Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tczewianin Krzysztof Górecki laureatem prestiżowej nagrody

Krystyna Paszkowska
Krzysztof Górecki znalazł się w gronie laureatów prestiżowej nagrody Piękniejsza Polska
Krzysztof Górecki znalazł się w gronie laureatów prestiżowej nagrody Piękniejsza Polska Archiwum prywatne
Krzysztof Górecki z Tczewa znalazł się w gronie laureatów prestiżowej nagrody Piękniejsza Polska. W sobotę w Rawie Mazowieckiej odbyła się siódma już gala wręczenia tego konkursu.

Krzysztof Górecki większości kojarzy się z rycerskimi turniejami w Gniewie, ale również z rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem. I właśnie za to ostatnie przedsięwzięcie został uhonorowany.

Statuetkę Piękniejsza Polska otrzymują ci, którzy działają na rzecz rozwoju infrastruktury architektonicznej, turystycznej bądź rekreacyjnej, chroniący polską przyrodę. Jak podkreślają twórcy ruchu Piękniejsza Polska - w taki sposób promuje się ludzi z pasją, dbających o tradycję, kulturę, sztukę i obyczaje. Do nich należy Krzysztof Górecki. Niestety, pod tym względem niewielu jest takich, którzy z troską krzewią to co ważne dla tożsamości narodowej i kulturowej Polski. Jak podano w uzasadnieniu, Jacek Szymański i Krzysztof Górecki, jako organizatorzy części historycznej Dni Grunwaldu, otrzymali to zaszczytne wyróżnienie - "za odtwarzanie historii i stworzenie największego widowiska historycznego na terenie naszego kraju".

- Byłem zaskoczony tym wyróżnieniem - przyznał się nam Krzysztof Górecki. - Ale jednocześnie bardzo szczęśliwy. To niewątpliwy zaszczyt znaleźć się w gronie takich ludzi. Ta nagroda przyznana Jackowi Szymańskiemu i mnie to jednocześnie docenienie roli odtwórców historycznych, całej tej społeczności, czyli nie tylko rycerzy, ale i giermków, rzemieślników, dziewczyn i żon.

Właśnie w części historycznej w tym roku wzięło udział około 4500 ludzi z różnych krajów. Na polach Grunwaldu rozbito wielkie obozowisko z ok. dwoma tysiącami namiotów, jakby żywcem ściągniętych z tamtej epoki. Bitwę oglądało ponad 100 tys. miłośników historii.

W tym roku statuetkę Piękniejszej Polski otrzymali też, m.in.: Grażyna Torbicka, Czesław Lang i Jan Ołdakowski, dyr. Muzeum Powstania Warszawskiego. Wcześniej jej laureatami zostali, m.in. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Wojciech Siemion, Ernest Bryl, Beata Tyszkiewicz. Wojciech Kilar, profesor Wiktor Zin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki