego HAYS 2023.
W roku 2023 należy oczekiwać uspokojenia nastrojów w skali całego rynku pracy – wynika z Raportu płacowego HAYS 2023. Marzena Bugała/ Polska Press
Jak wynika z Raportu płacowego HAYS 2023, ten rok nie przyniesie załamania na rynku pracy. Okazuje się, że przez okres 12 miesięcy rekrutacje planuje prowadzić 87 proc. firm, a 72 proc. z nich spodziewa się trudności w tym zakresie. – Część firm zdecydowanie ostrożniej będzie podejmować decyzje o uruchomieniu rekrutacji, jednak zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów pozostanie wysokie – prognozuje ekspert i dodaje, że rynek kandydata nadal będzie faktem w niektórych obszarach specjalizacyjnych.

Spis treści

Powróci rynek pracodawcy?

W roku 2023 należy oczekiwać uspokojenia nastrojów w skali całego rynku pracy – wynika z Raportu płacowego HAYS 2023. Jednocześnie podkreślono, że ewentualne „spadki wartości określających kondycję rynku" będą wynikać m.in. z wysokiej bazy porównawczej, tj. rekordowej aktywności rekrutacyjnej firm na przełomie lat 2021 i 2022.

Jednak zdaniem autorów raportu nie oznacza to, że powróci rynek pracodawcy. Ich zdaniem firmy nadal będą inwestować w cenne kompetencje, a tych na polskim rynku pracy zwyczajnie brakuje. Ponadto ⁣b]trudności rekrutacyjne będą wynikać również z większej ostrożności specjalistów i menedżerów[/b], którzy, jak wyjaśniono, w obliczu niepewności mniej chętnie będą podejmować ryzyko związane ze zmianą miejsca zatrudnienia.

Umiarkowanie pozytywne prognozy dla rynku pracy

Jak wskazano, twierdzenie to ma wynikać z "większej elastyczności firm oraz odporności na nowe wyzwania". Pracodawcy nie reagują na potencjalny kryzys równie silnie i negatywnie, co w czasie pandemii. Dążą do optymalizacji kosztów, a "decyzje o zwiększeniu zatrudnienia będą podejmować z większym rozmysłem niż rok wcześniej".

Jednocześnie dodano, że mają świadomość, jak wiele kosztowało ich zbudowanie skutecznych i kompetentnych zespołów. – Z tego względu nie wykluczają rekrutacji ze swoich planów na rok 2023, jak również nie wykazują chęci przeprowadzania zwolnień – wynika z raportu.

– Chociaż wskutek niesprzyjającej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej część firm zdecydowanie ostrożniej będzie podejmować decyzje o uruchomieniu rekrutacji, to zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów pozostanie wysokie. Rok 2023 nie przyniesie zatem załamania na rynku pracy specjalistów i menedżerów, lecz raczej wyrównanie sił pracodawców i pracowników. Rynek kandydata nadal będzie faktem w niektórych obszarach specjalizacyjnych, natomiast walka o talent nie będzie równie intensywna, co w minionych miesiącach – prognozuje Alex Shteingardt, Dyrektor Zarządzający Hays Poland.

Te firmy będą rekrutować

Jak wynika z raportu, niemal co trzecia firma biorąca udział w badaniu, jako przeszkodę w osiągnięciu swoich strategicznych celów wskazała niedobór talentów. Zdaniem ekspertów należy oczekiwać, że luka kompetencyjna nadal będzie doskwierać pracodawcom poszukującym wysoko wykwalifikowanych ekspertów z cennymi umiejętnościami.

– W 2023 będziemy obserwować kontynuację rynku kompetencji, chociaż w kluczowych specjalizacjach to pracownicy nadal będą cieszyć się silniejszą pozycją negocjacyjną – prognozują eksperci.

W nadchodzącym czasie rekrutacje planuje prowadzić 87 proc. organizacji, co stanowi wynik o 8 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Jednocześnie 72 proc. z nich oczekuje trudności z pozyskiwaniem pracowników[. Jako główny powód rekrutacji najczęściej wskazywany jest rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych umiejętności (53 proc.). Natomiast konieczność znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników uplasowała się na drugim miejscu.

Firmy na szeroką skalę będą rekrutować ekspertów w dziedzinie IT i nowych technologii, sprzedaży, produkcji i inżynierii, finansów i księgowości oraz logistyki. Organizacje będą również kontynuować trend wzmacniania swoich struktur menedżerskich, poszukując skutecznych liderów z wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi.

Kompetencje kierownicze zostały zidentyfikowane zarówno jako najbardziej potrzebne, jak i najtrudniejsze do pozyskania – podano.

Spada satysfakcja z otrzymywanego wynagrodzenia

Pomimo podwyżek w roku 2022, które uzyskało 62 proc. specjalistów i menedżerów, spada ogólna satysfakcja z otrzymywanego wynagrodzenia. Wynika to między innymi z faktu, że podwyżki rzędu 5-15 proc. nie rekompensują pracownikom utraconej w wyniku wysokiej inflacji siły nabywczej. Tymczasem ponad połowa pracodawców (51 proc.) w minionym roku przyznało podwyżki nie wyższe niż 10 proc.

Pracodawcy są świadomi, że w realiach dwucyfrowej inflacji, aby pozyskać i zatrzymać pracowników, niezbędne będą kolejne zmiany siatki płac. Wzrost wynagrodzeń w planach na rok 2023 uwzględniło aż 81 proc. firm. Jednak z uwagi na ograniczenia budżetowe, podwyżki nie będą równie wysokie, co w roku 2022. Część firm zapewne będzie podnosić stawki wyłącznie kluczowym pracownikom lub niezwykle trudnym do pozyskania kandydatom.

Presja płacowa jest wysoka i wielu specjalistów oczekuje, że w nadchodzących miesiącach otrzyma podwyżkę. Jednak w tym roku z odpowiedzi respondentów można wyczytać większą niepewność względem tego, jak zmienią się ich zarobki w roku 2023. Pracownicy często są niezadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia, natomiast mają świadomość, że wzrost cen dotyka również firm. Biorą zatem pod uwagę scenariusz, w którym pracodawcy mogą nie być skłonni odpowiadać na oczekiwania finansowe lub spełniać je w ograniczonym zakresie – wyjaśnia Agnieszka Pietrasik, Dyrektor Wykonawcza z Hays Poland.

Zmiana pracy? Tak ale pod warunkiem

Jak wynika z badania 52 proc. profesjonalistów deklaruje satysfakcję ze swojej obecnej pracy. Nie dziwi zatem fakt, że co piąty specjalista i menedżer deklaruje plan zmiany miejsca zatrudnienia w 2023 roku. Warunkiem – obok atrakcyjnego wynagrodzenia – będzie zaoferowanie przez nowego pracodawcę poczucia bezpieczeństwa.

W aktualnym otoczeniu makroekonomicznym, dla kandydatów zmiana pracy niesie za sobą większe ryzyko. Na udział w rekrutacjach oraz przyjęcie oferty będą decydować się z większą ostrożnością, uważnie analizując, czy nowa firma zaoferuje im stabilne zatrudnienie.

– Taka postawa dodatkowo utrudni pracodawcom rekrutacje. Potwierdzają to wyniki badania – w roku 2023 aż 72 proc. firm spodziewa się wyzwań w pozyskiwaniu pracowników. Stanowi to wynik niższy od ubiegłorocznego o zaledwie 2 pkt. proc. – podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te firmy będą rekrutować w 2023 roku. Co z podwyżkami wynagrodzeń dla pracowników? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki